Olisikohan täällä tietoa S-Pankin Finvoice (E-lasku) aikatualusta kun kerran S-Pankissa eivät itse tiedä missä mennään. Tai ainakaan heidän ASPA ei tiedä. Olisi tarve pystyä vastaanottamaan e-laskuja.
Toisaalta jos sanotaan että e-lasku on uusi asia puhutaan taas puutaheinää.
http://www.tietokone.fi/lukusali/artikkelit/2003tk04b/laskutus.htm
Ihan kuten "debit kortit tuli yllätyksenä".
Olisi myös hyvä löytää lista Finvoice operaattoreista, jotta niiden kilpailuttaminen olisi helppoa. Pankki tietysti mielellään tarjoaa palvelua, mutta finvoice verkkolaskuoperaattori palvelua varmasti tarjoaa monet muutkin.
S-Pankki ja E-Laskut
5
836
Vastaukset
- vaan ainoastaan
linkki Netpostiin.
Se voi olla toimivakin ratkaisu, jos Itella osaa hommansa. Itellä on tainnut maksaa Ylihurulalle paljon, että S-pankki on saatu Itellan mannekiiniksi, niin omituinen hanke tuo Netpostin liittäminen S-pankkiin on.
Toisaalta ymmärrän hyvin Ylihurulaa siinä, että on lähtenyt miettimään Netpostia Finvoicen vaihtoehtona. kun nämä kolme suurta on saaneet Finvoicesta semmoisen sekasotkun, ettei siinä ole enää ainakaan pankille minkäänlaista mieltä tai busineksentekomahdollisuutta vain kuluja ja tappioita.- Uskomaton soppa kieltämättä
Onhan tuo totta että melkoinen soppa on kyseessä. Pahimmillaan operaattori X ei välitä informaatiota operaattorille Y ja homma ei näin ollen toimi kunnolla.
Hieman paremmin tuon olisi voinut suorittaa. Esimerkiksi operaattorien keskeisellä yhteisellä yrityksellä joka olitaa operaattorien välisen liikenteen, jossa kaikki on osakkaana.
Mutta koskapa sitä ei olisi ennen nähty malleja, jotka paperilla on hyviä. Mutta eivät sitten käytännössä toimi nimeksikään erilaisten eturistiriitojen ja muiden pienten ongelmien vuoksi.
Tehdään yhteistyötä mutta ei haluta tehdä mitään koska toinen voisi vaikka hyötyä enemmän.
- S-Pankki
Näin kirjoittivat:
S-Pankki aloittaa yhteistyön Itellan
NetPostin kanssa kesällä 2009.
Tämän jälkeen NetPostia voi käyttää S-
Pankin verkkopankin kautta ja
Netpostiin on tuolloin mahdollista
saada esimerkiksi eri laskuttajien
laskuja.- eErkki
ihmettelin joskus, kun eivät mainosta tuota e-laskuna ja sitten kuulin, että syy on se, että siinä on kyse erilaisesta sähköisestä laskusta, joka on yksinkertaisempi kuin e-lasku, eikä niissä voi käyttää esim.tuota automaattista maksamista - ilmeisesti pankit ottais herneen nenään, jos puhuisivat e-laskusta, koska ei oo lähelläkään.
- Tavoitteet muuttuu
eErkki kirjoitti:
ihmettelin joskus, kun eivät mainosta tuota e-laskuna ja sitten kuulin, että syy on se, että siinä on kyse erilaisesta sähköisestä laskusta, joka on yksinkertaisempi kuin e-lasku, eikä niissä voi käyttää esim.tuota automaattista maksamista - ilmeisesti pankit ottais herneen nenään, jos puhuisivat e-laskusta, koska ei oo lähelläkään.
Moneen projektiin olen osallistunut ja kaikkien aikana on tavoitteet muuttuneet. Eikai tässä auta spekuloida. Katsotaan mitä uunista tulee kun on valmista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks625664Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?
Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää673433Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.233161- 1132896
En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä
kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri642357Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu401775Mikä ihmeen v&v megastore?
Tulee Pohjoisväylälle. Mitä siellä myydään? Keski-uudessamaassa juttua.11298En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131195Miksi kastetaan luterilaisia ?
Tiesitkö että helluntailaiset ja jehovantodistajat kastavat luterilaisia saadaksen uusia maksavia jäseniä ? Tätä hellunt1801031- 59860