Pelolla pakottaminen

Anonyymi-ap

Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa haluaisi. Tai, pitää olla PELKO pimeydestä ja toivottomuudesta.

Aikoinaan usko toi toivoa ja voimaa kun elämä oli jatkuvaa kamppailua ja epätietoisuutta. Kun tieto (tiede) ja kaikenlainen kehitys on vähentänyt pelkoja ja toivottomuutta tässä elämässä, uskonnot panostavat yhä vahvemmin PELKOON siitä, mitä tämän elämän jälkeen on odotettavissa.

Tälläkin palstalla nimenomaan luodaan PELKOJA, joilla yritetään perustella kastetta. Yhä harvempaan pelottelu toimii, mutta niitäkin on, jotka suorittavat uskonnollisia riittejä vain selittämättömän PELON takia. Pelkoa on meihin vähänkin vanhempiin iskostettu pienestä pitäen, eikä se sieltä helposti katoa. Onneksi nuorempi sukupolvi on yhä vapaampi tästä pelosta, muitakin pelkoja kyllä riittää. Todellisia pelkoja.

5

1302

    Vastaukset 5

    • Anonyymi00001

      Juuri noin. Lapsikastettakin puolusteellaan pelolla siten, että kastamaton lapsi joutuu kadotukseen. Vanhemmat, jotka haluavat lapselleen vain hyvää, toimivat varmuuden vuoksi lut kirkon opettamalla tavalla ja vievät lapsensa kastettavaksi.
      Pelkoa pahentaa vielä se, että jos lasta uhkaa kuolema, niin nerokas kirkko keksi tähän ongelmaan hätäkasteen, jonka kätilökin voi suorittaa. Silloin ei tarvita lipereitä, jotka muulloin ovat välttämättömiä.
      Aika joustavaa tuo luterilainen oppi.

    • Alottaja työnnä se tiede persseessees.🍑

    • Anonyymi00091

      Ei toimi. Hänen syntinsä nousi taivaaseen saakka.

    • Anonyymi00128

      Antikrietillinen elämäntapa.

    • Pellolla pakottaminen.🎃
      Tuttua pönteltä.🐮🍀
      Pallolla pekottaminen.⚽️🎃

    Ketjusta on poistettu 749 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      101
      706
    2. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      675
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      32
      609
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      16
      598
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      557
    6. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      50
      519
    7. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      63
      516
    8. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      515
    9. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      489
    Aihe