Lohdutusta murheiselle mielelle.

19

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sitä wanhaa kunnon Dalarnaa uruilla soitan lähes päivittäin. Kinusin sitä nettiin näiltä tekijänaisilta. Talletin sen suosikkeihini. Hyvä tuokin Kat!

    • isoäiti*
    • *Kukkahame*
    • juuri tällaista musasa ketjua osotinkin , missä selostetaan mikä on laulun aihe ,ja vielä parempi jos esittäjäkin.
      En halua kaikkia kuunnella mutta useimmat ovat olleet oikein nytkin minun mieleeni .--- kiitos .sanoo ulla-mummu,

      saa niin mukavasti tästä säilöttyö omaan mappiin.

    • *Kukkahame*

      Partiossa lapsuudessani laulettiin tätä nuotiolaulua joka ilta, nyt löysin humpaksi levytetyn, olkaa hyvä


      http://www.youtube.com/watch?v=s_rjHmpKZac&feature=related

    • voi Kukkahame ---kun niin olisin tykännyt että Aulikki Rautavaara olisi sen laulanut , se sopii niin hyvin Sopraanolle .
      Mutta kaunis se oli Sillä hyilullakin --pikkuisen oli nykyaikaistettu --rytmiä.
      Kiittää ulla-mummu.

    • *Kukkahame*
      • *Kukkahame*

      • Lorena*
        *Kukkahame* kirjoitti:

        Mistäs nyt tuulee, tuli toistamiseen nuotiolaulu.
        En löytänyt A Rautavaaran laulamana mutta yritän etsiä.

        Tässä olisi Taru Jylhän esitys,

        http://www.youtube.com/watch?v=lKmuqrhxV3o&feature=related

        Otsikko on "Lohdutusta murheiselle mielelle" vaan tavallinen fiilis lauantaisaunan jälkeen, ehkä hiukan kaihoisa. Tämä Markus Allanin esittämä laulu Dnjeprille, menee syvälle sielun sopukoihin,jossakin Isänpäivä konsertissa tämä on taltioitu.
        Mahtava esitys.

        http://www.youtube.com/watch?v=4Ak96oZB5Dc


      • Lorena*
        Lorena* kirjoitti:

        Otsikko on "Lohdutusta murheiselle mielelle" vaan tavallinen fiilis lauantaisaunan jälkeen, ehkä hiukan kaihoisa. Tämä Markus Allanin esittämä laulu Dnjeprille, menee syvälle sielun sopukoihin,jossakin Isänpäivä konsertissa tämä on taltioitu.
        Mahtava esitys.

        http://www.youtube.com/watch?v=4Ak96oZB5Dc

        Menikö se Captain Cöpenickin linkittämä Laulu Dnjeprille bittitaivaaseen, oli todella mahtava kuoroesitys.


      • Lorena*
        Lorena* kirjoitti:

        Menikö se Captain Cöpenickin linkittämä Laulu Dnjeprille bittitaivaaseen, oli todella mahtava kuoroesitys.

        Sorry, nyt söhelsin kun en malttanut vierittää palkkia alas saakka. Anteeksi viestini.


      • mielensä pahoittaja.

        Oletko Sinä murhemielellä jostain syystä? Mikä saa Sinut noin paatoksillisiin aatoksiin?

        Kuuntelin muutamia ja sieltä myös taas "muutamia" ja tuli vain "paha mieli" ja muistot lapsuudesta ja sodasta, kuten myös sen seurauksista.

        Harmittavan totuuden edessä olen joutunut alistumaan tähän nyky nuorisoon, .....no keskiiäisiin lapsiini ja heidän lapsenlapsiinsa.

        Olenhan minä samanlainen "säästäjä", kuten vanhempanikin, että jos sota tulee?? Mutta kun lapseni ei ole kokenut samaa, puhumattakaan näistä lapsenlapsista, että surutta vain roskiin kaikki, mikä ei suurinpiirtein miellytä leluissa ja ruokahan on milloin pahaa tai erittäin pahaa, joten roskiin vain!!!

        Mieltäni kirvelee, koska nyt on puhe omasta lapsestani, joka opettaa omat lapsensa tuollaiseksi!


      • ............

        Venäläinen musiikki on todella maailman huippua, kaunista melankolista kuin suomalainen luonnekki, olen ikuinen venäläisen musiikin ihailija.


    • *Kukkahame*

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      69
      7314
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      157
      4044
    3. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      128
      4037
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      53
      3956
    5. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      59
      3627
    6. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      60
      2658
    7. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      60
      2478
    8. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      36
      2272
    9. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      248
      2094
    10. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      10
      1931
    Aihe