Toivon että "energiansäästäjät" joita näillä palstoilla vilisee kiinnittäisivät huomion kokonaisenergiankulutukseensa - ei tuijoteta vain sitä omaa sähkölaskua.
Meillä on kaksi asuntoa annettu vuokralle. Molempien vuokrahintaan sisältyy sähkö ja vesi, sähkön vuokralainen ostaa itse. Tämä vääristää täysin heidän maailmankuvansa kun lämpö ja vesi ovat "ilmaisia" - heillä ei ole mitään suhteellisuudentajua näiden kustannuksista. Sama asia pätee yleensä keskuslämmitteisissä asunto-osakeyhtiöissä.
Toivoisin ettei kukaan, joka pitää asunnon lämpöä 25 asteessa, juoksuttaa lämmintä vettä tai lämmitää autoaan tuntikaupalla tulisi yhtään jeesustelemaan.
Energiansäästölampun "päivähyöty" ulosmitataan ämpärillisellä lämmintä vettä. Kännykkälaturien irroittelijoille tiedoksi että vuosisäästösi vastaa tunnin löylyjä sähkösaunassa.
Ihminen kuluttaa välittömästi ja välillisesti aivan hirvittävän määrän energiaa. Nämä "pirkkaniksit" mitä täältä voi lukea ovat vain työkaluja paremman omantunnon ostamiseen. Ajatuskyvyttömät ja tietämättömät kansalaiset ovat perverssejä aneiden ostajia ja ruokkivat vain fetissejään keskustelupalstoilla.
Pitää oppia näkemään metsä puilta!
Metsä ja puut
valaistunut kuluttaj
0
382
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1192552
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau561941Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.221632- 1291508
- 681283
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3521217Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?711167- 891045
- 88929
- 127900