Pelolla pakottaminen

Anonyymi-ap

Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa haluaisi. Tai, pitää olla PELKO pimeydestä ja toivottomuudesta.

Aikoinaan usko toi toivoa ja voimaa kun elämä oli jatkuvaa kamppailua ja epätietoisuutta. Kun tieto (tiede) ja kaikenlainen kehitys on vähentänyt pelkoja ja toivottomuutta tässä elämässä, uskonnot panostavat yhä vahvemmin PELKOON siitä, mitä tämän elämän jälkeen on odotettavissa.

Tälläkin palstalla nimenomaan luodaan PELKOJA, joilla yritetään perustella kastetta. Yhä harvempaan pelottelu toimii, mutta niitäkin on, jotka suorittavat uskonnollisia riittejä vain selittämättömän PELON takia. Pelkoa on meihin vähänkin vanhempiin iskostettu pienestä pitäen, eikä se sieltä helposti katoa. Onneksi nuorempi sukupolvi on yhä vapaampi tästä pelosta, muitakin pelkoja kyllä riittää. Todellisia pelkoja.

5

1305

    Vastaukset 5

    • Anonyymi00001

      Juuri noin. Lapsikastettakin puolusteellaan pelolla siten, että kastamaton lapsi joutuu kadotukseen. Vanhemmat, jotka haluavat lapselleen vain hyvää, toimivat varmuuden vuoksi lut kirkon opettamalla tavalla ja vievät lapsensa kastettavaksi.
      Pelkoa pahentaa vielä se, että jos lasta uhkaa kuolema, niin nerokas kirkko keksi tähän ongelmaan hätäkasteen, jonka kätilökin voi suorittaa. Silloin ei tarvita lipereitä, jotka muulloin ovat välttämättömiä.
      Aika joustavaa tuo luterilainen oppi.

    • Alottaja työnnä se tiede persseessees.🍑

    • Anonyymi00091

      Ei toimi. Hänen syntinsä nousi taivaaseen saakka.

    • Anonyymi00128

      Antikrietillinen elämäntapa.

    • Pellolla pakottaminen.🎃
      Tuttua pönteltä.🐮🍀
      Pallolla pekottaminen.⚽️🎃

    Ketjusta on poistettu 749 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1080
    2. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      104
      1075
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      67
      512
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      473
    5. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      441
    6. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      8
      436
    7. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      13
      430
    8. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      42
      412
    9. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      396
    10. Kysymys palstalaisille: kuinka moni nainen sietää miehen "pakkomielteistä" sekaantumista elämäänsä?

      Siedättekö tai sietääkö teidän naisenne miehen "pakkomielteistä" sekaantumista naisen harrastuksiin, ulkonäköön, työhön
      Sinkut
      83
      391
    Aihe