opettelen kävelemään

Kiwidude

7 vuotta sitten olin lento-onnettomuudessa täällä Uudessa-Seelannissa.
Alaraajat halvautui onnettomuudessa ja lääkärit ennusti että en koskaan kävelisi!
En uskonut heitä ja nyt kävelen keppien avulla ja parantuminen edistyy hitaasti mutta varmasti. Pyörätuolia en ole käyttänyt neljään vuoteen vaan potkiskelen potkupyörällä.
Miten on Suomessa kuntoutus ja onko joitain erikoishoitoja tai terapioita jotka voisi nopeuttaa kuntoutumista?

8

3134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuolta s-palstalta

      Sinäkö se tuonne Syöpä-foorumille kirjoitit parantuneesi jollain kasvilla ihosyövästä,syövästä jonka olit itse diagnosoinut?!
      Hyvinhän täällä on kuntoutus,mutta senhän sinä varmasti tiedätkin,että sinun pitää hoitaa täkäläiselle lääkärille epikriisi ym.et sinä tälläisiltä palstoilta mitään apua saa.
      Toivon mukaan olen väärässä,mutta tehtailet näitä erilaisia sairausviestejä siihen tahtiin,että tulee valitettavasti mieleen,että mikä on totta ja mikä ei.
      Soitappa kuule vaikka Käpylän Kuntoutuskeskukseen,eiköhän sitä tietoa löydy sinullekin.

      • kiwidude

        Ei mulla ole melanoomaa?
        Taidat sekoittaa minut johonkin toiseen?
        Mutta se on totta että mulla on selkävamma ja opettelen kävelemään. Olishan se hienoa herätä joku aamu ja huomata että se olikin painajaisunta mutta kun se painajainen on kestänyt jo 7 vuotta, joten en puhu palturia.
        Kävin Käpylän Kuntoutuskeskuksella 2 vuotta sitten mutta sieltä en saanut mitään hyviä ohjeita vaan annoin ehkä heille enemmän tietoa kun ylilääkäri joka itse on pyörätuolissa ei laskuttanut vastaanotosta!
        Kävin myös Tampereen Pikonlinnan Sairaalassa jossa ovat kuntouttaneet useita alaraajahalvaantuneita kävelemään. Kokeilin sellaista laitetta jossa poljetaan selällään maaten ja kädet auttavat jalkoja suorittamaan kuntouttavaa liikerataa. Täällä ei ole vastaavaa laitetta kellään mutta olen tehnyt luonnollsta liikuntaa kävellen.
        Olen tavannut useita vuosia sitten halvaantuneita jotka kävelevät nyt normaalisti. Täytyy olla luja usko itseen, sen voin sanoa!


    • Kiwidude

      Ei tarvitse säikähtää ja kyllä kestän kommentit. Arvostan elämääni nyt enemmän kuin ennen onnettomuutta. Olin silloin tuhoamassa itseäni hitaasti juomalla ja syömällä liikaa! Oli painoa melkein sata kiloa ja kaljanjuonti aiheutti depression. Nyt en juo enää kaljaa, viiniä kylläkin harvoin. Ylipainoa ei ole ja hyvä se koska olisihan se vaikeampi kävellä keppien kanssa jos olisin lihava. Any comments?

      • Jossu

        Kuopion Vaajasalossa toimii Neuron kuntoutuskeskus, jossa on erittäin laaja-alainen ammattitaito ja ajanmukaiset tilat / laitteet. Kannattaisiko kysellä, onko heillä tarjota kuntoutusta ko. vammaan. Toinen juttu lienee sairausvakuutuslaki, joka ei suosi ulkomailla asuvia Suomen kansalaisia...


