Olen tänään yrittänyt Kanta palveluun mutta sinne ei enää pääse ellei ota käyttöön Suomi viestejä.Miksi otetaan sellainen palvelu käyttöön jota ei osaa vanhukset käyttää eikä ole älypuhelimia.Valitettavasti jää laskut maksamatta ja sairaala viestit lukematta joten hyvä suomi eristätte vanhukset kaikella tavalla
Suomi viestit kaikille
Anonyymi-ap
46907
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 46
Vanhimmat
Ilmeisesti paperilaskut onnistuu edellee,mutta täytyy päästä sinne suomi.fi sivustolle ja sitä kautta pyytää paperilaskua
Paperi laskut tulee vaikka ei ikinä käy suomi.fi sivustolla .
Eilisen uutisoinnin mukaan ei mene noin. Nimenomaan pitää mennä Suomi.fi:hin muuttamaan asetuksia.
Näin on,ja kyllä Suomessa vielä vaikka mitä paperia riittää tiedonkulun sekä kansan hygeniatason turvaamiseksi.
Vanhukset osaavat nykyään käyttää nettiä erinomaisesti. Kaksi kolmesta yli 75 vuotiaasta käyttää sitä ja puolet käyttää useita kertoja päivässä.
Ei ole mitään syytä sille, miksei ihmisiltä voi edellyttää verkkopalveluiden käyttöä. Paperilomakkeet ovat paljon vaikeampia kaikille. Haluttomuus ei ole mikään syy.
"Kaksi kolmesta yli 75 vuotiaasta käyttää nettiä ja puolet käyttää useita kertoja päivässä."
Osaatko kertoa, kuinka moni heistä pystyy käyttämään nettiä muuhunkin kuin lehtien selailuun ja muihin perusjuttuihin?
Olipa täysin asiaan perehtymättömän kommentti! On paljon vanhuksia joilla ei ole älypuhelinta eikä tule ja suuri osa sellaisia jotka eivät sitä osaa käyttää jos ei työelämässä ole tutuksi tullut! Ja kun ihminen vanhenee, niin olipa sitten miten hyvä digiosaaja hyvänsä , niin kyllä se taito heikkenee kun koko ajan muutoksia tulee! Sama se on edessä jokaisella aikanaan! Eikä vanhukset siitä puhelimesta mitään näe eikä sormet enää taivu kuten pitäisi!!!
Kirjeposti toimii yhä, jos ei esim. omista verkkopankkitunnuksia, eikä voi tunnistautua vahvasti.
Olen siitä yksi kolmesta joka ei osaa käyttää älypuhelinta,enkä koe sitä laiskuudeksi vaan aivotapahtumien vuoksi ei vaan onnistu.Samalla nyt eristetään minut ja moni muu vanhus terveyden huollon palvelusta,Kanta on vielä tähän asti onnistunut mutta nyt sekin sulkeutui.Tässäkin olisi voitu jättää esim. yli70 vuotiaat tämän uudistuksen ulkopuolelle ja jotka kykenee käyttämään tätä viestipalvelua voisi käyttää vaikka sata vuotiaaksi.
En ole vanhus , mutta tällainen kampitus on törkeetä. Yksinkertaisetkin asiat pyritään tekemään mahdollisimman hankalaksi.!! Suomesta tehdään takapajula, jossa ei toimi enää mikään. Mihin unohtui ihmisten oikeus päättää omista asioistaan. .? Asioiden sujuva hoitaminen ei ainakaan ole suomifi:n tarkoitus.Tiedän että on paljon ihmisiä , joilla ei ole tietokonetta eikä älypuhelinta.
Orpopetterin valtakausi on pienen ihmisen näkökulmasta pelkkää vastavirtaan soutamista ja kampittamista.
Ei tuohon tarvita älypuhelinta, jos pääset nettiin, jossa nyt olet, niin se riittää.
Harva lukee kirjeitä puhelimesta.
Kanta-palvelu ei ole sulkeutunut. Mistä ihmeestä niin päättelit?
Ei pääse ellei kirjaudu Suomi palveluun sen jälkeen voi päästä jos on osannut sallia kaikki ja antaa sähköposti osoitteen.Valitettavasti en jaksa enkä ymmärrä kaikkea mihin sitoutuisin ja osaisinko esim.laskut maksaa siellä ja sairaala asiat etsiä sieltä. Joten komeroidun enkä käytä yhteiskunnan palveluja
Äänestäkää jatkossakin (he jotka äänestivät) Kokoomusta ja Perussuomalaisia. "Säästöjä" jotta saadaan paikattua uutta otettua velkaa minkä Orpo ja Purra unohtavat joka kerta puhuessaan säästötarpeista. Tai vetoavat koronaan tai Ukrainan sotaan mikä oli pakollinen paikka ottaa lisää velkaa.
Sivusta
Soita Suomi.fi-palvelujen neuvontaan 0295 000, arkisin 9–15. Siellä voi pyytää paperipostin jatkumista.
Juuri kirjauduin eikä vaatinut mitään uutta.
