Tutkimus uskovaisista

onko näin?

1. Uskovaisen "uskominen"ei rajoitu vain jumalolentoihin. vaan kyseessä on elämänkatsomus, jonka mukaan kaikki ovat kiinnostuneita samoista asioista kuin he. Uskovainen ei usko että voisi olla olemassa ateisteja. Heidän mielestään kaikki ovat loppujen lopuksi kiinnostuneita heidän jumalolennoistaan.

2. Uskovaiset haluavat valtaa, ja siksi he alistavat kaikki omaan muottiinsa.

3. Uskovaiset ovat kautta linjan suvaitsemattomia, eivätkä siedä kritiikkiä.

4.Raamatunluku on tehnyt heistä väkivaltaisia. He lukevat sieltä ankarasta, verisestä jumalasta, josta tulee heille osa omaa persoonaa.

3

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lillukka

      "Hyvänä päivänä olkaa hyvillä mielin ja pahana päivänä
      ymmärtäkää, että toisen niinkuin toisenkin on Jumala tehnyt"
      Saarn. 7:15

      Yritetään ymmärtää Mirkaa. : D

    • ....

      Sinä olet nettikiusaaja.

    • 1. Ei pidä paikkaansa, tiedän että ateisteja on olemassa. Tunnen heitä ihan live elämässäkin.

      2. Ei pidä paikkaansa. Minua ei ole yksikään uskovainen ikinä alistanut. En ole myöskään itse alistanut ketään.Se olisikin erittäin luonteeni vastaista.

      3. Ei pidä paikkaansa. Esim. minä olen sanonut että saa ja pitää kritisoida. Ja on minua näillä palstoilla kritisoitukin. Ainut toive kritiikin suhteen on että se on asiallista ja rakentavaa.

      4. Ei pidä paikkaansa. Luen myös Jumalan rakkaudesta, hyvyydestä ja oikeudenmukaisuudesta kertovat kohdat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      126
      6400
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      376
      6195
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      71
      6183
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3992
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      148
      2415
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2355
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      131
      1456
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      13
      1299
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1128
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      64
      960
    Aihe