Onko kellään kokemuksia työelämävalmennuksesta?
Työelämävalmennus,kokemuksia?
6
848
Vastaukset
- sanahirviö
se on alunperin tarkoitettu sellaisille henkilöille, joilla on ollut vaikeuksia saada työtä esimerkiksi sosiaalisten rajoitteiden vuoksi. Niin ainakin jo tuo sanahirviö antaa ymmärtää. Jos se olisi hauska ja kiinnostava ja aktivoiva asia, niin se kiinnostaisi kyllä työttömiä, hakijoita olisi pilvin pimein. Kun minulle alkoi selvitä, että kohta joutuisin sellaiseen, tunsin kauhun väreitä selkäpiissääni. Minulla on 25 vuoden työkokemus aineenopettajana. Minun aineeni on ajettu alas kouluissa ja jäljelle on jäänyt vain muutama hassu osa-aikainen työtunti. En mitenkään voi ymmärtää millaista työelämävalmennusta minä tarvitsisin. Edessäni istunut virkailija omasi huomattavasti kevyemmän koulutuksen ja työkokemuksen kuin minä. Tulin ajetuksi suorastaan yrittäjyyteen kun muuta mahdollisuutta säilyttää oma arvokkuus edes ei enää ollut.
- cv
Päinvastoin työelämään valmennus voi olla uusi mahdollisuus uudenlaisiintyötehtäviin tai työuraan.
Saat siellä ammattitaitoista opastusta uuden alkuun ja kartoitusta vahvuuksista sekä mahdollisuuksistasi. - Tyhjän päällä
Olin itse menossa työelämävalmennukseen kovin odotuksin ja toivein. Ja höpö höpö! Haastattelijat laativat pinon A4:ia ja kaikki oli ihan tyhjänpäiväistä. Itse olen pitkälle koulutettu ja paljon työkokemusta. Ei varmaan sovi koulutetuille...jos ei ole koulutusta, sieltä varmaan saisi johonkin avustaviin tehtäviin harjoittelua? Kun ei yli viisikymppisiä enää töihin oteta, mennääänkö sitten eläkkeelle sovinnolla. Tulot kyllä tippuu rajusti-eipä varhaiseläkkeillä osteta mökkejä eikä matkoja...
- LasAlmas
Yleensä työelämävalmennus kursseilla ohjelma ja kurssientaso on todella kehnoa ja huonosti suunniteltua.
Esimerkiksi täytetään päivästä toiseen erilaisia testejä ja analysoidaan niitä ilman todellista neuvontaa tai ohjausta. Harva kurssilainen yleensä saavuttaa kurssin alassa esitettyjä tavoitteita ja ohjaajatkin sen tietävät.
Yleisiä tavotteita ovat koulutus tai työ paikan löytyminen ja se harvoin toteutuu kellään. ja lopuksi ainakin nuorille tarjotaan ainostaan työkokeilu tai harjoittelu paikkaa, mistä ei ole todellisia mahdollisuuksia siisrtyä, esimerkikisi yrityksen työntekijäksi. Varoitus! Monet yritykset suunnitellusti käyttävvät harjoittelijoita työvoimana ilman aikomusta palkata ketään koskaan.- *****
homma koko työelämävalmennus, varsinkaan aikuisille, ehkä vajaakuntoisille jotka eivät ole töissä olleet, menettelee.
- Nimetön-turku
Itse olin ennen armeijaan menoa noin 6 viikkoa työelämävalmennuksessa... Eli siis nämä hommat työharjoitteluita joita saa työkkäristä siellä on sellanen kansio(ja joku ilmoitustaulukin) missä on kaikki ilmoitukset oma mielipiteeni kyseisesti hommasta on se ORJATYÖTÄ, eli paskaa korvausta sellaisesta hommasta mistä oikeaa työntekijä saisi 10x enemmän rahaa.
Huom. Puhun tässä vain työmarkkinatuesta ei ole kokemusta muista ja kannattaa aina ottaa selvää niistä asiat voi olla muuttunut.
Eli varsinaista palkkaa et harjoittelusta saa muuta kuin työkkärin maksavan rahat jotain ruokaraha juttui tulee kanssa... Sellainen jännä juttu tässä on jos asuu vanhempien luona ja he tienaavat niin paljon että olisit tällä alennetulla työmarkkinatuella (eli -50% sen takia koska "kela" katsoo että jääkaapissa on tarpeeksi ruokaa) eli jos pääset tällaiseen harjoitteluun pääset tuota -50% ei ole eli saat täydet korvaukset tämä on sama juttu on kaikissa työkkärin järjestämissä koulutuksissa (kunhan ne kestävät kokopäiväisesti ja 5 kertaa viikossa ainakin sellainen omakäsitys).
Elikkä kannattaako ottaa työharjoittelu tai tämmöinen valmennus?
No periaatteessa kannattaa koska siitä saa kuitenki sen työtodistuksen että on ollut tekemässä tätä tätä hommaa, jota voi sitä näyttää tulevassa työhaastettalussa on ainakin käynyt jossain eli se on tyhjää parempi kuitenkin.
Työantajalla tälläinen harjoittelu voi ollakki sitten huonompi juttu sillä tämä harjoittelija voi LÄHTEÄ pois työstä heti kun saa oikean työn (ITSE ei kannatta kesken lopettaa koska sillon lähtee työkkäri rahat ja tulee joku karenssiaika ellei ole sitten joku hyväksyttävä syy esim. armeija, aloittaa ammattikoulun, amk tai oikean työn).
Eli yleensä harjoittelut on aika syvältä, no tietenki jos asuu vanhempien luona ei saa täyttä työkkäri sitten voi ottaa ja silloin kannattaa hakea vain itseänsä kiinnostavia paikkoja siellä kansiossa on todella paljon sellasia PASK*JA joihin yritetään saada ns *ilmainen työntekijä* vaikka voitaisiin palkata oikeakin tekemään ne. Karu totuus on se, että jos ilmaisena saat jotain sillon sitä PITÄÄ HYÖDYNTÄÄ, yritykset/valtio/kaupungit todellakin hyödyntävät tätä.
Jos sinulla ei ole mitään työkokemusta suosittelisin melkeen jotain vuokrafirmaa mieluimmin kuin tälläistä harjoittelua, hakee niissä kiinnostaviin paikkoihin on muutaman vuoden töissä ja sitten kinuaa ne työtodistukset ja hakee kunnollista paikkaa. Ja sitten sen verran jos erehtyt valitsemaan koulutuksen ei kannata kylläkään IT alalla kouluttautua ollenkaan ei ole mitään oman alan työpaikkoja(tai on mutta TODELLA VÄHÄN ja hakijoita on paljon) joihin otettaisiin ilman työkokemusta(ainakaan tällä hetkellä).
PS: kirjoitusvirheitä on(joka taas ei kiinnosta minua)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t535500Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo933389Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel453279HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1553026Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L682409SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral532327Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi751867Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962301827Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei2991685Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k921646