Trollien mielestä vaatii kaiken mahdollisen : )
Aukeaako tämä Suomi. Fi postilaatikko automaattisesti ihmiselle, joka on käyttänyt ennen vuotta 2026 Omakantaa pankkitunnuksilla? Viimeinen käynti taisi olla 2021
Ei aukea. Vain 14.4.2026 jälkeen tapahtuvat kirjautumiset ovat niitä, joiden myötä Suomi.fi-viestit otetaan käyttöön. Ja Suomi.fi-viestit ei aktivoidu käyttöösi automaattisesti, vaan sinut ohjataan ottamaan ne käyttöön, kun seuraavan kerran tunnistaudut jonkun viranomaisen sähköiseen asiointipalveluun. Käyttöönotto vaatii sinulta omia toimenpiteitä eikä se tapahdu huomaamattasi.
Jos haluaa säilyttää paperipostin, niin ne Suomi-viestit voi kieltää soittamalla Suomi.fi-palvelujen neuvontaan (0295 000, arkisin 9–15). Ne voi kieltää puoleksi vuodeksi kerrallaan.
Määräaika on 356 päivää. Jos sen jälkeen tunnistautuu, niin sinut ohjataan ottamaan Suomi.fi-viestit käyttöön. Jos ei tunnistaudu, paperiposti jatkaa kulkuaan aina niin kauan, kunnes sitten jonain päivänä päättää tunnistautua viranomaispalveluihin. Silloinkaan mikään ei tule päälle huomaamattasi, vaan sinut ohjataan tunnistautumisen yhteydessä itse ottamaan Suomi.fi-viestit käyttöön. Jos sitten kuitenkin haluat jatkaa paperipostin vastaanottajana, sen voit itse muuttaa uudelleen Suomi.fi-viestien asetuksissa. Vaihtoehtoisesti voit soittaa Suomi.fi-palvelujen neuvontaan ja he auttava asiassa.
Ihan tiedoksi, että kaikilla alueilla ei ole edes mahdollisuutta toimivaan nettiin.
Toisaalta, mikä on niin vaikea ymmärtää, että paperiposti jatkuu, kunhan siitä ilmoittaa.
Edellä on jo mainittu puhelinnumerot.
Missä on alue, jossa netti ei toimi edes sen vartaa, että pääsee kanta.fi palveluun?
Ymmärrän, ettei kaikkialla voi katsoa netflixiä, mutta en usko, että on alueita kokonaan ilman nettiä.
Alueilla missä on paljon tuulimyllyjä, netti, puhelin ja tv yhteyksissä ongelmia. Ongelmiin ei suhtauduta riittävän vakavasti. Maaseutu tuhottiin tuulimyllyillä että viherhattutätit saa etelään vihersähköä.
Tässä selkeät ohjeet:
"Digi- ja väestötietovirasto neuvoo Suomi.fi-viestien käytössä. Suomi.fi-palvelujen neuvonta vastaa numerossa 0295 000. Lain voimaantulon jälkeen Suomi.fi-neuvojat voivat ottaa digiviestit pois käytöstä, jos henkilö ei sitä pysty itse tekemään. "
Yhteiskunnassa on paljon ihmisiä joilla ei ole varaa älypuhelimeen eikä pc laitteeseen .
Meneekö DVV:n kautta viesti myös Työllisyyspalvelulle, Kelalle, cerottajalle & Hyvinvointialueelle että haluaa pysyä paperisessa postissa?
Kiitos nykyisen hallituksen leikkauksien!
https://www.suomi.fi/ohjeet-ja-tuki/tuki-ja-neuvonta/suomi-fi-palvelujen-neuvonta
Laitoin tuonne sivuston palautteeseen suoraa palautetta jossa toivotin noille saatanoille pikaista matkaa helvettiin.
Antakaa palautetta kaikilla kanavilla muuten tämä hallintoalamaiseksi pakottaminen ei lopu ja lopputulema on kiinan malli pakollisine digi ID tunnuksineen ja pisteytyksineen.
Korruptoituneita hankepäälliköitä tuntuu riittävän mitä mielikuvituksellisimpiin hankkeisiin ja maksajana on tietysti juuri sinä, veronmaksaja.
Lopulta huomaat tekeväsi kaikki hallinnon työt omalla tietokoneellasi, omalla ajallasi sakon uhalla. Loputon lomakkeiden tulva alkaa käydä toisesta työstä.
Kun ei ole sähköpostia käytössä, niin jää nyt kanta käyttämättä. Myöskään reseptejä ei voi enää uusia. Saa nähdä miten tässä nyt käy, kun terveyskeskukseenkaan ei enää pääse uusimaan reseptejä. Mahtaako ne apteekissa pystyä sen tekemään? Ei muuten, mutta kun verenpaine pakkaa nousemaan ilman tabletteja, ilman näitä Suomi muutoksiakin.
Apteekissa onnistui itsellä. Laittoivat uusimispyynnön ja uusittiin terveyskeskuksessa olevan reseptikeskuksen kautta.
