sähkölasku kk

iikkis

moi! millaisia sähkölaskuja olette saaneet nyt kuussa suoralla sähkölämmityksellä? tarkoitan nyt todellisen kulutuksen mukaisia laskuja jotka on mittari siis mitannut todellisen käytön mukaan. meillä ollut nyt kovilla pakkasilla suurin 270euroa. mielestäni aika kova. nyt kun lauhtunut niin lasku oli 210 euroa. asuinpinta-ala talossa 115, lattialämmitys, ilmastointi, leivinuuni/takka jota ahkerasti lämmitellään. ois kiva vertailla kun kuulee muiden lukuja.......

6

914

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmetystä

      kellään ja varsinkin noilla tiedoilla voi sähkölasku olla kk:ssa tuollaista summaa.

      • ei kylmä

        Mulla 80m2 puutalo vuosimalli 1936.
        Helmikuusa meni 6210 kw noin 610 € Mutta en valita lämmintä oli.


    • Perax2

      80-luvun talomme on 120 neliöinen, suora sähkölämmitys, puukiuas ja keittiössä vuolukivinen liesi. Tammikussa tuli Mitsun ILP. Asukkaita on 2 aikuista.

      Olen lukenut kWh-mittarin pumpun asennuksen jälkeen lähes päivittäin. Suurin vrk-kulutus oli 28.1. Tuolloin meni 90 kWh. Näillä nollakeleillä kuluu runsaat 50 kWh/vrk.

      Tuo 28.1. oli torstai, joten puulämmityksellä ei voitu kovin paljon muuta lämmitystä pönkittää. Viikonvaihteessa tuli puita poltettua päivälläkin.

      Ilman lämmitystä talomme sähkönkulutus on n. 25 kWh/vrk. Yllättävän hyvin Mitsu on lämmittänyt yli 25 asteen pakkasellakin. On siinä toki ollut suoraakin sähkölämmitystä mukana.

      Tammi-helmikuussa sähköä kului 4200 kWh, joka siirtoineen yms. maksoi 380 euroa.

    • Vattenfall_asiantuntija

      Hei,
      kiitos hyvästä keskustelun avauksesta. On hyvin mielenkiintoista tietää miten energiaa kuluu vastaavantyyppisissä taloissa kuin missä itse asuu. Tosin energiankulutukseen vaikuttavat varsin paljon muutkin seikat kuin vain asunnon koko. Henkilöiden lukumäärällä, kodin sähkölaitteilla ja niiden käyttötottumuksilla on huomattava merkitys kokonaisenergiankulutukseen.
      Kannattaa tutustua myös Vattenfallin Energianeuvonta sivuilla oleviin laskureihin, joiden avulla saa ainakin karkean arvion siitä, miten kulutus keskimäärin muodostuu. Laskurit löydät täältä.
      http://www.vattenfall.fi/fi/testaa-energiankayttosi.htm
      Mielenkiintoista on myös huomata, miten sähkölämmittäjä voi pienentää kulutustaan, kuten tekee Vattenfallin Vuoden energiaperhe-kisaan yksi kilpailijatalous.
      http://www.vattenfall.fi/fi/reimanien-tavoite.htm
      Energianeuvonta-sivuiltamme löytyy myös keskimääräinen sähkölämmittäjän kulutus, joka on noin 18 500 kWh vuodessa, ja sen jakautuminen eri laitteiden osalle.
      http://www.vattenfall.fi/fi/omakotitalo.htm
      Kun laskut perustuvat todelliseen kulutukseen, ovat ne luonnollisesti talvikuukausina huomattavasti suurempia kuin kesällä. Lämmityksen osuus on yli puolet sähkölämmitteisen talouden vuoden sähkönkulutuksesta.

      Terveisin, Airi Laakkonen,
      Vattenfallin energia-asiantuntija

    • sähköpörssi

      tammikuu,pakkasta turussa 10-15 astetta.huoneistoala 152m2,kuutioita 540m3,suora sähkö.ei apulaitteita uunia tai vastaavia,kulutus 4,5 kw tunnissa=30x24x4,5=3240kwh=324 €. näin meillä turussa

      • tuo.

        "keskimääräinen sähkölämmittäjän kulutus, joka on noin 18 500 kWh vuodessa."

        meillä suora sähkölämmitys,neliöitä 140,ja vuoden kulutus n.8500Kwh.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      269
      6877
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      80
      5471
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      105
      4415
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      269
      3881
    5. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      64
      3619
    6. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      3269
    7. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      249
      2950
    8. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      275
      2211
    9. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      51
      1731
    10. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1615
    Aihe