Hejsan!
Ajattelin jos täältä löytäisin jonkun ruotsia taitavan. Ongelmani on niinkin yksinkertainen kuin miten ilmaiset ruotsiksi "heittäytymiskyky"? Onko sille olemassa joku yksi substantiivi, esim. tyyliin "kastförmåga" (mikä tuskin on se oikea sana :D) Tackar jo näin etukäteen, jos joku osaa vastata! Pitäis tehä sellasta hakemusta ruotsiksi ja haluisin sinne juuri tuon sanan... :)
På svenska
8
2390
Vastaukset
- förslag
Kannattaa miettiä miten tuon asian voisi ilmaista toisella tavalla. Substantiivisairaudeksi tuollaisia sanoja kutsutaan ruotsinkielisten keskuudessa. Esim. kyky innostua asioista, heittäytyä tms.
- kunskap - förmåga
Kielitaito on myös yhdyssana. Kiva kuunnella ruotsinkielisten jutustelua reissuissa, ainakin niin kauan kuin ne ei huomaa että ymmärrän kaiken vaikka en heidän kanssaan puhukaan (olen suomensuomalainen).
Välillä olen antanut vinkkejä ja neuvoja asioista, jotka heitä on askarruttanut. Sitten ovat olleet yllättyneitä, kun joku selvästi muunmaalainen juttelee heidän kanssaan sujuvasti ruotsiksi.
- mgpd
Ruotsin kielessä ilmaisut ovat erilaisia eli sinn täytyy ilmaista tuo ajatuksesi ihan eri tavalla. Ei voi ottaa kantaa tuohon yhteen kohtaan, koska täytyisi tietää kokonaisuus eli enemmän siitä mitä kirjoitat.
- Cilla V
Verbi on tuossa avainsana, enempää en neuvo.
- ehkäpä näin
Ruotsalainen voisi sanoa tuon vaikka jotenkin näin. Jag (hon jne.) har lätt att kasta mig (sig) loss.
- Anonyymi
Hej
- Anonyymi
ISIS kääntää sen ruåttiksi sanomalla h-kaveristaan "kastförmåga från taket"
- Anonyymi
Jag är uppvuxen i Stockholmstrakten. Råkade se denna av en slump. Jag sku också föreslå att du beskriver tydligare vad du menar med det där ordet . I din text framgår inte vad det handlar om, vad är det för ansökan du planerar ? Kanske bra att du säger t ex att du är "mycket intresserad, vill utvecklas .
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2323027Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b2012663Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1141283Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1411248- 721146
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait3031141Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3721101Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831065Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a211035Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin81013