Istuinpa kirkossa taas pari tuntia. Telemannia, Bachia, Monteverdiä. Solisteina Suomen ja Baltian parhaimmistoa. Siinä sielu lepää...
Mites teillä ateisteilla, voitteko käydä kirkossa kuuntelemassa musiikia vai saatteko näppyjä jo ajatuksestakin? Onko tässä joku suuri vääryys, kun ihmiskunnan jaloimpia hengentuotteita esitetään Jumalan pyhäkössä? (M. Luther:"... musiikki kykenee karkottamaan Perkeleen ja lohduttamaan ihmistä ahdistuksessaan.")
Kirkossa!
39
747
Vastaukset
Voisin käydä jos siellä olisi jotain hyvää... Vaan eipä ikinä ole.
Jaloimmista hengentuotteista voi sitten olla montaa mieltä.Itseasiassa Sunn O))) on esiintynyt ainakin Norjassa ja Belgiassa kirkossa... Jos esiintyisivät Suomessakin, niin varmasti menisin.
Belgian keikalta:
http://www.youtube.com/watch?v=7a0Z2yndlOs- karrex
Esitettävän matskun hyvyydestä tai jaloudesta ei kannata kiistellä - joka Bachia sanoo huonoksi... ! Mieltymykset on sitten tietenkin eri asia.
- karrex
belial_666 kirjoitti:
Itseasiassa Sunn O))) on esiintynyt ainakin Norjassa ja Belgiassa kirkossa... Jos esiintyisivät Suomessakin, niin varmasti menisin.
Belgian keikalta:
http://www.youtube.com/watch?v=7a0Z2yndlOsJoo... mahtaako kukaan enää kuunnella tai esittää tuota 500-700 vuoden kuluttua, kuten Machaut`ta tai Monteverdiä?
karrex kirjoitti:
Joo... mahtaako kukaan enää kuunnella tai esittää tuota 500-700 vuoden kuluttua, kuten Machaut`ta tai Monteverdiä?
No mitä helvetin väliä sillä on ja miten se liittyy tämän ketjun aiheeseen? Ihme vinkuja sinäkin.
Terveisiä:
http://www.mitterrand-sanz.com/Artists/Phelan/images/Phelan_FuckYou_72dpi_20cm.jpg- karrex
belial_666 kirjoitti:
No mitä helvetin väliä sillä on ja miten se liittyy tämän ketjun aiheeseen? Ihme vinkuja sinäkin.
Terveisiä:
http://www.mitterrand-sanz.com/Artists/Phelan/images/Phelan_FuckYou_72dpi_20cm.jpgKiitos kiitos terveisistä, älä nyt verisuonta katkaise päästäsi, kevätkin tulossa ja pääsiäinen, kristikunnan suurin juhla ... :D
karrex kirjoitti:
Kiitos kiitos terveisistä, älä nyt verisuonta katkaise päästäsi, kevätkin tulossa ja pääsiäinen, kristikunnan suurin juhla ... :D
Ei verisuonissa ole mitään vikaa. Turha sinun siinä on virnistellä paskat housussa.
Yrityksestä sulle 7½. Toteutuksesta kumminkin vaan 5-.
- Gagarin
Minulle kirkko on vain akustiikaltaan loistava paikka. Rakennus muiden joukossa, missä on mukana myös paljon historiaa, Turun Tuomiokirkko yksi suosikeista. Minä en ole taikauskoinen.
- karrex
Mainiota, kun voit nauttia maailman antimista ilman ideologian tuomaa painolastia. Ilman sarvia ja hampaita kysyn, voitko nauttia myös hyvästä musiikista, jos sen uskonnollista?
- a-teisti
karrex kirjoitti:
Mainiota, kun voit nauttia maailman antimista ilman ideologian tuomaa painolastia. Ilman sarvia ja hampaita kysyn, voitko nauttia myös hyvästä musiikista, jos sen uskonnollista?
on tasokasta tarjontaa vaikka en sitä kuuntelekaan kuin hyvin harvoin. Urkumusiikkia useimmiten. Niin kutsuttu kevyt hengellinen musiikki on aika lapsellisen ja naivin oloista eikä sitä kestä kyllä, kommunistien propagandalaulut tulevat jotenkin aina mieleen.
