Voiko hedelmällisyyteni olla alentunut?

Äidiksi haluan

Hei, Haikara!

Olen huolissani hedelmällisyydestäni erilaisten oireiden takia, vaikka emme juuri nyt yritäkään lasta. Mietin kuitenkin jatkuvasti, pitäisikö yrittäminen aloittaa, jotta pian ei olisi liian myöhäistä. Ehtisitkö millään vastata minulle?

Söin ehkäisypillereitä noin viisi, kuusi vuotta. Siten kaikki vaikuttaa hyvältä, että pillereiden lopettamisen jälkeen kuukautiskierto palasi. Kuukautiset olivat melko säännölliset, heittelivät muutamalla päivällä. Kivuliaammat ja runsaammat ne kyllä olivat. Kirkasta ovulaatiolimaa muistan saaneeni ehkä kerran, muuten valkovuoto oli aika vähäistä.

Noin puoli vuotta pillereiden syömisen lopettamisen jälkeen aloin saada outoja oireita: oikeaan munasarjaan ja kohdun taakse alkoi jomottaa ja sattua varsinkin yhdynnässä. Aloin myös voida pahoin aamuisin ja tunsin oloni selvästi tavallista väsyneemmäksi. Harmittelin lisääntynyttä karvankasvua ja aknea.

Mielenkiinnosta mittailin LH-tasojani ovulaatiotestin avulla, ja LH-tasot kyllä nousivat lähes ovulaatioplussaan yleensä n. kierron 18. päivä. Samaan aikaan minulla oli myös pahoinvointia. Joskus pahoinvointi saattoi iskeä myös esimerkiksi kierron alku- tai loppuvaiheessa, jolloin tein huvikseni ovulaatiotestin - ja ne näyttivät lähes ovulaatioplussaa, vaikka olin jo aiemmin kierrossa saanut samanlaisen tuloksen.

Lääkäri ultrasi minut, eikä hänen mukaansa mitään erikoista löytynyt. Vasemmassa munasarjassani tosin näytti olevan tavallista enemmän rakkuloita. Lääkärin mukaan se on ihan normaalia nuorella naisella. Pelkään kuitenkin, että minulla on PCOS, sillä minulla on häiritsevää karvankasvua ilman ehkäisypillereitä. Siinä vasemmassa munasarjassani oli muistaakseni kolmisentoista rakkulaa.

Lääkäri diagnosoi minulle kipujen perusteella endometrioosin ja määräsi Qlaira-ehkäisypillerit. Niiden aikana tunsin edelleen jomotusta ja ovulaatiokipujen kaltaisia kipuja oikean munasarjan kohdalla. Tyhjennysvuoto alkoi säännöllisesti joka pilleripakkauksen 2. viikolla eli silloin, kun pillereistä saa kaikkein eniten progesteronia. Eikö se ole ristiriitaista, sillä progesteroninhan pitäisi pitää kohdun limakalvoa kasassa?

Qlairan aikana ovulaatiotestit näyttivät lähes ovulaatioplussaa, joten LH-hormoni toimi yhä. Eikö ehkäisypillereiden pitäisi lopettaa LH-hormonin tuotanto?

Vaihdoin kipujen jatkumisen vuoksi Yasmin-pillereihin. Nyt kivut ovat hieman hälventyneet, mutta olen alkanut hikoilla öisin, ja emättimen limakalvot ovat kuivat. Testasin juuri ovulaatiotestillä, että LH:ta erittyy edelleen. Tein lisäksi kotona FSH-testin, johon tuli himmea viiva, joten FSH:takin erittyy.

Näyttääkö siltä, etten ilman pillereitä ovuloi, vaikka kuukautiseni ovatkin melko säännölliset? Olisiko pahoinvointi ennen pillereiden aloittamista voinut johtua esimerkiksi liiallisesta estrogeenin tuotannosta? Entä onko LH:n ja FSH:n erittyminen pillereiden aikana normaalia?

Kiitos, jos ehtisit vastata minulle. Minua ahdistaa, sillä lääkärini ei suostu tutkimaan hedelmällisyyttäni ennen kuin vasta sitten, jos ongelmia lasten saannissa on. Olisi kuitenkin hyvä tietää jo tässä vaiheessa, jos jokin on pielessä. Olisi helpompi tehdä päätös yrittää alkaa tehdä lapsia.

2

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,
      Kiitos kysymyksestä. Ehkäisypillerit estävät ovulaation tehokkaasti, ainakin Yasmin. Tällöin LH ja FSH hormonitasojen pitäisi olla matalat. Kertomasi perusteella en pysty sanomaan miksi testit näyttivät positiivista.

      Jos haluat tutkituttaa perushormonitasosi, se kannattaa tehdä silloin kun et käytä pillereitä, normaalin oman kuukautisvuodon alussa. Pitäisi onnistua yksityisgynekologin kautta.

      Ystävällisin terveisin
      Anne-Maria / Väestöliiton klinikat

    • H91

      Minulla on todettu Pco. Ihmettelin kun pari kiertoa tein ovulaatiotestejä lähes joka päivä, ja aina ne näyttivät haaleaa plussaa. Tämähän ei siis ilmeisesti tarkoita, että olisin ovuloinut, vaan Pco:n omaavilla testit näyttävät aina näin..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      228
      3945
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      139
      1418
    5. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      126
      925
    6. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      909
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      900
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      288
      759
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      757
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      736
    Aihe