Pietari ja naisen asema.

Kristinuskon kirja.

Tuomaan evankeliumi, kohta 114.
Simon Pietari sanoi hänelle: " Anna Marian jättää meidät, sillä naiset eivät ansaitse elämää. " Jeesus sanoi: " Katso, minä opastan häntä tehdäkseni hänestä miehen, niin että hänkin tulisi eläväksi hengeksi muistuttamaan meitä miehiä. Sillä jokainen nainen. joka tekee itsestään miehen astuu sisälle taivaan valtakuntaan. "
Perimätiedon mukaan Pietari oli kaikessa toiminnassaan Mariaa vastaan, ja Jeesus joutui jatkuvasti opastamaan häntä naisen miehen kanssa samanlaisen ihmisarvon kunnioittamisessa.
Taas jälleen ties monennenko kerran , Pietarin kritisoidessa Marian läsnäoloa ja olemusta, Jeesus päätti tehdä täysin selväksi hänelle tämän ajattelun mahdottomuuden. Hän käänsi asian niin päälaelleen, että tyhmempikin tajuaisi ajatuksensa käsittämättömyyden. Mutta Pietari ei tajunnut.

Kirkon opin rakentajat ottivat Pietarin käsitykset oppinsa sisällöksi hylkäämällä Jeesuksen opetuksen ihmisten tasa-arvosta sukupuoleen ja väriin katsomatta. Jeesuksen persoonan ja merkityksen ainoa ymmärtäjä puoliso Maria Magdalena jäi miesvaltaisen käsityksen jalkoihin ja häväistäväksi.

Gnostilaisuudesta sen verran, että eräissä heidän yhteisöissään naisia pidettiin miesten kanssa tasavertaisina ja joitakuita heitä kunnioitettiin profeetoina, opettajina, parantajina, pappeina, jopa piispoina. Ei ihme, jos nämä opit määrättiin täysin hävitettäväksi tulevilta sukupolvilta.

Jeesuksen sanoma elää ikuisesti
1 me ihmiset synnymme tasa.arvoisina
2 me ihmiset kuolemme tasa.arvoisina
3 elämämme maan päällä rakentuu ainutlaatuisen persoonallisuutemme henkisistä ja fyysisistä ominaisuuksista

Kristinusko on yksinkertainen asia. Se on tarkoitettu kaikkien ihmisten ymmärrettävälsi.

9

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tajokinen

      PARANSI PIETARIN ANOPIN

      • Niin, ilmiselvää on, että Raamatussa vain Jeesus kohtelee naisia arvostavasti.
        Oli avionrikkojanaisia, "väärästä" heimosta olevia naisia; kaikkiin Jeesus suhtautui ystävällisesti, kun toiset olivat pitäneet heitä alempiarvoisina, joiden kanssa ei saanut olla tekemisissä. Ikävä juttu, että esim. Paavalin suhtautuminen naisiin ym. muihin ryhmiin, on päässyt vaikuttamaan Suomenkin yhteiskuntaan näihin päiviin asti. Jeesuksen oppia ei ole haluttu noudattaa, kumma kyllä.


    • luterilainen.

      Tuomaan evankeliumi ei kuulu Raamattuun, joten siitä ei voi tehdä kristinuskon sisällöstä mitään johtopäätöksiä. Se kertoo kyllä gnostilaisuudesta, jossa naisen asema oli surkea.

      • Kristinuskon kirja

        1 Tuomaan evankeliumin jos tuomitsee sinun laillasi, niin silloin tuomitsee myös Raamattuun otetut evakeliumit, sillä niin paljon niillä on yhteistä.

        2 Gnostilaisuudessa oli useita eri oppisuuntia. Yhteistä niile kaikille voi sanoa, että naisia pidettiin miesten kanssa tasavertaisina ja joitakuita heistä kunnioitettiin profeettoina, opettajina, kiertävinä julistajina, parantajina, pappeina, jopa piispoina.

        3 Ystävällisesti tutustut Princetonin yliopiston uskonnonhistorian professori Elaine Pegalsin kirjaan " Gnostilaiset evankeliumit " . joka tutkii gnostilaisia tekstejä ja niiden herättämiä kysymyksiä. Tätä palkittua teosta pidetään kansainvälisesti yhtenä parhaista johdatuksista gnostilaiseen ajatteluun ja telsteihin. Se on myös valittu sadan parhaan 1900-luvulla kirjoitetun kirjan joukkoon.


      • luterilainen.
        Kristinuskon kirja kirjoitti:

        1 Tuomaan evankeliumin jos tuomitsee sinun laillasi, niin silloin tuomitsee myös Raamattuun otetut evakeliumit, sillä niin paljon niillä on yhteistä.

        2 Gnostilaisuudessa oli useita eri oppisuuntia. Yhteistä niile kaikille voi sanoa, että naisia pidettiin miesten kanssa tasavertaisina ja joitakuita heistä kunnioitettiin profeettoina, opettajina, kiertävinä julistajina, parantajina, pappeina, jopa piispoina.

        3 Ystävällisesti tutustut Princetonin yliopiston uskonnonhistorian professori Elaine Pegalsin kirjaan " Gnostilaiset evankeliumit " . joka tutkii gnostilaisia tekstejä ja niiden herättämiä kysymyksiä. Tätä palkittua teosta pidetään kansainvälisesti yhtenä parhaista johdatuksista gnostilaiseen ajatteluun ja telsteihin. Se on myös valittu sadan parhaan 1900-luvulla kirjoitetun kirjan joukkoon.

        Tosiaan niissä on paljon yhteistä ja näkeepä joku Koraanissa ja Raamatussa yhteistä kuten saman nimisiä henkilöitä.

        Tuomaan evankeliumi ei ole koskaan kuulunut Raamatun kaanoniin.

        Aloituksessa siteeraamasi gnostilainen opetus "Sillä jokainen nainen. joka tekee itsestään miehen astuu sisälle taivaan valtakuntaan. " kumoaa väitteesi tasa-arvosta Jumalan edessä.


    • esther

      piste.

      tasa-arvosta samaa mieltä.

      • niin, että kirkkoisä Athanasios olisi vain jättänyt nämä kohdat pois kootessaan uutta testamenttia v. 367?


      • luterilainen.
        Teotwawki kirjoitti:

        niin, että kirkkoisä Athanasios olisi vain jättänyt nämä kohdat pois kootessaan uutta testamenttia v. 367?

        No, DaVinci Koodi yms salaliittoteoriat väittää kaikenlaista. :)


      • luterilainen. kirjoitti:

        No, DaVinci Koodi yms salaliittoteoriat väittää kaikenlaista. :)

        vaikka tuhat ihmistä siihen uskoisi, sanoo vanha kiinalainen sananlasku. Minä luen oikeata kirjallisuutta, en scifiä.:-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      125
      6227
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      63
      5151
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      72
      4290
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      102
      3864
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      13
      3632
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3200
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2556
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2509
    9. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      90
      2258
    10. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      67
      2252
    Aihe