Hei! Palvelu ei tule käyttöön niille, jotka eivät asioi viranomaisten kanssa digitaalisesti. Käyttöönotto on kytköksissä siihen, että tunnistautuu jonkin viranomaisen sähköiseen asiointipalveluun. Ne, joilla ei ole laitteita tai jotka eivät muusta syystä käytä viranomaisten digipalveluja, saavat jatkossakin viranomaisten lähettämät postit paperipostina.
Onko tämä perustuslain mukaista? Eikö siinä nimenomaan sanota että kaikki ovat samanarvoisia ihmisiä! Tämä pakottaminen jonkin sovelluksen käyttöön ottoon ei ole sen mukaista! Kaikilla ei ole älypuhelinta eikä kaikilla ole mahdollista sitä käyttää muutenkaan! Selvää kansalaisten eriarvoistamista!!
Syrjii erittäin paljon ikääntyneitä ihmisiä, joilta ei voi vaatia automaattisesti tietotekniikan osaamista.
Milloin tästä mahtavasta uudistuksesta tehdään kansalaisaloite tai selvityspyyntö, virallinen kannanotto tasa-arvovaltuutetulle?
Nyt on hallitus joka rakentaa yhteiskuntaa, johon ei köyhät ja vanhukset kuulu!
Mitäpä muuta voi odottaa oikeistolaiselta hallitukselta.
Minä pääsen ihan hyvin Kantapalveluun
Jaa ilman sähköpostiosoitetta? En vaan pääse.
Olen tottunut siihen että jos minulle on asiaa tai laskutettavaa niin saan kirjeen josta voin lukea.Olen kahdeksankymmentä vuotias eikä minulla ole tarvetta muuttaa totuttuja tapojani jonkun muun oikkujen mukaan.Laitanko kirjekuoria ja nipun paperia myös tietysti postimerkkejä Petteri Orpolle ja Riikka Purralle jotta he voisivat toimittaa minulle postit postilaatikkoon kuten olen saanut ne koko ikäni. Olen jo sen verran ikäihminen että te olette minun palvelijoita enkä minä teidän oikkujenne palvelija.Olen seurannut teidän oikkujanne ja sanon että menkää oikeisiin töihin vaikka vanhuksille kirjeitä kantamaan sillä sanotaanhan raamatussakin että "Otsasi hiessä sinun pitää leipäsi syömään" joten näkisin mielelläni teidänkin tekevän sellaisia töitä josta voisitte olla ylpeitä ja muistella minun ikäisenä niitä. Minun ikäpolveni rakensi tämän hyvinvointi valtion pystyttekö samaan.
Näillä ministereillä otsa hikoilee vain Ruisrokin jälkeisenä aamuna , kun ilmainen viina tuntuu enää hengityksessä tunkkaisena hajuna ja otsaa kivistää. ..Mitähän sitä tuli taas nousuhuppelissa luvattua??
Kyllä oli taas Orpo kujalla kuin lumiukkö auringossa,eikö kenenkään tule mieleen hänelle kertoa että työpaikkoja ei ole johon aamulla menisi.Kuinka paljon on esim.Helsingissä työpaikkoja ja kuinka paljon työttömiä.Ja miten olisi jos esim. bussikuskiksi hakeutuu sellainen työtön joka ei osaa ajaa bussia,tai hoitaja joka ei osaa suomea.Tulemmeko täältä pohjoisesta hakemaan työtä onko meille tarjolla sitä osaamme hoitaa poroja mitä olisi teillä tarjolla jos lähdemme tulemaan.Onko asuntoja tarjolla ja työtä jossa voisimme päivät viettää.
Minä olen päässyt kirjautumaan palveluihin ihan hyvin.
Kuka maksaa jos laskut myöhästyy tai sairaalaan aika laitetaan tätä kautta yrittäkää ymmärtää ettei vanhukset jotka elävät muistisairautta tai muuten ovat kyvyttömiä seuraamaan postia Suomi.fi kautta ei tule onnistumaan.Hölömöläisten hommaa vastuu laitetaan vanhuksille että he osaisivat kieltää eikö olisi helpompaa että he ilmoittaisivat jos haluavat ottaa käyttöön nämä viestit silloin tiedettäisi että heillä on taito käyttää tietokonetta
Kaikki muut vaihtoehdot ovat vielä vaikeampia.
Kyllä se on helpoin tapa kun laskut ja lähetteet sairaalaan tulee postin kautta silloin vanhus osaa reakoida niihin.Otetaan rahat vaikka siitä tunnin junasta sillä voidaan laittaa vanhuksille heidän postit pitkän aikaa
Niin, et ilmeisesti voi mennä uusimaan reseptiä omakannassa, ellet ensin ota suomi.fi palvelua käyttöön. Ikävä kytkös reseptin uusimiseen.
Ei ole eläkeläisellä tarvetta viranomaisviestelle. Vaivaahan siinä tunnusten luomisessa on. En taida uusia metformin reseptiäni, koska sillä ei ole mitään vaikutusta verensokeriini, otin sitten 0, 1, 2,3 tai 4 tablettia/ päivä. Hyvä hetki lopettaa turhan lääkkeen käyttö.