Nimikohun jälkipohdintoja

uutisia-seurannut

Vajaa viikko sitten tapahtuneesta ehdotuksesta poistaa Suomenkieliset nimet Ahvenanmaan (ruots. Åland) virallisista kartoista saatiin aika nopeasti mielestäni perusteltu päätös säilyttää jo ainakin 1800-luvulta saakka olleet suomenkieliset paikannimet kuten "Maarianhamina" tai "Ahvenanmaa".

Mistä tässä nimienkielto-aloitteessa on perimmältään kysymys, miten Åland brändi suomenkielisestä Ahvenanmaa nimestä tahrautuisi? On mielestäni on perusteltua säilyttää suomenkieliset nimet jo ihan selvyyden vuoksi.
Ahvenanmaan ja Maarianhaminan toimiessa matkustaja- ja rahtilaivaliikenteen kauttakulkuväylänä, millaiset vaikutukset nimienvaihdolla olisi suomen lipuissa seilaavien laivojen navigaatiojärjestelmiin? Olisiko vaarana tapahtua sekaannuksia nimissä? Lisäksi Ahvenanmaa - vaikka sillä on laaja itsehallinto - on Suomen maakunta ja tämänkin vuoksi on paikallaan säilyttää suomenkieliset nimet etenkin virallisissa kartoissa. Kannatan suvaitsevaista suhtautumista suomenkielisiin nimistöihin virallisissakin Ahvenanmaa-kartastoissa.

Vanha suomenkielinen sananparsi kuuluu "ettei nimi miestä pahenna", voitaisiinko siitä vääntää muunnos "ei Ahvenanmaa Ålandin nimi-brändiä tahraanna"?

1

219

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Åland ??

      Mikä ihmeen Åland ? Eikö Ahvenanmaa olekaan ruotsiksi Abborreland ?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      64
      1750
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1189
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      138
      963
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      15
      841
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      632
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      628
    7. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      81
      626
    8. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      92
      585
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      518
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      505
    Aihe