      • Kohtalotoveri

        Minä olen harjoitellut kävelemistä vasta vajaa 3 vuotta. On ollut komplikaatioita matkassa ja tarvinnut aloittaa taas alusta, mutta periksi kun en myönnä. Mahdollisuudet ovat ja olen sen itsekin huomannut, vaikka nikama selästä murtuikin. Keppiin tukien pääsen n.20m.
        Välillä pääsin n.50m. mutta ensin iski kihti, joka johtui sen hetkisestä kaljanjuonnista ja ylensyönnistä.
        Pakko oli alkaa supistuskuurille, lähtöpainon ollessa 116kg. Nyt paino on puolentoista vuoden jälkeen 92kg. ja vielä on tavoitteena laskea paino 82kg:n.
        Vuosi takaperin juhannuksen alla iski molempiin jalkoihin ruusu, joka turvotti jalat ja väri oli polviin asti kuin mustikkasaaviin pudonneella.
        Sairaalassa tipassa meni viikko ja sen päälle 5. viikon hevoskuuri antibiootteja.
        Tähän vajaan 3. vuoden ajanjaksoon on mahtunut 4 korjausleikkausta, viimeisin maaliskuun alussa ja kipsin jalasta sain pois toukokuussa, reilu 2kk.
        Nyt odottelen 5:ta leikkausta josko se vaikka syksyllä olisi edessä.
        En osaa vastata kysymykseen jonka alunperin esitit, mutta tämä ylipainojuttu laittoi kirjoittamaan.
        Minulla kohdalla ei kuntoutusta ole aloitettu, koska hoito on liian kesken.
        Kirjoitin tuonne toisellekin sivulle, johon laitan linkin, miten kaikki alkoi kun kiireet loppui.
        http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000205&posting=22000000003503601
        Paranemista sinulle, mutta periksi ei anneta.


      • hei

        kirjoitin tuonne palstalle siitä kuinka oleen pudonnut 19 metriä alaspäin.

        Minulla kävelemään oppiminen kesti noin ½ vuotta, ja sinä aikana olin yksityisessä opetuksessa, josta maksoin rahassa todella paljon. Niitä velkoja edelleen makselen takaisin, mutta mielestäni se kannatti.

        Kaikki vaatii vaan kovaa työtä, verta ja hikeä! Toivottavasti kohdallasi kaikki onnistuu!


      • Kiwidude
        hei kirjoitti:

        kirjoitin tuonne palstalle siitä kuinka oleen pudonnut 19 metriä alaspäin.

        Minulla kävelemään oppiminen kesti noin ½ vuotta, ja sinä aikana olin yksityisessä opetuksessa, josta maksoin rahassa todella paljon. Niitä velkoja edelleen makselen takaisin, mutta mielestäni se kannatti.

        Kaikki vaatii vaan kovaa työtä, verta ja hikeä! Toivottavasti kohdallasi kaikki onnistuu!

        Paha oli kolarisi. Nostan hattua sinnikkyydellesi. Löytyyhän sitä sisua täältäkin , olishan se helppoa fyysisesti istua pyörätuolissa mutta henkisesti se oli masentavaa koska ihmiset kohtelee miten kohtelee.
        Nyt olen huomannut taas voimia kertyneen lisää kun jaksoin työntää supermarketissa kärryjä joka hyllyvälit ympäri. On ollut potkupyörä pois käytöstä niin joutuu kävelemään enemmän.
        Yritän kokoajan sisällyttää liikuntaa päivittäiseen tekemisiini jotta ei sitten tarvitse erikseen punttisalilla käydä.
        Sulla saattais auttaa uinti jos olet ylipainoinen, mulla oli uinnista apua alkuaikoina paljonkin. Nyt se on jäänyt vähemmälle mutta käyn usein täällä kuumissa lähteissä rentoutumassa ja samalla treenaan potkimista.
        Eniten pännii ne vanhat naiset jotka olettavat minun tarvitsevan apua joka asiassa, antaisivat minun olla rauhassa. Täällä ihmiset ovat niin ylikohteliaita ja ovenavaajaa löytyy vaikka en sitä koskaan tarvitsekaan. Suomessa ei muistaakseni olla niin yliavuliaita?


    • tyttönen

      en tiedä asiasta mitään, mutta sinulle paljon tsemppii ja jaksele :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      101
      3761
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      48
      2681
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      114
      2519
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      39
      2008
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      30
      1797
    6. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      22
      1571
    7. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1542
    8. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      22
      1348
    9. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      70
      1295
    10. Olikohan se

      Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi
      Ikävä
      8
      1281
    Aihe