Olen tässä jo pitkään ihmetellyt, että mistä mahtaa johtua aina silloin tällöin tapahtuva nenänkutina syödessä esim. karkkeja, suolaisia herkkuja tai eineksiä. Tämä tapahtuu satunnaisesti enkä ole löytänyt syytä oireiluun. Nenän kutina on voimakasta ja kestää 5-15 minuuttiin ja helpottuu kasvojenpesulla muttei lopu sillä kokonaan. Voisiko kyseessä olla reaktio lisäaineista? Toisaalta pystyn syömään monenlaisia eineksiä, karkkeja yms. saamatta minkäänlaista reaktiota ja toisella kertaa saattaa nenä alkaa kutisemaan.
Minulla todettiin lapsena sitrushedelmäallergia ja nykyään siedän pieniä annoksia sitrushedelmiä esim. sekatuoremehun joukossa mutta jos olen samassa tilassa kun appelsiinia kuoritaan alkavat kasvoni kutisemaan ja hengitys käy hiukan tukalaksi. Mietinkin onko sitrusallergialla yhteys tuohon einesruoka "ärsytykseen" vai onko kyseessä vain toinen herkistymistä aiheuttava ruoka-aine?
Ruoka-aineallergiat ovat minun tapauksessani lähinnä hyvin mietoja tapauksia mutta olisi mukavaa tietää mikä on oireilun takana jotta voisin välttää mahdolliset nenänkutinat tulevaisuudessa.
nenänkutina ja ruoka-allergiat
ek
2
322
Vastaukset
Oireet sopivat parhaiten n.s. ei-allergisiin yliherkkyysoireisiin. Mikä hyvänsä pistävä tuoksu ärsyttää tuoksuhermoa, joka aiheuttaa nenän kutinaa, aivastelua ja kirkasta vuotoa nenästä. Lisäaineet eivät sitä tee. Tuoksu ei tarvitse olle voimakas. Oireita voi tulla vain yhdestä ärsykkeestä, joillakin ärsykkeitä on useita, jopa kymmeniä. Kyseessä on lievä muoto tuoksuyliherkkyyttä. Lisää tietoa Terveyskirjastosta (www.terveyskirjasto.fi) artikkelista 'Tuoksuherkkyys'.
- ek
Kiitos vastauksestasi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 636190
- 635599
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise1284465- 573889
- 143795
- 323219
- 682989
- 592846
- 702599
- 471960