Epärehellisyyttä vai tietämättömyyttä?

Satuin lukemaan Ilta-Sanomia netistä ja silmiin osui seuraava otsikko: Maailman tunnetuin ateisti: "En voi olla varma, ettei Jumala ole olemassa"

Tämäkö on tosiaan ollut uutiskynnyksen ylittävä asia? Uutinen on tehty Richard Dawkinsin ja Canterburyn arkkipiispan Rowan Williamsin välisestä keskustelutilaisuudesta, mikä pidettiin Oxfordin yliopistossa.

Uutisessa Dawkins esitellään evoluutioteorian kannattajana ja ateistina, eli Jumalan olemassaolon kieltäjänä. (siis uutisen mukaan)

Pahin virhe toimittajalla on tapahtumut taustatutkimuksen puuttessa, eli hän ei ole sitä tehnyt. Uutisessa toimittaja väittää Dawkinsin pehmentäneen näkemystään ja sanovansa olevan agnostikko, joka ei tiedä, onko jumalaa vai ei. Todellisuudessa Dawkins käytti keskustelussa Jumalharha- kirjastaan tuttua 7 kohtaista uskontason asteikkoa ja määritteli olevansa ateikolla kohdassa 6.9. Asteikossa 1 siis on 100% usko Jumalaan ja vastaavasti 7 siis 100% varmuus olemattomuudesta.

Dawkins siis on negatiivinen ateisti tai mahdollisesti jopa agnostinen ateisti, koska hän tietää, että jumalan olemattomuutta ei voida todistaa, mutta toimittajan kirjoitus vaikuttaa tarkoitushakuiselta osoittamaan sitä soopaa, että kaikki alkaa vanhetessaan lopulta uskomaan ja epäilemään omaa järkeään.

Loppuun toimittaja on vielä lisännyt: "Kristinuskoon kuuluvan luomisopin mukaan ihminen ei evoluutioteorian mukaisesti polveudu apinoista vaan Jumala loi ihmisen."

Miksi hän tällaisen lauseen on loppuun halunnut laittaa, jos ei uskonnollisesta syystä? Arkkipiispa Rowan Williams on kuitenkin melkoisen liberaali ja pitää evoluutiota totena. Hän käsittääkseni pitää palstalla kirjoittavan asianharrastajan tavoin ihmisen tietoisuutta "Jumalan kuvana".

Ilta-Sanomien "tiedepalstan" taso on ilmeisesti esitellä evoluutiobiologi jonkinlaisena epämääräisenä evoluutioteoriaa kannattavana jumalankieltäjänä, joka on alkanut epäilemään näkemystään vanhuuden edetessä.

7

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asianharrastaja

      Minusta Dawkins puhui viisaasti ja toimittaja teki hänelle palveluksen julkaisemalla lausunnon niinkuin se annettiin. Kukaan asioita seuraava tuskin tuosta erehtyy luulemaan, etteikö Dawkins jatkossakin toimisi niinkuin uskoisi sataprosenttisesti Jumalan olemattomuuteen. Ääriporukat (sekä a- että k-) taas vääntävät mieleisekseen jokaisen mahdollisen uutismuotoilun.

      Dawkins ei selvästikään halunnut antaa epätieteellistä lausuntoa olemattomuuden varmuudesta ja vielä vähemmän tunnustautua uskovaiseksi ilmoittamalla uskovansa tuohon tieteellisesti todistamiskelvottomaan asiaan.

      • Ihmettelen lähinnä tätä Ilta-Sanomien versiota uutisesta. Ensinnäkin mikä uutinen tuo edes on? Se olisi uutinen, jos Richard Dawkins julistaisi, että on tieteelliset todisteet siihen, että Jumalaa ei ole.

        Toisena tuossa häiritsee tuo, että annetaan selkeästi ymmärtää Dawkinsin kannan jotenkin muuttuneen ja pehmenneen, vaikka tämä ei pidä paikkaansa. Hän käytti samaa määritelmää ainakin jo vuonna 2006.

