Työttömyys ja opiskelu

Vica

Jään syksyllä työttömäksi. Haluasin opiskella yliopistossa täydentääkseni ulkomailla suoritettua tutkintoa. Työllistyminen helpottuisi kun olisi suomalaiseen rinnastettava tutkinto.

Koulutus on tarkoitettu oikeastaan työn ohessa suoritettavaksi, perjantaisin ja lauantaisin. Tässä nyt vain meinaa tulla ongelmia. Jos yli 5,5 opintopistettä kuukaudessa, niin tukea opiskeluun tulisi, mutta taitaa jäädä alle. Toisaalta jos opiskelen tuonkin verran, niin menetän työttömyyskorvauksen.

Kotona makaamalla siis saisin hyvät rahat, mutta kyseisellä opiskelula menettäisin kaikki tuet, minulla ei taida olla varaa opiskella näillä ehdoilla.

3

1014

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyokkari

      Hei!
      Kiitos viestistäsi.

      Omaehtoisia, päätoimisia opintoja voi tietyin edellytyksin opiskella menettämättä työttömyysetuutta. Sen, voidaanko opintojasi tukea työttömyysetuudella, tutkii työ- ja elinkeinotoimisto (TE-toimisto). Ota asiassasi yhteys asuinpaikkakuntasi TE-toimistoon.

      Lisätietoa työttömyysetuudella tuetuista omaehtoisista opinnoista löydät oheisesta linkistä, kohdasta ” Olen jäänyt työttömäksi ja haluaisin opiskella. Voinko opiskella työttömyys-etuudella?”

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/9765505

      Lisätietoa myös alla olevasta linkistä:

      http://www.mol.fi/mol/fi/03_koulutus_ura/05_omaehtoinen_opiskelu/index.jsp

      Jos opintojasi ei voida tukea työttömyysetuudella ja opiskelet työttömänä ollessasi, TE-toimisto tutkii, ovatko opintosi työttömyysturvalain mukaan pää- vai sivutoimisia. Päätoimisella opiskelijalla ei ole oikeutta työttömyysetuuteen.

      Lisätietoa työnhakijaksi ilmoittautumisesta:

      http://www.mol.fi/mol/fi/00_tyonhakijat/07_tyottomyys/index.jsp

      Terveisin Teppo työkkäristä

      • Vica

        Miten se nyt onkaan?

        ... Päätoimisella opiskelijalla ei ole oikeutta työttömyysetuuteen.

        Kuitenkin antamassanne linkissä todetaan toisin:

        http://keskustelu.suomi24.fi/node/9765505

        "Työttömyysetuudella tuetaan vain päätoimista opiskelua. Näitä ovat yliopiston tai ammattikorkeakoulututkinnon suorittaminen, nuorille suunnatut lukio-opinnot sekä opinnot, joiden laajuus on keskimäärin vähintään viisi opintopistettä tai kolme opintoviikkoa opiskelukuukautta kohden tai 25 tuntia viikossa."


    • Tanja Tikkarista

      "Päätoimisella opiskelijalla ei ole oikeutta työttömyysetuuteen"

      -Tarkoittaako tämä sitä, että täysi-ikäisen lukio-opinnotkin on päätoimisia ja näin ollen työttömyysetuutta ei voi samaan aikaan saada? Miten ja millä kriteerillä määritellään lukio-opinnot päätoimiseksi ja sivutoimiseksi? Onko aikuislukiossa 8h/päivä opiskelu päätoimista?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      113
      4782
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3483
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2410
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1538
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1473
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      39
      1299
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1192
    8. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      22
      1154
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1078
    10. 165
      1069
    Aihe