Novospaskin luostarin kuoron levykin löytyy vaikka ei tuota ole aikoihin kyllä kuunneltu. - karrex
a-teisti kirjoitti:
on tasokasta tarjontaa vaikka en sitä kuuntelekaan kuin hyvin harvoin. Urkumusiikkia useimmiten. Niin kutsuttu kevyt hengellinen musiikki on aika lapsellisen ja naivin oloista eikä sitä kestä kyllä, kommunistien propagandalaulut tulevat jotenkin aina mieleen.
Novospaskin luostarin kuoron levykin löytyy vaikka ei tuota ole aikoihin kyllä kuunneltu.Toi on kyllä totta, että kevyempää hengellistä musaa kuunnellessa myötähäpeän tunne on monesti varsin voimakas.
Itse joudun kuuntelemaan paljonkin hengellistä musaa, koska länsimaisen musiikin historiassa hengellisen musan osuus on niin suuri, liki kaikki säilynyt vanhempi musiikki on jollain tavoin hengellistä. Lisäksi ammattimaisten, ja siis monesti taidokkaimpien musiikintekijöiden on täällä pienten markkinoiden maassa tehtävä kaikenlaista musiikkia, jotta saisivat leipänsä tienattua. Jos siis haluat kuunnella laadukasta elävää musiikkia Suomessa...
- a-teisti
Näkemyksesi on varsin yksioikoinen. Miksi kirkoorakennus ateistille kauhistus olisi? Olen käynyt kirkoissa häissä, konfirmaatioissa, hautajaisissa ja kastetilaisuudessa kuten varmaan jokainen ateisti.
Olen käynyt siellä myös kuuntelemassa konsertteja jotka eivät olleet tosi hengellisiä luonteeltaan. Matkoilla olen käynyt vain ihastelemassa katedraalien arkkitehtuuria. Kotimaassakin on tullut joissakin kirkoissa ja sakasteissa käytyä. Kävinpä kerran Uspenskin katedraalissakin jossakin pääsiäismessussakin avovaimoni seurana.- karrex
Tuo yksioikoinen näkemys, tai aavistus, on kyllä syntynyt ihan tätä palstaa lukiessa. Monille näyttää kaikki kirkkoon ja uskontoon millään tavalla, vaikkapa vain sijainnillisesti, liittyvä olevan punainen vaate. Tuon näkökannan syvyyttä yritin kysellä.
Näsäviisailusi. Myönnätkö hymyilleesi aloitusta kirjoittaessasi?
Katsos kun kirkko ei ole ateistille mikään "jumalan pyhäkkö" Vaan ihan tavallinen rakennus jota kutsutaan kirkoksi. Ja sanoisin että ovat vielä kulttuurihistoriallisesti arvokkaitakin jotkut. Se riippuu ihan kirkossa esitettävästä ohjelmasta viihtyykö siellä vai ei.
Sitä taas luullaan ateismia sellaiseksi mitä se ei ole.- karrex
Perhana, niin näköjään meni!! Myönnän kyllä, olin niin musiikin huuman alaisena, että ajattelin hieman provosoida. Taustalla oli kuitenkin ihan oikea ajatus tiedustella uskontoon liittyvän antipatian voimakkuutta.
- jes6htjdyt
tavoin ateismi estää kulttuurista nauttimisen?
- karrex
"Millä tavoin ateismi estää kulttuurista nauttimisen? "
Periaatteessa ei tietääkseni millään tavalla, paitsi jos on niin kiihkomielisen uskonnonvastainen, että lapsi menee pesuveden mukana... tuo lienee kuitenkin aika harvinaista, vaikkakin tällä palstalla asiasta voi saada toisenkin käsityksen. karrex kirjoitti:
"Millä tavoin ateismi estää kulttuurista nauttimisen? "
Periaatteessa ei tietääkseni millään tavalla, paitsi jos on niin kiihkomielisen uskonnonvastainen, että lapsi menee pesuveden mukana... tuo lienee kuitenkin aika harvinaista, vaikkakin tällä palstalla asiasta voi saada toisenkin käsityksen.Ensimmäistä kertaa lukiessani tässä aloituksessa olleet viestisi minäkin saan sinusta jo vaikka minkälaisia käsityksiä. Kiihkomielista uskonnonvastaista ihmistä en ole eläessäni tavannut, en suoli24 palstoilla enkä IRL.
PS. Ethän vaan käytä avausviestissäsi Perkelettä Saatanan synonyyminä? Ethän?
