The Pacific

Gunnery Sergeant

Loistava minisarja. Ei kylläkään yhtä hyvä kuin Band of Brothers, mutta kylläkin raaempi.

Yksi todella huono puoli ko sarjassa on, nimittäin suomenkielinen tekstitys(kauppaversiossa). Suomentaja ei ole ymmärtänyt jenkkien sotilassanastoa lainkaan, vaan kääntänyt sanoja todella typerästi.

esim. "How many rounds do you have?" Suomentajan mukaan siinä kysellään kierrosten lukumäärästä, vaikka oikeasti kysytään patruunoiden määrää.

Mortar = kenttätykistö

ja lukemattomia muita juttuja.

Jos et ole aikonut katsoa ko sarjaa suomenkielisin tekstein, niin osta paketti ihmeessä.

2

814

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sotamies Bryan

      Hyvä sarja, mutta kuten ed. jo mainitsikin on suomennos ikäänkuin lievästi sanoen juostenkustu. Parempi kuitenkin näin kuin ilman tekstiä, ja onhan tässä ollut suomentajallakin varmasti valtava urakka saada käännös valmiiksi kiperän aikataulun puitteissa.
      Suosittelen sarjaa huoletta kaikille laadusta pitäville, sillä suomennos on kuitenkin asiansa ajava, vaikka tekstitys onkin linkitetty turhan nopeisiin ja lyhysiin lauseisiin osittain. Harmillista on myös suomennoksen varsin epäloogiseksi tekevä sanatarkka kääntäminen. Englanninkielessä kun kaikki ei ole miltä näyttää.
      Jokatapauksessa loistoboxi, Taistelutovereiden rinnalla lymyävään tyhjään koloon.

      • Sotamies Bryan

        ...paljon turhia taustalta kuuluvia puheita on eksynyt suomennoksen sekaan, mikä häiritsee myös, mutta hyvä sarja tästä huolimatta! Suosittelen!

        Sattuu niitä kirj.virheitä muillekin:"sotasapläjäys"!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      266
      3338
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      79
      1435
    3. 66
      1213
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1039
    5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      48
      943
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      941
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      51
      912
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      787
    9. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      772
    10. Olet hirviö

      Eikä kukaan saa mua muuttamaan mieltäni.
      Ikävä
      113
      716
    Aihe