Denise Mina: Viimeinen hengenveto

alvari.raappavaara

Denise-tädin Glasgowin lehdistömaailmaan sijoittaman Paddy Meehan-sarjan kolmas osa (2010 Like) ajoittuu vuoteen 1990. Toimittajana Paddy on ylennyt arvostetuksi kolumnistiksi ja siteeratuksi tv-hahmoksi. Muuten menee huonommin.

Vanha työtoveri ja sydänystävä Terry löytyy tapettuna Irlantiin vievän reitin varrelta.
Poliisi kiirehtii ensimmäisenä kieltämään IRAn osuuden asiaan. Sehän tietennii ihmetyttää Paddya ja hän ryhtyy tutkimaan asiaa välillä vastoin pomonsa tahtoa.
Tätä lukiessa täytyy pitää mielessä ajankohta. Varttunut lukija toki muistaa ajan, kun Pohjois-Irlannin tasavaltalaiset katoliset ja brittimieliset protestantit tappoivat toisiaan tahallaan tai vahingossa. Skotlannin itsehallintoa vasta ajateltiin ja sananakin britti merkitsi Glasgown kapakoissa lähinnä kirousta. Kaikki tämä siis ennen kuin Sir Harri H kävi rauhoittamassa kuohuvan saaren ja Sir Sean C itsenäisti (melkein) Skotlannin. Tämän kuohuvan ajan Mina tavoittaa hyvin, vaikkei lukijalle maankolkan historian kipupisteet tutuja olisikaan.

Samoin uskottavaa ja eloisaa on kuvaus lehtitalon ytimestä. Levikit laskee, omistajat vaihtaa päätoimittajaa ja päätoimittaja potkii pois väkeä minkä kehtaa. Sähköinen tiedonvälitys kehittyy ja Terryn hautajaisissa ensiesiintymisensä tekevä liikuteltava taskumatkapuhelin saa suuren roolin kemuissa. Toki tarvitaan melkoinen tasku.

Tärkeän roolin mediapelissä saa myös vankilasta vapautuva sukulaispoika Callum Ogilvy. Hän vapautuu lapsentaposta saamansa tuomion kärsittyään ja media tietysti jahtaa jokaista liikettä alan parhaiden perinteiden mukaisesti. Paddy tekee mitä voi nuorukaista suojellakseen ja lopussa kiitos seisoo.

Terryn tapon syitä etsiessään Paddy törmää keskeneräiseen valokuvateosprojektiin. Jotain kuumaa ja hämärää hommassa on, kun kuvamateriaali ja muistiinpanot ryöstetään ja valokuvaaja Kevin kohtaa matkansa pään hämärällä tavalla. Jopa ruumis häviää eikä kukaan poliisilaitokselta kerro Paddylle mitään. Aiemmissakin osissa pintaan noussut epäilys poliisin puolueettomuudesta ja riippumattomuudesta elää edelleen tässäkin kirjassa. Toimittajalle ei jää muuta keinoa kuin julkisuus. Ja vähän kättä pidempää kera solidaaristen sukulaisten. Viimeiseen hengenvetoon.

Sarjan edetessä Paddy Meehan on saanut lihaa luittensa ympärille. Siis henkisesti, fyysisesti on koko ajan ollut. Mihin vielä ehtinee, jos jatkoa seuraa. Denisen suuret teemat elävät tässäkin. Katolisen suurperheen sisäinen solidaarisuus, vaikka välillä rähjätään täysillä. Kosto, kauna ja katkeruus, jotka vuosisatoja myrkyttivät Pohjois-Irlantia säteillen naapureihin. Minkä futisjengin paidassa uskallat lähteä mihinkin kapakkaan? Ei taida olla täysin vierasta meilläkään. Valitettavasti.

Rohkenen suositella, sarjaa ennestään tunteville.

0

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

        Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
        Maailman menoa
        150
        10999
      2. Ikävä sinua mies

        Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
        Ikävä
        39
        4003
      3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

        Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
        Parkano
        64
        3908
      4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

        No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
        Maailman menoa
        189
        3631
      5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

        https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
        Maailman menoa
        100
        3461
      6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

        tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
        Maailman menoa
        100
        3307
      7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

        Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
        Maailman menoa
        71
        1958
      8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

        Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
        Maajussille morsian
        15
        1267
      9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

        Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
        Kotimaiset julkkisjuorut
        155
        948
      10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

        Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
        Maailman menoa
        267
        917
      Aihe