- karrex
"PS. Ethän vaan käytä avausviestissäsi Perkelettä Saatanan synonyyminä? Ethän? "
Vyörytän vastuun lainauksen termistön käytöstä täydellisesti alkuperäisen ajatuksen esittäjälle... karrex kirjoitti:
"PS. Ethän vaan käytä avausviestissäsi Perkelettä Saatanan synonyyminä? Ethän? "
Vyörytän vastuun lainauksen termistön käytöstä täydellisesti alkuperäisen ajatuksen esittäjälle...No voi hellanduudelis... Täähän on kun pikkulapsen kanssa juttelis. "No mutta kun Lutherkin."
Jos Luther hyppäis kaivoon niin hyppäisitkö sinä perässä?- karrex
belial_666 kirjoitti:
No voi hellanduudelis... Täähän on kun pikkulapsen kanssa juttelis. "No mutta kun Lutherkin."
Jos Luther hyppäis kaivoon niin hyppäisitkö sinä perässä?Ehtottomasti, kyllä niin viisas mies pitäisi pelastaa hukkumiselta, jotta voisi kirjoittaa lisää monipuolisia opasteita tyhmän kansan pelastamiseksi.
karrex kirjoitti:
Ehtottomasti, kyllä niin viisas mies pitäisi pelastaa hukkumiselta, jotta voisi kirjoittaa lisää monipuolisia opasteita tyhmän kansan pelastamiseksi.
Keksitkö itse vai auttoiko äiti?
Luulen että äippä vähän auttoi, koska avauksen perusteella sinusta ei noin nokkelaa juttua saa ulos edes jätepuristimella.- karrex
belial_666 kirjoitti:
Keksitkö itse vai auttoiko äiti?
Luulen että äippä vähän auttoi, koska avauksen perusteella sinusta ei noin nokkelaa juttua saa ulos edes jätepuristimella.Äiti on jo nukkumassa, mutta mummo kärsii unettomuudesta ja jelppaa aina välillä ( silloin kun ehtii Siioninvirsien veisaamiselta).
"Mites teillä ateisteilla, voitteko käydä kirkossa kuuntelemassa musiikia vai saatteko näppyjä jo ajatuksestakin?"
Riippuu musiikista. Kuvitteletko että kirkko on ateistille kuin risti tai valkosipuli Herra Draculalle jota kavahdamme ja rääkäisemme tuskissamme suojaten silmämme tuolta kauheudelta joka kärventää meidät lamauttaen täysin? :DDD>>>Mites teillä ateisteilla, voitteko käydä kirkossa kuuntelemassa musiikia vai saatteko näppyjä jo ajatuksestakin?
- karrex
"Kuvitteletko että kirkko on ateistille kuin risti tai valkosipuli Herra Draculalle jota kavahdamme ja rääkäisemme tuskissamme suojaten silmämme tuolta kauheudelta joka kärventää meidät lamauttaen täysin? :DDD"
No juuri tuota seikkaa koetan selvittää! Olen saanut tältä palstalta sen käsityksen, että ateistit ovat kirkon suhteen valkosipulikauhuisia laidastalukien, mutta vastauksista päätellen olen onneksi ollut pääosin väärässä.
- Rami Bar-Amin
kuuntelemassa konsertteja. Enemmän kuitenkin tykkään käydä varta vasten tehdyissä konserttisaleissa, jos musa on sellaista että akustiikalla on väliä. Niissä kun ei riipu istumapaikasta, miten nuotit on aistittavissa. Monet kirkot ovat vähän turhan kaikuisia paikkoja muihin kuin kamariorkesterimusiikkiin tai yleensäkään mihinkään missä on vähänkään useampi soitin.
- Kössönöm
Ei innosta kirkonmenot, mutta kukin tyylillään.
- karrex'
Kiitos, vastauksesi kysymykseeni oli selvä. Kyseessä eivät kuitenkaan olleet kirkonmenot vaan menot kirkossa. Ja tunsin kyllä itseni levänneeksi ja pirteäksi jälkeenpäin, henkisesti. Jokin muu kuin raato siinä siis lepäsi ja virvoittui.
Kai sinä tiedät mitä Jeesus sanoo Jumalalle pyhitetyistä paikoista? Siellä ei olla markkinoilla, eikä siellä pitäisi konsertteja pitää. Hulvattomimmat ottaa jopa pääsylippuja kirkkoon tulosta :D
Kyllä ateisti, ei-uskonnoton voi tehdä samat asiat kuin hhhulikin, mutta haluaako? Se on ihan toinen asia.- karrex
"Pala helvetissä :D"
No en helvetissä!
