Olisko jollain tietoa tai jopa omakohtaista kokemusta miten vuokratontin lunastushinta suhtautuu vastaavankokoisen rakennuspaikan hintaan ? Jos vastaavan rakennuspaikan toteutunut hinta liikkuu esim. 120 000 euron tietämillä, niin mikä voisi olla käypä hinta vuokratonttia lunastettaessa ?
Vuokratontin lunastushinta
4
1373
Vastaukset
- lähtöhinta ole
sama ja en ole kuullut että maksettuja vuokria hyvitettäisiin.
- Ei rakennuspaikka
Ei ole sama, koska kyseessä ei ole rakennuspaikka. Käypä hinta varmaan tuolla reilun 60 % tienoilla vastaavan rakennuspaikan hinnasta. Tietysti jos vuokratontilla on suoraan purkukuntoinen kiinteistö, niin hinta on sitten korkeampi. Maksettuja vuokria ei varmaan hyvitetä, ellei sopimuksessa olla sitä erikseen mainittu.
Ei rakennuspaikka kirjoitti:
Ei ole sama, koska kyseessä ei ole rakennuspaikka. Käypä hinta varmaan tuolla reilun 60 % tienoilla vastaavan rakennuspaikan hinnasta. Tietysti jos vuokratontilla on suoraan purkukuntoinen kiinteistö, niin hinta on sitten korkeampi. Maksettuja vuokria ei varmaan hyvitetä, ellei sopimuksessa olla sitä erikseen mainittu.
Mikäli kiinteistöllä tai vuokramaalla sijaitsee purkukuntoinen rakennus, niin kauppahinta laskee suurin piirtein purkukustannusten verran. Eihän kukaan hullu maksa enempää siitä että kulut kasvavat ja joutuu näkemään lisää vaivaa.
- raggar
Moi,
Ainakin Turussa lunastushinta on muistaakseni 25x vuosivuokran hinta. Jos vuokrasopimus on vanha, kannattaa tontti ehdottomasti lunastaa, koska tuolloin tontin voi saada huomattavasti halvemmalla, mitä ulkopuolinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1034847Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493252Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle852989- 811737
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411510450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1091350- 161059
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1141049Miehen taloudellinen tilanne ja
halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah431017Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?
En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan40991