Luomien poisto

JJ

Millaisella tasolla nykyään on luomien poisto? Saadaanko luomet poistettua niin, ettei jää hirveitä jälkiä, kuten arpia jne?

Minulla olisi vaalea patti ihossa, mutta ei hajuakaan mikä tämä on. Ei ole kyseessä ainakaan rasvapatti, koska puristettaessa siitä ei tule mitään mönjää. Se on vähän koholla, ollut jo 10 vuotta minulla, se on kuitenkin siis "ihonvärinen" eli periaatteessa se on ihon alla. Näin ainakin itse olen asian käsittänyt, kun olen sitä tutkaillut. Eikö ihonalaisia luomia ole olemassa? Eli ne ovat eri ihokerroksessa? En ole jaksanut varta vasten tätä lähteä näyttämään minnekään enkä ole viihtinyt kyselläkään lääkäreiltä, jos olen ollut kipeänä ja käynyt päivystysvastaanotolla.

Onko patista mahdollisuutta päästä eroon?

8

379

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,

      Kiitos kysymyksestäsi. Luomet voidaan kätevästi poistaa laserilla tai veitsellä, tilanteen mukaan. Lääkäri arvioi poistotavan nähtyään luomen, tai voisit myös tulla näyttämään luomeasi maksuttomalle plastiikkakirurgisen sairaanhoitajan vastaanotolle jolloinka voimme arvioida mahdollisen poistotavan.

      ystävällisin terveisin
      Plastiikkakirurgiset sairaanhoitajat

    • Totuutta silmiin

      Luomea ei voi poistaa ilman arpea. Miksi ei voi suoraan sanoa tätä? Kätevä laserilla poisto voi olla, mutta ei arveton. Rehellisyys on tärkeää erityisesti plastiikkakirurgiassa. Asiakkaalle on aina kerrottava, minkälaiset arvet toimenpiteestä jää.

    • no

      Erään asinatuntija firman sivuilla oli maininta ; jos potilas saanut aikanaan arseniikki hoidon ..ei laseria voi käyttää ??

      MIKSI?
      - ja mikä syy ?

    • Flagg

      Kyllä jos kasvoista lähdetään luomia poistamaan on sen oltava erityisen arveton lopputulokseltaan! Miten on?

    • arvettomasti kyllä

      Jo poistetaan ihon kaikki kerrokset niin aina tulee arpi. Laserilla ja nykyisin enemmän RF (radiofrekvenssi tai korkeataajuus) hoidolla voidaan ns. hioa luomi pois siten, että ihon pohjakerros jää ehyeksi. Tällöin ihon pintaosa paranee 1-2 viikossa ja punoittaa jonkun aikaa sen jälkeen. Tällöin ei jää arpia, mutta joskus iho voi jäädä hieman vaaleaksi hoitokohdasta (laserilla riski suurempi). Kaikki luomet ei vät sovi tähän hoitoon.

      • Luometon

        Kuopiossa eräs erikoislääkäri osaa tekniikan, jossa luomet poistetaan veitsellä, mutta tikkejä eikä arpia tule. Suosittelen.


      • outo luomi
        Luometon kirjoitti:

        Kuopiossa eräs erikoislääkäri osaa tekniikan, jossa luomet poistetaan veitsellä, mutta tikkejä eikä arpia tule. Suosittelen.

        Onko jossaain esim: helsingissä paikkaa jossa ilmaoiseksi saisi käydä näyttämässä epäilyttäviä luomia noin niinkun ettei ole ihosyöpä?


    • Luomien valtaama

      ^Tai Tampereella?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1546
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1216
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      230
      1200
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      267
      1068
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      989
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      970
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      963
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      949
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      74
      819
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      812
    Aihe