Olisikohan täällä tietoa S-Pankin Finvoice (E-lasku) aikatualusta kun kerran S-Pankissa eivät itse tiedä missä mennään. Tai ainakaan heidän ASPA ei tiedä. Olisi tarve pystyä vastaanottamaan e-laskuja.
Toisaalta jos sanotaan että e-lasku on uusi asia puhutaan taas puutaheinää.
http://www.tietokone.fi/lukusali/artikkelit/2003tk04b/laskutus.htm
Ihan kuten "debit kortit tuli yllätyksenä".
Olisi myös hyvä löytää lista Finvoice operaattoreista, jotta niiden kilpailuttaminen olisi helppoa. Pankki tietysti mielellään tarjoaa palvelua, mutta finvoice verkkolaskuoperaattori palvelua varmasti tarjoaa monet muutkin.
S-Pankki ja E-Laskut
5
761
Vastaukset
- vaan ainoastaan
linkki Netpostiin.
Se voi olla toimivakin ratkaisu, jos Itella osaa hommansa. Itellä on tainnut maksaa Ylihurulalle paljon, että S-pankki on saatu Itellan mannekiiniksi, niin omituinen hanke tuo Netpostin liittäminen S-pankkiin on.
Toisaalta ymmärrän hyvin Ylihurulaa siinä, että on lähtenyt miettimään Netpostia Finvoicen vaihtoehtona. kun nämä kolme suurta on saaneet Finvoicesta semmoisen sekasotkun, ettei siinä ole enää ainakaan pankille minkäänlaista mieltä tai busineksentekomahdollisuutta vain kuluja ja tappioita.- Uskomaton soppa kieltämättä
Onhan tuo totta että melkoinen soppa on kyseessä. Pahimmillaan operaattori X ei välitä informaatiota operaattorille Y ja homma ei näin ollen toimi kunnolla.
Hieman paremmin tuon olisi voinut suorittaa. Esimerkiksi operaattorien keskeisellä yhteisellä yrityksellä joka olitaa operaattorien välisen liikenteen, jossa kaikki on osakkaana.
Mutta koskapa sitä ei olisi ennen nähty malleja, jotka paperilla on hyviä. Mutta eivät sitten käytännössä toimi nimeksikään erilaisten eturistiriitojen ja muiden pienten ongelmien vuoksi.
Tehdään yhteistyötä mutta ei haluta tehdä mitään koska toinen voisi vaikka hyötyä enemmän.
- S-Pankki
Näin kirjoittivat:
S-Pankki aloittaa yhteistyön Itellan
NetPostin kanssa kesällä 2009.
Tämän jälkeen NetPostia voi käyttää S-
Pankin verkkopankin kautta ja
Netpostiin on tuolloin mahdollista
saada esimerkiksi eri laskuttajien
laskuja.- eErkki
ihmettelin joskus, kun eivät mainosta tuota e-laskuna ja sitten kuulin, että syy on se, että siinä on kyse erilaisesta sähköisestä laskusta, joka on yksinkertaisempi kuin e-lasku, eikä niissä voi käyttää esim.tuota automaattista maksamista - ilmeisesti pankit ottais herneen nenään, jos puhuisivat e-laskusta, koska ei oo lähelläkään.
- Tavoitteet muuttuu
eErkki kirjoitti:
ihmettelin joskus, kun eivät mainosta tuota e-laskuna ja sitten kuulin, että syy on se, että siinä on kyse erilaisesta sähköisestä laskusta, joka on yksinkertaisempi kuin e-lasku, eikä niissä voi käyttää esim.tuota automaattista maksamista - ilmeisesti pankit ottais herneen nenään, jos puhuisivat e-laskusta, koska ei oo lähelläkään.
Moneen projektiin olen osallistunut ja kaikkien aikana on tavoitteet muuttuneet. Eikai tässä auta spekuloida. Katsotaan mitä uunista tulee kun on valmista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....468642Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.3006520- 596422
Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?995877Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k465573Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️524904Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem2284244Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan
Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe44001- 1513736
Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!393292