Luomien poisto

JJ

Millaisella tasolla nykyään on luomien poisto? Saadaanko luomet poistettua niin, ettei jää hirveitä jälkiä, kuten arpia jne?

Minulla olisi vaalea patti ihossa, mutta ei hajuakaan mikä tämä on. Ei ole kyseessä ainakaan rasvapatti, koska puristettaessa siitä ei tule mitään mönjää. Se on vähän koholla, ollut jo 10 vuotta minulla, se on kuitenkin siis "ihonvärinen" eli periaatteessa se on ihon alla. Näin ainakin itse olen asian käsittänyt, kun olen sitä tutkaillut. Eikö ihonalaisia luomia ole olemassa? Eli ne ovat eri ihokerroksessa? En ole jaksanut varta vasten tätä lähteä näyttämään minnekään enkä ole viihtinyt kyselläkään lääkäreiltä, jos olen ollut kipeänä ja käynyt päivystysvastaanotolla.

Onko patista mahdollisuutta päästä eroon?

8

382

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,

      Kiitos kysymyksestäsi. Luomet voidaan kätevästi poistaa laserilla tai veitsellä, tilanteen mukaan. Lääkäri arvioi poistotavan nähtyään luomen, tai voisit myös tulla näyttämään luomeasi maksuttomalle plastiikkakirurgisen sairaanhoitajan vastaanotolle jolloinka voimme arvioida mahdollisen poistotavan.

      ystävällisin terveisin
      Plastiikkakirurgiset sairaanhoitajat

    • Totuutta silmiin

      Luomea ei voi poistaa ilman arpea. Miksi ei voi suoraan sanoa tätä? Kätevä laserilla poisto voi olla, mutta ei arveton. Rehellisyys on tärkeää erityisesti plastiikkakirurgiassa. Asiakkaalle on aina kerrottava, minkälaiset arvet toimenpiteestä jää.

    • no

      Erään asinatuntija firman sivuilla oli maininta ; jos potilas saanut aikanaan arseniikki hoidon ..ei laseria voi käyttää ??

      MIKSI?
      - ja mikä syy ?

    • Flagg

      Kyllä jos kasvoista lähdetään luomia poistamaan on sen oltava erityisen arveton lopputulokseltaan! Miten on?

    • arvettomasti kyllä

      Jo poistetaan ihon kaikki kerrokset niin aina tulee arpi. Laserilla ja nykyisin enemmän RF (radiofrekvenssi tai korkeataajuus) hoidolla voidaan ns. hioa luomi pois siten, että ihon pohjakerros jää ehyeksi. Tällöin ihon pintaosa paranee 1-2 viikossa ja punoittaa jonkun aikaa sen jälkeen. Tällöin ei jää arpia, mutta joskus iho voi jäädä hieman vaaleaksi hoitokohdasta (laserilla riski suurempi). Kaikki luomet ei vät sovi tähän hoitoon.

      • Luometon

        Kuopiossa eräs erikoislääkäri osaa tekniikan, jossa luomet poistetaan veitsellä, mutta tikkejä eikä arpia tule. Suosittelen.


      • outo luomi
        Luometon kirjoitti:

        Kuopiossa eräs erikoislääkäri osaa tekniikan, jossa luomet poistetaan veitsellä, mutta tikkejä eikä arpia tule. Suosittelen.

        Onko jossaain esim: helsingissä paikkaa jossa ilmaoiseksi saisi käydä näyttämässä epäilyttäviä luomia noin niinkun ettei ole ihosyöpä?


    • Luomien valtaama

      ^Tai Tampereella?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      213
      1403
    2. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1266
    3. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      3
      1037
    4. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      15
      931
    5. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      9
      918
    6. Minä täällä vaan

      Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛
      Ikävä
      86
      890
    7. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      32
      820
    8. Jos haluat jatkaa tutustumista

      Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.
      Ikävä
      58
      814
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      37
      748
    10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      734
    Aihe