Hernerokka ja ilmavaivat

á la carte

Tänään on laskiaistiistai ja perinteinen hernerokka päivä ja vielä pannaria jälkkärinä.
Ei voi muuta kun todeta että ilmavaivoja riittää jos päivän menuuseen sortuu.

Joku nero on keksinyt höystää sipulilla hernerokkaa ja taata vielä paremmat vatsanväänteet ja mitä vielä, ehkä sinappia sitä ranskalaista Dijoun mahdollisimman voimakas makuista ripaus keiton päälle. Kyytipoikana suositellaan aitoa punssia.
Onko tiedossa jollakin mitä höystettä vielä voisi sotkea soppaan.

Etelän maissa kylmään aikaan keitetään vihreitä linssejä ja keitokseen lisätään tarkoitukseen valmistettua rasvamakkaran paksuja siivuja ja nälkä kaikkoaa. Kokemuksen syvällä rinta äänellä myös tässä makoisan herkun jälkimaininkeina ovat ilmavaivat taattuna.

Suosittelen rokan syönnin jälkeen menemään laskiasmäen raikkaaseen ilmaan ottamaan pefletin päällä täriseviä pitkiä liukuja ja toivottelemaan pitkiä pellavia.Siellä voi muiden huomaamatta päästellä salapoliiseja ilmoille ja olo helpottuu.

3

324

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ilmatar 2

      vaan kun ei täällä eteläisessä osassa maatamme ole luntakaan, ei mieli halaja laskiaismäkeä eikä rokkaa. Kahvin kanssa tänään sensijaan laskiaispullia.
      Ja mitä ilmavaivoihin tulee, niin näin alkuvuonna kaalikeiton avulla linjojen tarkkailuyritykseni aiheutti kyllä pahanmoisia sellaisia - Eli olkoot linjat entiset!

      • Eipä tee mieli hernerokkaa,olkoon sitten laskiainen tai ei..


      • irkku-37 kirjoitti:

        Eipä tee mieli hernerokkaa,olkoon sitten laskiainen tai ei..

        eläkeläisissä ,makkarapötköstä lämmitettyä hernesoppaa , ja hyvin maittoi.

        Heräsin jo ½kuudelta täyttämään mantelimassalla ja kermavaahdolla, illalla paistamiani laskiais pullia.
        Niitä oli 25 kappaletta ja kaikki meni.
        Ne syötiin siellä Ruotsin Suomalaisten eläkeläisissä.

        Kyllä oikein kunnolla tehty hernekeitto on hyvää.
        Muistan, että joskus tehtiin sian potkiin se keitto.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä miehet ovat 40-50v naisista?

      Rehellisesti. Mitä ajattelet kun naiselle tulee ikäää
      Ikävä
      148
      999
    2. Palstamiittinkiä taas ajattelen

      Niin.. oli tuossa elokuussa Randen kanssa juttua palstamiitistä ensi kesälle. Ajatuksena oli miitti Jyväskylässä, joka
      Sinkut
      176
      707
    3. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      28
      533
    4. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      36
      487
    5. Kyllä siinä oli jotain enemmän

      vaikka moni asia meni pieleen ja mutkille. Oli sähköä välillämme ja siis sinäkin olit kiinnostunut. Mutta kun ne esteet,
      Ikävä
      11
      452
    6. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      19
      436
    7. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      28
      432
    8. Työttömille tulossa pakollinen ilmaistyö sanoo kokoomusministeri

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/078a91b0-4bdf-4a7b-9c3b-f3cf2bdd3dae Kokoomus, persut ja kepu laittavat työttömät
      Maailman menoa
      326
      431
    9. Voi, voi herttinen nainen

      Kun olet ollut niin..... Tyly ja kylmä. Eikö
      Ikävä
      15
      423
    10. Komulan mylly

      Tuli vastaan tietoa, että Komulan myllyä korjataan. Hyvä niin. Mutta kuka tuon myllyn nykyisin omistaa, kuka huolehtii s
      Hyrynsalmi
      13
      402
    Aihe