Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Miten lasketaan?

Okei mulla on esim. taskukympit ennen floppia ja tietenki holdem on pelin nimi. Miten tällöin lasketaan todennäköisyys sille, että floppiin pamahtaa vähintään yksi isompi kortti kuin kymppi?
10997
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ongamen flopista löytyy AINA A, K tai Q.

Äänestä
  • mutta väärä kysymys?

    Äänestä

A, K, Q tai J. (Tästä eteenpäin "kuvakortit".)

Eli meillä on 4x4=16 mahdollista korttia. Vedetään ensin yksi kortti floppiin. Todennäköisyys on kaksi kertaa tuo 16, koska pakassa on 50 tuntematonta korttia. Jokainen kortti vastaa siis kahta prosenttia pakasta. Eli ensimmäisen kortin todennäköisyys kuvakortille on 32 % (16/50). Todennäköisyys sille, että seuraava kortti ei ole kuvakortti on n. 69 % (15/49). Kolmannelle kortille todennäköisyys jollekin muulle kuin kuvakortille on edelleen n. 69 % (15/48). Tämä yhdistelmä (kuva-eikuva-eikuva)on siis todennäköisyydeltään .32x.69x.69=.15, eli 15 %. Tämän lisäksi meillä on yhdistelmät eikuva-kuva-eikuva ja eikuva-eikuva-kuva. Ne ovat samoja todennäköisyyksiltään. Kerrotaan siis tuo 15 % kolmella, jolloin saamme tulokseksi 45 %. Tämä on siis todennäköisyys, että VAIN YKSI flopin korteista on kuvakortti, jos sinulla on tuo kymppipari tai muuten vain ei yhtään kuvakorttia taskukorteissa.

Kysyit kuitenkin, että mikä on todennäköisyys sille, että floppiin tulee "vähintään" yksi kuvakortti. Tällöin joudumme laskemaan vielä lisäksi yhdistelmien kuva-kuva-eikuva, kuva-eikuva-kuva, eikuva-kuva-kuva ja kuva-kuva-kuva todennäköisyydet. Kahden kortin yhdistelmät ovat n. 6 % ja kolmen kortin yhdistelmä n. 3 %, eli yhteensä 21 %. Kaiken kaikkiaan vastaus kysymykseesi on siis 45 % + 21 % = 66 %.

Jos jollakin on valittamista laskelmista, niin reklamaatiot voi osoittaa allekirjoittaneelle.


Terveisin,

Prosentti-Pete

Äänestä
  • Prosentti-Peten laskelma vaikuttaa hyvin monimutkaiselta. Todennäköisyys sille, että floppiin ei tule yhtään kuvakorttia (AKQJ), kun itsellä on kymppipari: 34/50 * 33/49 * 32/48 = 374/1225 = 0.3053... = 30,5%

    Eli toisin sanoen tn, että flopissa on vähintään yksi kuva 100%-30,5% = 69,5%

    Äänestä

  • AKQJ kirjoitti:

    Prosentti-Peten laskelma vaikuttaa hyvin monimutkaiselta. Todennäköisyys sille, että floppiin ei tule yhtään kuvakorttia (AKQJ), kun itsellä on kymppipari: 34/50 * 33/49 * 32/48 = 374/1225 = 0.3053... = 30,5%

    Eli toisin sanoen tn, että flopissa on vähintään yksi kuva 100%-30,5% = 69,5%

    kysymys oli esitetty. Ero prosenteissa johtuu tietysti pyöristyksistä. Joka tapauksessa se on noin 2/3 ja 1/3. Se on se sääntö, joka kannattaa muistaa. Ei noita laskuja oikein ehdi päässä pyöritellä pelitilanteessa. Aika heikoilla se kyrpäpari joka tapauksessa on, jos ei apuja tule tripsien muodossa.

    Äänestä

Pitää laskea todennäköisyys sille flopille missä on tasan yksi kymppiä isompi kortti. Muut sisältyy näihin.

Siellä pakassa on 16 kymppii isompaa korttii ja ne voi ilmestyä floppiin tasan 16 eri tavalla.

Loput pakassa olevat kortit on 50 - 16 = 34 kappaletta ja ne voi ilmestyä floppiin 34 C 2 = 561 eritavalla.

Kaikki yhdistelmät mitä floppiin voi tulla on
50 C 3 = 19600 eritapaa.

Todennäköisyys sille että flopissa on yksi yli kympin kortti on

16 * 561 / 19600 = n. 0.458

Eli noin 46% todennäköisyys sille että flopissa on kymppiä isompi kortti.

Niin ja toi C on binomikerroin eli

n C k = n!/(k!*(n-k)!)

Äänestä
  • on n. 99% nettipokerissa on sulla kädessä vaikka AA.

    Äänestä

  • että joku vetää ohi kirjoitti:

    on n. 99% nettipokerissa on sulla kädessä vaikka AA.

    edellisen viestin kirjoittanut on häviävä pelaaja, on noin 99,5%.

    Äänestä

  • sille, että kirjoitti:

    edellisen viestin kirjoittanut on häviävä pelaaja, on noin 99,5%.

    ketään kiinnostaa se paljonko sinä ja edellisen viestin kirjoittaja häviätte pokerissa on 0.

    Äänestä

1-(9/13)*(9/13)*(9/13)=0.67

Kysymyksessä on likiarvo mutta riittävän tarkka tällaiseen tarkoitukseen. Pitäisi ottaa ne kympit huomioon, sitä tuo ei ota.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


matikat kertokkee kirjoitti:

Okei mulla on esim. taskukympit ennen floppia ja tietenki holdem on pelin nimi. Miten tällöin lasketaan todennäköisyys sille, että floppiin pamahtaa vähintään yksi isompi kortti kuin kymppi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu