Jos aloittaa Terolutit ennen kuin ovulaatio on tapahtunut, onko mahdollista kuitenkin tulla raskaaksi vielä samasta kierrosta?
terolut ja ovulaatio
8
544
Vastaukset
Kiitos kysymyksestäsi!
Palstalla onkin ollut samasta aiheesta jo muitakin kysymyksiä, jossa asiaa on sivuttu.
Keltarauhashormonia eli Terolutia ei pidä aloittaa ennen kuin ovulaatio on tapahtunut. Eli vasta 2-3 vrk positiivisen ovulaatiotestin jälkeen. Jos ovulaatio tapahtuu, ei Terolutia yleensä edes tarvita.
Ystävällisin terveisin,
Anna-Kaisa/Väestöliiton klinikat- ano23
Hei!
Minulla on tuo terolut nyt myös ovulation saamiseen (minulla on PCOS) ja mietin, kun sanoit, että vasta 2-3VRK:n kuluttua positiivisesta ovulaatiosta. Mittasin alkuun muutamina kertoina ovulaation varmistaakseni, että sellainen tulee. Sen mukaan aloitin yleensä terolutit joko samana päivänä tai seuraavana positiivisesta ovulaatiotestistä. Onko tällä niin väliä vai onko pääasia, että positiivinen on näkynyt?
Haluaisin tähän vastauksen ennen kuin menen jälleen lääkäriin. Voisin kokeilla tuota 2-3vrk positiivisen jälkeen, jos sillä on merkitystä. - hgkhvkyuv
ano23 kirjoitti:
Hei!
Minulla on tuo terolut nyt myös ovulation saamiseen (minulla on PCOS) ja mietin, kun sanoit, että vasta 2-3VRK:n kuluttua positiivisesta ovulaatiosta. Mittasin alkuun muutamina kertoina ovulaation varmistaakseni, että sellainen tulee. Sen mukaan aloitin yleensä terolutit joko samana päivänä tai seuraavana positiivisesta ovulaatiotestistä. Onko tällä niin väliä vai onko pääasia, että positiivinen on näkynyt?
Haluaisin tähän vastauksen ennen kuin menen jälleen lääkäriin. Voisin kokeilla tuota 2-3vrk positiivisen jälkeen, jos sillä on merkitystä.Ei terolutilla ole mitään vaikutusta ovulaation tulemiseen. Nehän aloitetaan vasta ovulaation jälkeen, mistä kroppasi voisi tietää, että aiot ottaa terolutia loppukierrosta?
Ovulaatio voidaan saada aikaan esim klomifeenilla. Terolut ei auta sinua raskaaksitulossa, jos sinulla on pco. Kannattaa mennä lääkärille, joka on perhetynyt lapsettomuuteen. - ano23
hgkhvkyuv kirjoitti:
Ei terolutilla ole mitään vaikutusta ovulaation tulemiseen. Nehän aloitetaan vasta ovulaation jälkeen, mistä kroppasi voisi tietää, että aiot ottaa terolutia loppukierrosta?
Ovulaatio voidaan saada aikaan esim klomifeenilla. Terolut ei auta sinua raskaaksitulossa, jos sinulla on pco. Kannattaa mennä lääkärille, joka on perhetynyt lapsettomuuteen.Juurikin siellä olen käynyt. Yksityisellä lääkärillä, joka oli nimenomaan naisten tautien asiantuntija. Eikä se raskaaksi auta muuten kuin siten, että auttaa ovuloimaan.
- jhnuhiyh
ano23 kirjoitti:
Juurikin siellä olen käynyt. Yksityisellä lääkärillä, joka oli nimenomaan naisten tautien asiantuntija. Eikä se raskaaksi auta muuten kuin siten, että auttaa ovuloimaan.
Terolut ei kyllä auta ovuloimaan. On tainnut lääkäri sekoittaa nyt pahasti asioita. Clomifen auttaa ovuloimaan, Teroluteilla ei ole mitään vaikutusta ovulaatioon(!), se on progesteronivalmiste. Kannattaa siis nimenomaan mennä LAPSETTOMUUTEEN perehtyneelle gynekologille. Jos paikkakunnallasi on väestöliitto, voin suositella lämpimästi, mutta myös yksityisillä gynekeskuksilla voi olla lapsettomuuteen perehtynyt gyne.
- vauva 2012
Minulle määrättiin terolutit koska kiertoni on vain 15-20vrk. Ovulaatiotestejä olen yrittänyt tehdä, saamatta positiivista tulosta. Vauvaa on yritety 14kk ja nyt vasat hakeuduin "hoitoon".Terolutit minun oli määrä aloittaa kp15. Eli tarkoittaako tuo nyt sitä että jos ovuloin kp 16 niin syön teroluttia turhaan?
Hei,
Kuulostaa siltä, että itse ovulaatiossa tai sen ajankohdassa on jotain häiriötä tai epäsäännöllisyyttä etenkin jos et ole saanut positiivista ovulaatiotestitulosta. Kun ovulaatio saadaan kuntoon niin kierron pituus normalisoituu tai mieluiten raskaus alkaa!
Ovulaatiohäiriön selvittämiseksi ja oikean lääkityksen saamiseksi ota yhteyttä lapsettomuuden hoitoon perehtyneeseen lääkäriin. Ensin ultraäänitutkimus ja hormonikokeet, sitten sopiva lääkitys, esim. klomifeeni, josta täälläkin on keskusteltu paljon.
Aurinkoisin terveisin
Anne-Maria / Väestöliiton klinikat
- hdste
Terot ovat keltarauhashormooneja. Eli normaaliti keltarauhashormooni nousee juuri oviksesta ja kestää siihen asti, kun menkat alkaa. Siis jos keltarauhashormooni toimii elimistössä normaalisti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622592Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant999869Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.547748Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va1026529SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1936247Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675861Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615350Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515243HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1244890Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084592