Miksi ei tehdä mahdollisimmman vaikeaa keinokieltä?

vaikea kieli

Suomalaisetkin joskus ylpeilee, että suomi olisi muka maailman vaikein kieli, mikä on kyllä varmasti puppua. Mikä on vaikea ja helppo kieli, sehän riippuu lähinnä kielen opettelijan jo hallitsemista kielistä.

Olisi sitten varmaan hienoa olla se maailman ainoa ihminen joka hallitsee sen maailman vaikeimman keinokielen, joka olisi siksi syytä tehdä vaikeammaksi kuin yksikään luonnollinen kieli!

16

360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jotkut tekokieliharrastajat ovat tehneet toisten lajien puhumia kieliä, joita siis ei ole edes tarkoitettu ihmisten puhuttaviksi. Ne ovat taatusti vaikeita, koska niissä ei ole mitään tuttua. Esimerkiksi Star Trek-sarjan maailmaan sijoittuva klingonin kieli voisi tarjota mukavasti haastetta, tosin jo koko joukko faneja puhuu sitä.

    • aewrt7yuik
    • Verbit. Substantiivit. Adjektiivit. Pronominit.

      Rakennahan kieli josta yksi noista neljästä puuttuu. En usko että sellaista on olemassa, mutta myönnän että voin olla väärässä.

      • Tarzan kieli oli aivan ymmärrettävää, ilman verbejä:

        Me Tarzan. You Jane.


      • kekek-kekek kirjoitti:

        Tarzan kieli oli aivan ymmärrettävää, ilman verbejä:

        Me Tarzan. You Jane.

        Verbeittä: Minä Tarzan. Minä apinain kuningas. Nyt minä huutaja ja rinnan hakkaaja.
        Verbeillä: Minä olen Tarzan. Minä hallitsen apinoita. Minä huudan ja hakkaan rintaa nyt.

        Ilman verbejä siis pärjää, kunhan kielessä on substantiiveja joilla tekoja tai tekijöitä nimitetään.


      • rfdhgytgj
        rkupsala kirjoitti:

        Verbeittä: Minä Tarzan. Minä apinain kuningas. Nyt minä huutaja ja rinnan hakkaaja.
        Verbeillä: Minä olen Tarzan. Minä hallitsen apinoita. Minä huudan ja hakkaan rintaa nyt.

        Ilman verbejä siis pärjää, kunhan kielessä on substantiiveja joilla tekoja tai tekijöitä nimitetään.

        Jos kielessä ei ole sanaa huutaa, sana huutaja aika automaattisesti analysoidaan verbiksi.


      • rkupsala kirjoitti:

        Verbeittä: Minä Tarzan. Minä apinain kuningas. Nyt minä huutaja ja rinnan hakkaaja.
        Verbeillä: Minä olen Tarzan. Minä hallitsen apinoita. Minä huudan ja hakkaan rintaa nyt.

        Ilman verbejä siis pärjää, kunhan kielessä on substantiiveja joilla tekoja tai tekijöitä nimitetään.

        Eikös venäjästä 'olla' -verbi puutukin jossain yhteyksissä, eli puhuvat kuin Tarzan?


    • ghjfyjyfgt

      Adjektiivit puuttuvat monistakin kielistä. Pronominit voivat olla substantiivien kaltainen avoin luokka, joten nekin ns. puuttuvat. Verbit ja substantiivit ilmeisimmin voidaan erotella kaikista kielistä, tosin Salish-kielet tarjoavat siihenkin haasteen.

      Itseasiassa piireissä nounless lang ja verbless lang ovat koviakin trendejä juuri tällä hetkellä.

    • ghn54tjjtyergfs

      Kaikki voidaan aina tehdä mielivaltaisen monimutkaisesti ja vaikeasti. Siispä ei liene järkevää ruveta keksimään mahdollisimman vaikeaa kieltä, koska siihen voidaan aina lisätä jokin uusi monimutkaistava sääntö.

      • Ääretön monimutkaisuus on siis teoriassa mahdollista.


    • Sanomalehtikieli on nykyään jättänyt verbin 'olla' jokseenkin pois. Samoin Venäjän kielessä sitä ei käytetä. Asia tulee selväksi ilmankin.

      Muuten Suomen kielessä on melko turhaa olla erikseen perfekti ja pluskvanperfekti (olen käynyt / olin käynyt). Ero ei ole suuri.

      • Kyllä sekä perfekti ja pluskvamperfekti ovat tärkeitä, ja niiden ero.


      • jospa_ottaisitte_selvää

        > Sanomalehtikieli on nykyään jättänyt verbin 'olla' jokseenkin pois. Samoin Venäjän kielessä sitä ei käytetä.

        Eipäs levitellä huuhaata! Kyllä venäjässä olla-verbiä käytetään preteritissä, futuurissa, "onpas", "olisi", ja se on ihan pakollinen.


    • Tars Tarkas, vihreä nelikätinen Marsin sotavaltias.

    • Soumiko_mukä_vakieaa

      Vaikeaksi voisi ihmistenvälisen ymmärtämisen kannalta saada olemassa olevankin kielen niin, että kaikki sanat tarkoittaisivat eri asioita satunnaisesti miten sattuu. Tästähän syntyy pulmia jo tosielämässäkin (ja olettaen että ihmiset ovat yhä jossain määrin sanallisen viestinnän varassa).

      Pidemmälle vietynä joka aakkonen voitaisiin kirjoittaa sattumanvaraisesti miten sattuu tai miten kukin kulloinkin haluaa. Jatkettuna vaikka niin että kerrassaan koko kielioppiin tekisi kukin omia henkilökohtaisia poikkeussääntöjä, ja niitäkin silloin kun sattuu huvittamaan. Tämä on edellisen sijaan vasta rantautumassa tai muutoin saadaan aikaan isommin yrittämättäkin. Kyllä Baabelin tornin tai muun yhteiskunnallisen rakentaminen varmaan hiukan hyytyy, eikä tunnu ylpeilyn aiheelta.

    • YllättävänTyhmä

      Hanki elämä ja tuo se mulle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4672
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1987
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1702
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      148
      1275
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1181
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1066
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      963
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      936
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      892
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      868
    Aihe