        Kolmantena silmäänpistää tuo evoluutioteoriaa kannattava jumalankieltäjä. Olisi voinut olla vaikka: palkittu evoluutiobiologi, tieteenkansantajuistaja ja ateisti, Richard Dawkins.

        Neljäntenä ja eniten tässä alkoi harmittamaan, kuten itsekkin toteat, ääriporukat.
        Aloin selailemaan erinäisiä keskustelupalstoja ja kuten arvata saattoi, aiheesta oli tehty lukuisia avauksia tyyliin: Dawkinsin usko murenemassa, Kaikki kääntyy ennen kuolemaa jne. Kyllä tuo uutinen oli sen verran epämääräisesti kirjoitettu turha uutinen, että tämmöistä oli odotettavissa.


      • asianharrastaja
        solon1 kirjoitti:

        Ihmettelen lähinnä tätä Ilta-Sanomien versiota uutisesta. Ensinnäkin mikä uutinen tuo edes on? Se olisi uutinen, jos Richard Dawkins julistaisi, että on tieteelliset todisteet siihen, että Jumalaa ei ole.

        Toisena tuossa häiritsee tuo, että annetaan selkeästi ymmärtää Dawkinsin kannan jotenkin muuttuneen ja pehmenneen, vaikka tämä ei pidä paikkaansa. Hän käytti samaa määritelmää ainakin jo vuonna 2006.

        Kolmantena silmäänpistää tuo evoluutioteoriaa kannattava jumalankieltäjä. Olisi voinut olla vaikka: palkittu evoluutiobiologi, tieteenkansantajuistaja ja ateisti, Richard Dawkins.

        Neljäntenä ja eniten tässä alkoi harmittamaan, kuten itsekkin toteat, ääriporukat.
        Aloin selailemaan erinäisiä keskustelupalstoja ja kuten arvata saattoi, aiheesta oli tehty lukuisia avauksia tyyliin: Dawkinsin usko murenemassa, Kaikki kääntyy ennen kuolemaa jne. Kyllä tuo uutinen oli sen verran epämääräisesti kirjoitettu turha uutinen, että tämmöistä oli odotettavissa.

        Olen nuorempana itsekin karvaasti kokenut, että iltalehtien ja parempienkin medoiden tekstit ovat kukin yhden ihmisen työtä ja hänen henkilökohtaisten näkemystensä (sekä tietenkin lehden myyntitavoitteiden) armoilla.

        Kompensaationa tästä ne myös ovat päiväperhosia, joista pääosa painuu unhoon kohta lehden uuden numeron tultua.


    • asianharrastaja

      "Hän käsittääkseni pitää palstalla kirjoittavan asianharrastajan tavoin ihmisen tietoisuutta "Jumalan kuvana"."

      Tämä on ainakin katolisen kirkon "virallinen" näkemys, johon siis liittyy ihmisen ruumiillisen evoluution tunnustaminen oikeaksi selitykseksi. Suomen piispakunnan valtaosan kanta lienee samantapainen, vaikka hajanaisempi, kun luterilaisilla ei ole paavia.

      • Ei minulla tähän ole mitään kritisoitavaa ja lähinnä toin tuon käsityksen esille, koska Rowan Williams vaikuttaa liberaalimmalta ja rehellisemmältä kuin tuo toimittaja.


      • asianharrastaja
        solon1 kirjoitti:

        Ei minulla tähän ole mitään kritisoitavaa ja lähinnä toin tuon käsityksen esille, koska Rowan Williams vaikuttaa liberaalimmalta ja rehellisemmältä kuin tuo toimittaja.

        En toki ottanutkaan kritiikkinä, mutta tietysti käytin mainospaikan. Kiitos.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      64
      11670
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      96
      8861
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      19
      4467
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      23
      4004
    5. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      5
      3861
    6. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      92
      3766
    7. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      7
      3646
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      16
      3455
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      39
      3267
    10. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      42
      2491
    Aihe