lapsenlapsen iho-ongelma

mummi

Puolitoistavuotias poika jonka iho on ollut aina kuiva ja todettu atooppiseksi, nyt iho on ehjä ,mutta ajoittain ihoon ilmestyy kirkkaan punaisia isoja tai pieniä esim. silmän alaluomen seutuville läikkiä jotka häviävät yhtä salaperäisesti kuin ilmestyvätkin, voi olla vaikka puolet kasvoista tai selästä, häntä hoidetaan atooppiseen ihoon tarkoitetuilla voiteilla joka ilta,satunnaisesti myös kortisoonivoidetta paikallisesti, mutta pahin ongelma jatkuu eli hän raapii itseään epätoivoisesti, etenkin yöllä jolloin yöuni jää koko perheellä hyvin katkonaiseksi.Kysymys kuuluu, mistä tällainen kutina voisi johtua ja mikä voisi auttaa ja myös mikä tällaiset punaiset läikät voisi laukaista?

3

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuvauksesta päätellen punaiset, nopeasti häviävät laikut ovat nokkosihottumaa eli urtikariaa. Tuossa iässä se johtuu usein ruoka-allergiasta. Senpä takia käynti lastenlääkärillä on paikallaan. Nokkosihottuma pysyy yleensä kurissa antihistamiinilla, mutta 1½-vuotiaalle niitä saa vain lääkärin määräyksestä.

      • mummi

        punaiset alueet ovat nimenomaan laikkuja ei paukamia eikä kutina liity varsinaisesti näihin vaan kutinaa on koko kehon alueella, on käyty lastenlääkärillä, on kokeiltu myös homeopatiaa,mutta pitempiaikaista apua vaan ei tunnu löytyvän eikä syytä.


      • mummi kirjoitti:

        punaiset alueet ovat nimenomaan laikkuja ei paukamia eikä kutina liity varsinaisesti näihin vaan kutinaa on koko kehon alueella, on käyty lastenlääkärillä, on kokeiltu myös homeopatiaa,mutta pitempiaikaista apua vaan ei tunnu löytyvän eikä syytä.

        Tutkimuksia on syytä vielä jatkaa ja käydä uudelleen lastenlääkärillä. Lasta näkemättä ei valitettavasti voi antaa muutakaan ohjetta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      20
      3375
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      11
      2798
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2444
    4. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      42
      1837
    5. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      51
      1699
    6. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1428
    7. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      41
      1421
    8. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      9
      1411
    9. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      53
      1287
    10. Missikohu edustaa nykyajan monimuotoisuutta

      Puolesta vai vastaan, saako esittää pilkkaavasti jonkun toisen ihmisen syntyperäisiä ominaisuuksia? Kadulla vastaan tule
      Sinkut
      262
      1125
    Aihe