Tarvitsen vastauksia!!!!!

TurhauttavaOngelma

Aloitan koko ongelman alusta alkaen! Olen 26-vuotias, itselläni kolme lasta, mieheni 28-vuotias, hänellä 2 lasta. Molemmilla siis aiemmista liitoista lapsia. Minun nuorimmainen kohta puolin 3-vuotias. Hänen syntymän jälkeen aloitin Depo-Provera ehkäisyn, kyseessä on injektio joka pistetään lihakseen 3kk:n välein. Tätä käytin 1,5vuotta. Valmistetta ei ole suositeltavaa käyttää yli vuotta, tätä en tiennyt, eikä sitä kukaan kertonut vaan määrättiin aina uusi annos. Ehkäisyneuvolassa siihen kuitenkin puututtiin ja ehkäisy vaihdettiin Cerazette minipillereihin. Näitä söin n.puoli vuotta.
Sitten päätimme mieheni kanssa, että jätetään ehkäisy pois, toiveissa siis yhteinen lapsi. 11/11 jäi siis ehkäisy pois. 1/12 kesken kierron (28päivää) esiintyi välivuotoa, vuolaasti valuvaa verta, kuin viiniä. Se kesti n.3päivää, loppui päiväksi ja alkoi taas. Lähdin terveyskeskukseen, sain lähetteen naistentautien polille. Ultrattiin ja tutkittiin, kaikki pääosin ok. Kohdun limakalvo kuulemma normaalia ohuempi, vuotohäiriöihin määrättiin 3kk: Terolut kuuri. Labroja otettiin pieni verenkuva, kaikki ok, raskaustesti negatiivinen. Papa luokkaa 1. Terolut kuurin aikana kaikki oli ok, paitsi että kierto lyheni 25päivään. Kuuri loppui ja samat häiriöt alkoivat uudestaan. Taas terveyskeskuksen kautta naistentautien polille. Otettiin klamydia testi, negatiivinen. Kipuja siis tähän vuotoon ei liity! Perusverenkuva ok, raskaustesti valitettavasti negatiivinen. Ultrassa kaikki ok, kohdun limakalvokin jo suht ok. Kuukaudeksi vielä Terolutit käyttöön. Lisäksi otettiin kilpirauhasen vajaatoiminnan selvittävät arvot, ne on ok, sekä prolaktiiniarvo, sekin ok.

On niin turhauttavaa kun yrität raskautua, se ei onnistu kun kroppa ei toimi. Miksi ei? Miten tämä hoidetaan kuntoon? En kestä psyykkisesti tätä pettymysten sarjaa joka kuukausi. Tiedän ettei voi pitää itsestäänselvänä sitä, että kun vauvan haluaa, sen myös saa, myönnän, kun olen aiemmin raskaaksi tullut sen enempää stressaamatta ja yrittämättä, että oletin sen tapahtuvan kuin itsestään. Mikä MINUA vaivaa? Kuinka tästä selviän?
Koskaan aiemmin ei ole ollut minkään näköisiä häiriöitä kuukautiskierrossa, ei ehkäisyn käyttö aikana eikä sen käyttämättömänä aikana. Onko tämä merkki lapsettomuudesta? Onko kohtu rapakunnossa.

4

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toivon teille onnea!

      Anna vartalollesi aikaa sopeutua vuosia kestäneestä "hormoonipumppauksesta". Pikkuhiljaa elimistösi puhdistuu ja on valmis raskauteen.

    • TurhauttavaOngelma

      Yritän itsekin koko ajan hokea itselleni tuota, että kyse olisi siitä ja todella toivon niin. Eikö sitä sanota että ehkäisyn lopettamisesta voi mennä puolikin vuotta ennen kuin oman kropan hormonitoiminta ns. herää. Mutta sitten taas toisaalla voi lueskella ettei ehkäisyn lopettamisella ole niinkään vaikutusta raskautumiseen ja oma hormonitoiminta palautuu välittömästi.... ??

    • Kiitos kysymyksestäsi.
      Ehkäisyn lopettamisen jälkeen on hyvin yksilöllistä kuinka pian ovulaatiot alkavat tapahtua, vaihteluväli voi olla 1 - 6 kk:een. Tarinasi kuulostaa siltä, että nyt kiikastaa nimenomaan ovulaatiosta. Ehdotan, että odotat vielä pari kuukautta ja seuraat,miten säännöllisesti kiertosi pyörii.
      Mikäli raskautta ei ala kuulua, voisit hakeutua gynekologin vastaanotolle noin kierron 12 - 14 päivä, jolloin voidaan nähdä ovuloitko.
      En olisi huolissani tilanteesta. Raskaaksi tuleminen ei ole valitettavasti asia, joka tapahtuu joka kerta juuri silloin, kun sitä itse toivoo. Kuukautta kohden onnistumis% on 10-20% luokkaa.

      Ystävällisin terveisin,

      Anna-Kaisa/Väestöliiton klinikat

    • TurhauttavaOngelma

      Kiitos vastauksesta! Keventi hieman mieltä. Yritinkin alkuvuodesta tikutella ovulaatiota, joillain apteekista saatavilla first signal ovulaatiotesteillä, sain vain haalean viivan. Parina edellisenä kiertona en ole tikuttanut, mutta kaikki muu ovulaation oirehdinta on. Limat, halukkuus, vatsasta nipistää. Voisinpa tietysti pari seuraavaa kiertoa taas tikutella sitä ovulaatioita ja jos en mitään kunnollista tulosta tikkuun saa niin marssin naistentautien polille uudestaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      70
      7966
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      84
      6025
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      78
      5513
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      67
      5436
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      112
      4687
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      120
      2441
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      4
      1311
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1304
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      42
      1129
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      50
      1110
    Aihe