Parikymppiä todellakin veloittivat sisäänpääsystä. Se ei varmaankaan mennyt kirkolle vaan noille muusikoille ja järjestelyihin. Ja kun itse asia ei varmaankaan ollut mitenkään ristiriidassa kirkon oppien kanssa, en näe mitään pahaa pääsymaksun perimisessä.
"Kyllä ateisti, ei-uskonnoton voi tehdä samat asiat kuin hhhulikin, mutta haluaako? Se on ihan toinen asia. "
Tuota juuri tiedustelinkin, että voiko ateisti mennä kirkkoon konserttiin, kun tietää siellä olevan häntä kiinnostavan esityksen. Vastauksestasi päätellen uskonnoton joutuu, ehkä kovankin kilvoittelun jälkeen, pitkin hampain jäämään pois tapahtumasta, koska se on kirkossa. Surullista! karrex kirjoitti:
"Pala helvetissä :D"
No en helvetissä!
Parikymppiä todellakin veloittivat sisäänpääsystä. Se ei varmaankaan mennyt kirkolle vaan noille muusikoille ja järjestelyihin. Ja kun itse asia ei varmaankaan ollut mitenkään ristiriidassa kirkon oppien kanssa, en näe mitään pahaa pääsymaksun perimisessä.
"Kyllä ateisti, ei-uskonnoton voi tehdä samat asiat kuin hhhulikin, mutta haluaako? Se on ihan toinen asia. "
Tuota juuri tiedustelinkin, että voiko ateisti mennä kirkkoon konserttiin, kun tietää siellä olevan häntä kiinnostavan esityksen. Vastauksestasi päätellen uskonnoton joutuu, ehkä kovankin kilvoittelun jälkeen, pitkin hampain jäämään pois tapahtumasta, koska se on kirkossa. Surullista!Kirkko on vain rakennus...yleensä erittäin näyttäviä rakennuksia, mutta silti vain rakennuksia. Kyllä minä sinne menen, jos siellä on joku mieltäni kiinnostava tapaus ja nykyäänhän noi esitykset on järjestään maksullisia..Ihan kuten Jeesus halus :D
15 He tulivat Jerusalemiin, ja Jeesus meni temppeliin ja alkoi ajaa myyjiä ja ostajia sieltä ulos. Hän kaatoi rahanvaihtajien pöydät ja kyyhkysenmyyjien jakkarat 16 eikä antanut kenenkään kulkea tavaraa kantaen temppelialueen kautta. 17 Hän opetti ihmisiä näin: "Eikö ole kirjoitettu: 'Minun huoneeni on oleva kaikille kansoille rukouksen huone'? Mutta te olette tehneet siitä rosvojen luolan."
Olis siellä raamatussa parempiakin kohtia, mutta toi nyt tuo periaatteen esille. On niin jämerää kun on vastakkain Jeesus ja luterilainen kirkko....- Rami Bar-Amin
Maher haastattelee pappia, joka kertoo asiat niinkuin ne on
http://www.youtube.com/watch?v=atkqOrz7qPU&feature=related Rami Bar-Amin kirjoitti:
Maher haastattelee pappia, joka kertoo asiat niinkuin ne on
http://www.youtube.com/watch?v=atkqOrz7qPU&feature=relatedMitäpä tuohon lisäämistä :D
- karrex
"On niin jämerää kun on vastakkain Jeesus ja luterilainen kirkko.... "
Nooh, Raamattu on oman aikansa kirjoitusta ja mielestäni sitä pitää tulkita käyttöhetken olosuhteiden mukaan. Muuten joudutaan mahdottomiin tilanteisiin yhteiskunnan muuttuessa vuosisatojen kuluessa. Jokaisen sukupolven tulisi kääntää ja tulkita Raamattu uudelleen.
- beenthere
Kirkoissa ei soiteta sellaista musiikkia jota minä haluan kuunnella. Minun mieleistäni musiikkia soitetaan muilla konserttiareenoilla.
Viimeksi kävin kuuntelemassa tätä
www.youtube.com/watch?v=vEKuGcmW70I- ateistix
God is love:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1392938
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau572328Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.281859- 1301574
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3641348- 691323
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?731322- 891095
- 901019
- 131979