Yksityisyydestä

anonyymi kirjoittaja

Suomi24:een voi kuka tahansa kirjoittaa anonyyminä. Kuinka anonyymi kirjoittaja todellisuudessa on muille käyttäjille? Saako muut käyttäjät esimerkiksi tietoonsa viestin kirjoittajan IP-osoitten tai muita tunnistetietoja?

Voiko tavallinen käyttäjä päätellä kahden eri viestin tunnistetiedoista onko ne lähetetty samasta vai eri koneista?

Onko tällaisesta yksityisyyssuojaan liittyvistä asioista jonkinlaista infoa Suomi24:n sivuilla tai mahdollisesti muualla?

Olen ymmärtänyt että henkilötietoja tai muita yksilöiviä tietoja voi saada korkeintaan murtautumalla Suomi24:n tietoihin ja tämä on käsittääkseni rikos. Pitääkö tämä paikkaansa ja tapahtuuko tällaista usein?

Asiaan liittyen löytyy paljon legenda-tasoista puhetta, mutta oikeaa faktaa on hankala löytää.

6

153

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rekisteröitynyt

      Kiinnostava kysymys. Itse kyllä luotan siihen, että täällä olevista tiedoista, ei ulkopuoliset hyödynnettyjä tietoja saa, kuin kuvailemallasi tavalla. Jos on toisin, niin poistan profiilini ja niiden kautta tehdyt keskustelut välittömästi.

      IP-osoitetteesta, ei kai näy kuin paikkakunta, jos joku sellaisen sattuisi saamaan. Tarkemmat tiedot siitä saa ilmeisesti viranomaiset tarvittaessa. En tiedä kyllä tarkemmin, mutta olisi kiva saada hieman varmennusta ap.n kysymykseen.

    • Jepulis .

      Periaatteessa kaikki verkossa oleva on kaikkien kyllin paljon tietoa haluavien saatavissa. Salasanat yms. ovat murrettavissa. Vai pidättekö Suomi24:n profiilien suojaa vahvempana kuin Pentagonin tai FBI:n tai pankkien suojauksia, jotka ovat pettäneet.

      Pari vuotta Suomi24:n profiilit olivat käytännössä täysin avoimia. Ei tarvinnut kuin kirjautua omaan profiiliin ja heti perään kirjautua uudelleen siihen profiiliin, johon halusi, tietenkin ilman salasanaa. Sinne pääsi oitis sillä omalla kuitilla. Noin helppoa se oli. Nyt tuo ei enää onnistu, mutta tietävät huomaavat nopeasti, että tuon tien sulkeminen jätti toisen melkein yhtä helpon aukon. Kaipa sekin tukitaan, mutta silloin täytyykin tehdä enemmän kooditusta.

      Mutta asiaan: mitään sellaista, jonka pitää pysyä salassa, ei pidä tallentaa verkkoon.

    • sanaton tallaaja

      Se on melko selvää, että salasanat voi murtaa ja Suomi24:een tehdyt profiilit ovat melko haavoittuvia taitavien käsissä.

      Mutta miten on rekisteröitymättömän käyttäjän laita. Pysyykö anonyyminä vai voiko tietoja jotenkin saada selville?

      Miksi Suomi24 ei vastaa...?

    • anonyymi kirjoittaja

      Jos kysymykseen ei voi julkisesti vastata, niin onko Suomi24:lla esimerkiksi sähköpostiosoitetta mihin voin kysymyksen lähettää, jotta saan vastauksen? Mielestäni tämä tieto tosin kuuluu kaikille.

    • Hei!

      Pahoittelut, että tämä viesti on mennyt minulta ohi!

      Toiset käyttäjät eivät saa käyttöönsä käyttäjän tunnistetietoja eivätkä ip-osoitetta. Tarkat tiedot löydät rekisteriselosteesta, joka on täysin julkinen http://www.suomi24.fi/opastus/kayttajaehdot/rekisteri. Myös käyttöehdoissa voi olla sinua kiinnostavaa sisältöä http://www.suomi24.fi/opastus/kayttajaehdot/ehdot.

      Nämä meidän on tosiaan ihan lain edellyttämä velvollisuus teille kertoa, mistään salailusta ei ole kyse. Löytyvät kaikki tuolta Opastus ja palaute -sivuilta.

      Terveisin,
      Elina
      Suomi24

    • anonyymi kirjoittaja

      Kiitos vastauksesta, Elina.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      176
      3266
    2. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      129
      2366
    3. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      89
      2078
    4. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      32
      2040
    5. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1815
    6. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      62
      1677
    7. Kuka on Farmi Suomi Riiko?

      Farmi Suomi -realityssä Riiko Sakkinen on saanut paljon tv-aikaa. Riikon ajatuksia ja toisten nokittelua sekä lopulta pe
      Tv-sarjat
      20
      1659
    8. Palomestari sytytti tulipalon Kankaanpäässä

      Kankaanpää ei yllätä koskaan. Oukarinkadulla syttyi rivitalossa tulipalo toukokuussa 2024. Nyt sen sytyttäjää syytetään
      Kankaanpää
      34
      1557
    9. Vastuuhenkilöt

      Ketkä ovat Lapuan Kotiasunnot-yhtiön tili- ja vastuuhenkilöt? Nimet kehiin, julkista tietoa.
      Lapua
      75
      1338
    10. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      71
      1329
    Aihe