Miten lasketaan?

matikat kertokkee

Okei mulla on esim. taskukympit ennen floppia ja tietenki holdem on pelin nimi. Miten tällöin lasketaan todennäköisyys sille, että floppiin pamahtaa vähintään yksi isompi kortti kuin kymppi?

10

993

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pellepokeria Ongamella

      Ongamen flopista löytyy AINA A, K tai Q.

      • .----.

        mutta väärä kysymys?


    • yksi kortti on

      A, K, Q tai J. (Tästä eteenpäin "kuvakortit".)

      Eli meillä on 4x4=16 mahdollista korttia. Vedetään ensin yksi kortti floppiin. Todennäköisyys on kaksi kertaa tuo 16, koska pakassa on 50 tuntematonta korttia. Jokainen kortti vastaa siis kahta prosenttia pakasta. Eli ensimmäisen kortin todennäköisyys kuvakortille on 32 % (16/50). Todennäköisyys sille, että seuraava kortti ei ole kuvakortti on n. 69 % (15/49). Kolmannelle kortille todennäköisyys jollekin muulle kuin kuvakortille on edelleen n. 69 % (15/48). Tämä yhdistelmä (kuva-eikuva-eikuva)on siis todennäköisyydeltään .32x.69x.69=.15, eli 15 %. Tämän lisäksi meillä on yhdistelmät eikuva-kuva-eikuva ja eikuva-eikuva-kuva. Ne ovat samoja todennäköisyyksiltään. Kerrotaan siis tuo 15 % kolmella, jolloin saamme tulokseksi 45 %. Tämä on siis todennäköisyys, että VAIN YKSI flopin korteista on kuvakortti, jos sinulla on tuo kymppipari tai muuten vain ei yhtään kuvakorttia taskukorteissa.

      Kysyit kuitenkin, että mikä on todennäköisyys sille, että floppiin tulee "vähintään" yksi kuvakortti. Tällöin joudumme laskemaan vielä lisäksi yhdistelmien kuva-kuva-eikuva, kuva-eikuva-kuva, eikuva-kuva-kuva ja kuva-kuva-kuva todennäköisyydet. Kahden kortin yhdistelmät ovat n. 6 % ja kolmen kortin yhdistelmä n. 3 %, eli yhteensä 21 %. Kaiken kaikkiaan vastaus kysymykseesi on siis 45 % 21 % = 66 %.

      Jos jollakin on valittamista laskelmista, niin reklamaatiot voi osoittaa allekirjoittaneelle.


      Terveisin,

      Prosentti-Pete

      • AKQJ

        Prosentti-Peten laskelma vaikuttaa hyvin monimutkaiselta. Todennäköisyys sille, että floppiin ei tule yhtään kuvakorttia (AKQJ), kun itsellä on kymppipari: 34/50 * 33/49 * 32/48 = 374/1225 = 0.3053... = 30,5%

        Eli toisin sanoen tn, että flopissa on vähintään yksi kuva 100%-30,5% = 69,5%


      • Prosentti-Pete
        AKQJ kirjoitti:

        Prosentti-Peten laskelma vaikuttaa hyvin monimutkaiselta. Todennäköisyys sille, että floppiin ei tule yhtään kuvakorttia (AKQJ), kun itsellä on kymppipari: 34/50 * 33/49 * 32/48 = 374/1225 = 0.3053... = 30,5%

        Eli toisin sanoen tn, että flopissa on vähintään yksi kuva 100%-30,5% = 69,5%

        kysymys oli esitetty. Ero prosenteissa johtuu tietysti pyöristyksistä. Joka tapauksessa se on noin 2/3 ja 1/3. Se on se sääntö, joka kannattaa muistaa. Ei noita laskuja oikein ehdi päässä pyöritellä pelitilanteessa. Aika heikoilla se kyrpäpari joka tapauksessa on, jos ei apuja tule tripsien muodossa.


    • ................

      Pitää laskea todennäköisyys sille flopille missä on tasan yksi kymppiä isompi kortti. Muut sisältyy näihin.

      Siellä pakassa on 16 kymppii isompaa korttii ja ne voi ilmestyä floppiin tasan 16 eri tavalla.

      Loput pakassa olevat kortit on 50 - 16 = 34 kappaletta ja ne voi ilmestyä floppiin 34 C 2 = 561 eritavalla.

      Kaikki yhdistelmät mitä floppiin voi tulla on
      50 C 3 = 19600 eritapaa.

      Todennäköisyys sille että flopissa on yksi yli kympin kortti on

      16 * 561 / 19600 = n. 0.458

      Eli noin 46% todennäköisyys sille että flopissa on kymppiä isompi kortti.

      Niin ja toi C on binomikerroin eli

      n C k = n!/(k!*(n-k)!)

      • että joku vetää ohi

        on n. 99% nettipokerissa on sulla kädessä vaikka AA.


      • sille, että
        että joku vetää ohi kirjoitti:

        on n. 99% nettipokerissa on sulla kädessä vaikka AA.

        edellisen viestin kirjoittanut on häviävä pelaaja, on noin 99,5%.


      • 97g
        sille, että kirjoitti:

        edellisen viestin kirjoittanut on häviävä pelaaja, on noin 99,5%.

        ketään kiinnostaa se paljonko sinä ja edellisen viestin kirjoittaja häviätte pokerissa on 0.


    • näinkin

      1-(9/13)*(9/13)*(9/13)=0.67

      Kysymyksessä on likiarvo mutta riittävän tarkka tällaiseen tarkoitukseen. Pitäisi ottaa ne kympit huomioon, sitä tuo ei ota.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1333
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      861
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      683
    4. 50
      577
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      12
      493
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      464
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      441
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      407
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      381
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      174
      372
    Aihe