lyhyt vs. pitkä viljely?

päässä pyörii

Hei!

Kiinnostaisi tietää tuosta lyhyestä ja pitkästä viljelystä. Itselleni siirrettiin alkio hiukan vajaa 2vrk ikäisenä (n. 5h vajaa jos sillä tiedolla on merkitystä). Sanottiin, että oli ihan hyvä alkio kyseessä, ei kuitenkaan mikään superlaatuinen. Voiko tuossa kohtaa jo suurella varmuudella tietää jatkaako alkio jakautumista ja olisivatko viat jo näkyneet?

Miksi toisilla viljellään useampi päivä,saadaanko sillä parempia tuloksia? Jostain keskustelusta luin, että pitkällä viljelyllä hävikki on suurempi, joten sitä ei siksi aina suosita. Mutta eikö se ole ihan sama tapahtuuko se alkion kuukahtaminen maljalla vai kohdussa? Vai sinnitteleekö alkio jakautumisen kanssa pidemmälle todennäköisemmin kohdussa kuin maljalla?

Ymmärrän, että pitkällä viljelyllä mahdollisen siirrettävän määrä dramaattisesti laskee, mutta eikö ne samat alkiot lopettaisi jokatapauksessa jakautumisen olivat ne maljalla tai kohdussa? Joten miksi siirron kanssa kiirehditään, eikä katsota mikä alkio selviytyy vahvimmaksi ja siirrettäisi sitten suosiolla vain sitä? En vaan ymmärrä, miksi vähän niin kuin arpapelillä siirretään yksi hyvistä kun voitaisiin seurata tilannetta pidemmälle ja valita lopuksi se kaikkien alkioiden valioyksilö.

Kyllä nämä asiat ovat hämmentäviä maallikolle, kiitos jos saan vastauksen pohdintoihin :)

1

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiitos hyvästä kysymyksestäsi!
      Alkioita siirretään eri vaiheissa, 2 vrk, 3 vrk tai blastokystavaiheessa 5-6 vrk:n ikäisenä. Keskimäärin kolmasosa viljeltävistä alkioista saavuttaa blastokystavaiheen. On totta, että pitkässä viljelyssä saadaan näin enemmän informaatiota alkion jakaantumisesta ja siirtoalkion valinta helpottuu. On kuitenkin esitetty myös tutkimuksia, joissa on epäilyksiä siitä, että viljelyliuokset saattavat vaikuttaa alkioihin negatiivisesti eikä sen vuoksi aina "automaattisesti" viljellä pitkään.
      os on takana on toistuvia epäonnistumisia, pitkä viljely on hyvä vaihtoehto. Suosittelen, että keskustelet hoitavan lääkärisi kanssa asiasta ja kysyt voisiko se olla teille vaihtoehtona hoitojenne tässä vaiheessa.

      Ystävällisin terveisin,

      Anna-Kaisa/Väestöliiton klinikat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      53
      2356
    2. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      49
      2305
    3. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      72
      2203
    4. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      45
      2034
    5. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      137
      2027
    6. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      2
      1972
    7. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      398
      1755
    8. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      106
      1693
    9. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      19
      1568
    10. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1514
    Aihe