Kristus Hindujen vapahtajakin

M.T-K

Oma uskoontuloni



"Jeesus Kristus on sama eilen ja tänään ja iankaikkisesti"(Hebr.13:8)

Olen tullut uskoon v-1991 sukevan keskusvakilan sellissä, yksin ollessani, luettuani Tapio Nousiaisen kirjan yksi ainoa elämä, kun Jumalan Henki näytti minulle, että on olemassa kaksi paikkaa: taivas ja kadotus. Näin Hengessä, ikäänkuin kaksi tietä, joista toinen vei taivaaseen, ja toinen kadotukseen. Minulta kysyttiin kumpaa tietä halusin lähteä kulkemaan. Halusin taivaaseen ja siinä, polvillani ollessa sellin lattialla sain kokea kuinka syntini annettiin anteeksi ja synnyin uudesti ylhäältä niinkuin Raamattu sanoo:"...Jos joku ei synny vedestä ja Hengestä, ei hän voi päästä sisälle Jumalan valtakuntaan"(Joh.3:5). Koin tämän kokemuksen henkilökohtaisesti.

Jonkun aikaa minulla meni hyvin, kunnes lankesin ja menin takaisin maailmaan ja elin luopiona aina v.1996 asti, jolloin sain vakavan alkoholimyrkytyksen. Sairaalan huone pyöri silmissäni kolme vuorokautta,enkä pystynyt enää kävelemään kunnolla.Kävellessäni sairaalan käytävällä tunsin äkkiä, että kuolen tuohon sairaalan käytävälle. Vieressä oli puhelinkoppi, josta soitin uskovalle ystävälleni viimeisillä voimillani ja kaverini rukoili puolestani puhelimessa ja tunne meni pian ohitse. Aloin toipua hitaasti myrkytyksestä ja toipuminen kesti kauan, kun olin ollut niin heikossa kunnossa.

Joitakin kuukausia oli mennyt, kun ollessamme helluntaiseurakunnassa sain kohdata ilmestyksessä Jeesuksen. Jeesus katsoi minua ja sanoi minulle:" sinun syntisi on sinulle anteeksi annetut" Hän oli täynnä rakkautta. Hän oli samannäköinen kuin Jeesuksesta tehdyissä kuvissa ja kuitenkin täysin eri henkilö. Jeesuksessa oli jotain yliluonnollista, jota ei ole olemassa tässä meidän käsittämässämme maailmassa. Ymmärsin minkä vuoksi lukemattomat ihmiset olivat menneet kuolemaan Jeesuksen nimen takia.

Vähän myöhemmin Jeesus puhui minulle ja sanoi,että "Olisit jo maan alla, jos en olisi auttanut sinua". Olisin kuollut tuolloin tuohon sairaalan käytävälle, jos Jumala ei olisi kuullut rukoustamme.

Hiukan myöhemmin Jeesus antoi minulle kielilläpuhumisen armolahjan :” Ja nämä merkit seuraavat niitä, jotka uskovat: minun nimessäni he ajavat ulos riivaajia, puhuvat uusilla kielillä ja jos he juovat jotakin kuolettavaa, ei se heitä vahingoita; he panevat kätensä sairasten päälle ja ne tulevat terveiksi."(Mark.16:17-18). Pystyin puhumaan tuntematonta vierasta kieltä aina rukouksessa ollessani.

Vuonna 2003 sain Jumalalta näyn perustaa hengellisen kotikirjaston, jonka tarkoituksena on tarjota ihmisille hyvää hengellistä luettavaa ja .Kirjastossa on noin 1700 kirjaa.Teen katutyötä levittämällä mm.levyjä yms.Olemme tehneet noin 4 vuoden aikana Jumalan armosta n.14 000 Hengellistä levyä joita jaamme ilmaiseksi kaduilla ja kaupoissa ja missä kohtaamme ihmisiä.

Tässä lyhyesti oma uskoontuloni!

4

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiitos

      Kiitos kertomuksestasi. Ei ole väliä millä nimellä Häntä kutsumme, Hän on sama meille kaikille ihmisille uskonnosta ja kielestä riippumatta. Ei ole "minun jumala ja sinun jumala", kaikki ne On Yksi Jumala Nyt, Kaikkialla, Aina ja Ikuisesti. Hän rakastaa sinua niin paljon, että antoi sinulle uusia mahdollisuuksia oppia tuntemaan Hänet. Hän on niin kaikkivoipa! Auttamalla ihmisiä nöyrällä mielellä, teet Hänen työtään. Siunausta!

      • Jeesjees

        Näin on täydellisesti. Ihanaa.


      • Halleluja!

        Hare Krishnojen sivustolla on liikkeen käsitys Jeesuksesta ja Krishnasta:

        http://www.harekrishnatemple.com/chapter27.html

        "Srila Prabhupada, the foremost exponent of the Krishna
        consciousness movement explains that Jesus is Krishna's representative, son of God, and spiritual master.

        Below are excerpts from Srila Prabhupada's books, lectures, and conversations about Jesus Christ and his
        relationship with Krsna.

        "If one loves Krishna, he must love Lord Jesus also. And if one perfectly loves Jesus he must love Krishna too.

        If he says, "Why shall I love Krishna? I shall love Jesus," then he has no knowledge. And if one says, "Why shall I love Jesus? I shall love Krishna", then he has no knowledge either.

        If one understands Krishna, then he will understand Jesus. If one understands Jesus, you'll understand Krishna too"
        (Srila Prabhupada - Room conversation with Allen Ginsberg, May 12, 1969 / Columbus - Ohio) "


    • adkl

      Apostoli Tuomaan opetukset ovat saaneet sijansa Intian opeissa:
      Vasudeva Seimenherra , Jeesus syntyi seimeen
      Mahasvara Elämän Leipä, Jeesus kutsui itseään Elämän leiväksi
      Maha vatsa, mahas tartkoittaa lukijan, kuulijan vatsaa
      Vara tavara, ko Elämänleipä

      Raamattuja , sisältää Uuden Testamentin, löytyy useilla kielillä netistä!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2135
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      335
      1343
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1285
    4. 157
      1188
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1011
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      948
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      899
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      868
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      26
      832
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      809
    Aihe