Okei mulla on esim. taskukympit ennen floppia ja tietenki holdem on pelin nimi. Miten tällöin lasketaan todennäköisyys sille, että floppiin pamahtaa vähintään yksi isompi kortti kuin kymppi?
Miten lasketaan?
10
949
Vastaukset
- pellepokeria Ongamella
Ongamen flopista löytyy AINA A, K tai Q.
- .----.
mutta väärä kysymys?
- yksi kortti on
A, K, Q tai J. (Tästä eteenpäin "kuvakortit".)
Eli meillä on 4x4=16 mahdollista korttia. Vedetään ensin yksi kortti floppiin. Todennäköisyys on kaksi kertaa tuo 16, koska pakassa on 50 tuntematonta korttia. Jokainen kortti vastaa siis kahta prosenttia pakasta. Eli ensimmäisen kortin todennäköisyys kuvakortille on 32 % (16/50). Todennäköisyys sille, että seuraava kortti ei ole kuvakortti on n. 69 % (15/49). Kolmannelle kortille todennäköisyys jollekin muulle kuin kuvakortille on edelleen n. 69 % (15/48). Tämä yhdistelmä (kuva-eikuva-eikuva)on siis todennäköisyydeltään .32x.69x.69=.15, eli 15 %. Tämän lisäksi meillä on yhdistelmät eikuva-kuva-eikuva ja eikuva-eikuva-kuva. Ne ovat samoja todennäköisyyksiltään. Kerrotaan siis tuo 15 % kolmella, jolloin saamme tulokseksi 45 %. Tämä on siis todennäköisyys, että VAIN YKSI flopin korteista on kuvakortti, jos sinulla on tuo kymppipari tai muuten vain ei yhtään kuvakorttia taskukorteissa.
Kysyit kuitenkin, että mikä on todennäköisyys sille, että floppiin tulee "vähintään" yksi kuvakortti. Tällöin joudumme laskemaan vielä lisäksi yhdistelmien kuva-kuva-eikuva, kuva-eikuva-kuva, eikuva-kuva-kuva ja kuva-kuva-kuva todennäköisyydet. Kahden kortin yhdistelmät ovat n. 6 % ja kolmen kortin yhdistelmä n. 3 %, eli yhteensä 21 %. Kaiken kaikkiaan vastaus kysymykseesi on siis 45 % 21 % = 66 %.
Jos jollakin on valittamista laskelmista, niin reklamaatiot voi osoittaa allekirjoittaneelle.
Terveisin,
Prosentti-Pete- AKQJ
Prosentti-Peten laskelma vaikuttaa hyvin monimutkaiselta. Todennäköisyys sille, että floppiin ei tule yhtään kuvakorttia (AKQJ), kun itsellä on kymppipari: 34/50 * 33/49 * 32/48 = 374/1225 = 0.3053... = 30,5%
Eli toisin sanoen tn, että flopissa on vähintään yksi kuva 100%-30,5% = 69,5% - Prosentti-Pete
AKQJ kirjoitti:
Prosentti-Peten laskelma vaikuttaa hyvin monimutkaiselta. Todennäköisyys sille, että floppiin ei tule yhtään kuvakorttia (AKQJ), kun itsellä on kymppipari: 34/50 * 33/49 * 32/48 = 374/1225 = 0.3053... = 30,5%
Eli toisin sanoen tn, että flopissa on vähintään yksi kuva 100%-30,5% = 69,5%kysymys oli esitetty. Ero prosenteissa johtuu tietysti pyöristyksistä. Joka tapauksessa se on noin 2/3 ja 1/3. Se on se sääntö, joka kannattaa muistaa. Ei noita laskuja oikein ehdi päässä pyöritellä pelitilanteessa. Aika heikoilla se kyrpäpari joka tapauksessa on, jos ei apuja tule tripsien muodossa.
- ................
Pitää laskea todennäköisyys sille flopille missä on tasan yksi kymppiä isompi kortti. Muut sisältyy näihin.
Siellä pakassa on 16 kymppii isompaa korttii ja ne voi ilmestyä floppiin tasan 16 eri tavalla.
Loput pakassa olevat kortit on 50 - 16 = 34 kappaletta ja ne voi ilmestyä floppiin 34 C 2 = 561 eritavalla.
Kaikki yhdistelmät mitä floppiin voi tulla on
50 C 3 = 19600 eritapaa.
Todennäköisyys sille että flopissa on yksi yli kympin kortti on
16 * 561 / 19600 = n. 0.458
Eli noin 46% todennäköisyys sille että flopissa on kymppiä isompi kortti.
Niin ja toi C on binomikerroin eli
n C k = n!/(k!*(n-k)!)- että joku vetää ohi
on n. 99% nettipokerissa on sulla kädessä vaikka AA.
- sille, että
että joku vetää ohi kirjoitti:
on n. 99% nettipokerissa on sulla kädessä vaikka AA.
edellisen viestin kirjoittanut on häviävä pelaaja, on noin 99,5%.
- 97g
sille, että kirjoitti:
edellisen viestin kirjoittanut on häviävä pelaaja, on noin 99,5%.
ketään kiinnostaa se paljonko sinä ja edellisen viestin kirjoittaja häviätte pokerissa on 0.
- näinkin
1-(9/13)*(9/13)*(9/13)=0.67
Kysymyksessä on likiarvo mutta riittävän tarkka tällaiseen tarkoitukseen. Pitäisi ottaa ne kympit huomioon, sitä tuo ei ota.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1166310Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3776113Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695810Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443952Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452345Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42335Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1151390- 121211
- 1821052
- 59867