Mitä tekisit, jos kumppanisi kieltäisi sinulta facebookin käytön

facebookki

Vaikka sinulla olisi siellä vain normaaleja kavereita ja työkavereita, eikä mitään peliä kenenkään kanssa ja olisi mainittu että olet "varattu" jne. Et olis facebookissa kuin satunnaisesti, et esim. iltaisin, kun hän kaipaisi sinusta seuraa tms.

Mitä tekisit? Suostuisitko?

Onko sinulta pyydetty tällaista tai vastaavaa?
Oletko itse pyytänyt/vaatinut tällaista kumppanilta? Tai muita vastaavia pyyntöjä eri yhteisöjä kohtaan?

14

118

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En käytä Facebookia, mutta jos käyttäisin ja vaimo kieltäisi, niin en korvaani moiselle lotkauttaisi. Sitten mittelöitäisiin, alistunko minä kielto- ja komentotalouteen vai luovuttaisiko vaimo tai ottaisiko eron.

      Mustasukkaisuus ja aikuisen ihmisen holhoaminen on vastenmielisyydessään eroon riittävä syy.

    • Sanoisin, että äidillisiä holhoushaluja ei kannata kohdistaa minuun. Ostetaan vaikka hamsteri sitä varten tai mennään kokeilemaan sitä jutskaa, josta voit äidiksi tulla.

      Ei ole pyydetty enkä pyytäisi itsekään. Vähemmästäkin suhde menee perseelleen. Ei kannata kenenkään suostua. Jos alkaa alamaiseksi parisuhteessa, sille tielle ei loppua näy.

    • Enpä varmaan suostuisi. Ei ole vaadittu. En ole tuollaista vaatinut. Olen kyllä ollut näreissäni siitä, miksi jotakuta... joka ei ole muuta kuin pidempiaikainen fuckbuddy täytyy pitää langoilla.

    • määmy

      Ei oo pyytäny ja jos pyytäis, pitis olla hyvät perustelut.

    • ...

      En käytä facebookkia. Turhake koko systeemi. Mutta jos leikitään, että käyttäisin ja sitä kumppani koittaisi kieltää. Tuskin välittäisin kiellosta. Liika holhoaminen on katsos asia johon suhtaudun nuivasti.

      Btw..hän ei ole bruukannut kieltää multa mitään taino töihin menemisen. Mutta sillekin sain hyvän selityksen ja perustelun. Pitää harkita.

    • Ei ole kielletty. Enkä suostuisi kuin todella hyvästä syystä.

      Onhan mun tekemisiä ja ajankäyttöä joskus arvosteltu; milloin liiallista ip-lehtien ja naistenlehtien lukemista, milloin tosi-tv:n katsomista, milloin liiallista netissä roikkumista, mutta en koskaan lopettaisi jotain vain miellyttääkseni toista ihmistä. Vaikka kumppani ei ymmärrä, mitä minä jostain tekemisestäni saan, minä itse tiedän ja voin kertoa ja perustella hänellekin.

      En ole pyytänyt häneltäkään. Olen voinut sanoa, että en todentotta tajua, mitä järkeä on katsoa ympyrää ajavia formula-autoja, mutta ei tulis mielenkään "kieltää" keneltäkään mitään harrastetta tai sosiaalista toimintaakaan, sen enempää.

    • Kysyisin, että minkä ihmeen takia?
      Tuohon se keskustelu sitten päättyisikin ja kaikki jatkuis niinku ennenkin...

    • mä vaan

      En mää suostuis ikinä tollaseen pyyntöön

    • "Mitä tekisit? Suostuisitko?" - hah.

      "Onko sinulta pyydetty tällaista tai vastaavaa?" - on.
      "Oletko itse pyytänyt/vaatinut tällaista kumppanilta? Tai muita vastaavia pyyntöjä ei yhteisöjä kohtaan?" - en.

    • ...

      En ole myöskään pyytänyt kumppaniani luopumaan omista yhteisöistään tms. netti harrastuksistaan. Hän on aikuinen mies, minä aikuinen nainen kai me itse tiedetään harrastuksemme.

      • ,,,

        mesehän teillä on Jaana yhteinen harrastus :-)


    • puskalisko

      millä pelimerkeillä se sen tekisi?

      Sen kyllä voisin kieltääkin ja kieltäisinkin, että mitään minuun liittyvää et sinne laita, mutta se on toinen juttu.

    • erikoiskommando

      erään alan ammattilaisena voin sanoa sen, etä mitkään julkisuudessa esitetyt prosentilukemat pettävistä naisista eivät pidä paikkaansa.

      jos seurustelet naisen kanssa ja etsitään tilastollinen pituus meridiaanilta niin olet 75 % tod. tullut jo petetyksi. Pimppi on panemisen kohde myuillakin kuin sulla, poju.


      Armeijankäyneille tosipojuille: tiedustelujaos.

      • Lehmän piekseminen

        nainen on lehmä ja jos sen pitää valvonassa tai se on sosiaalisessa sukulaisvalvonnassa niin ja nollaa mahdollsuudet pimpinjakoon kuten muslimit nollaa tehokkaasti muslimiakkojen pimpinjaon, muslimilutkia ei kapakassa näy, muslimimiehet etsii bimboja, tiedän kun olen muslimi ja somaliasta ja kyrbäni on iso ja musta niin ei se nainen pääse muille pimppiä jakamaan. mutta jos itse pääsisi valitsemaan niin siinä missä sullekin pimppiinsä jakaa niin jakaa se mielellään muillekin.

        Älä sääli naistasi. Et neitsyenä saanut, heh, jollekin toiselle jakaa sunkin jälkeen. Anna sille mitä se lehmä on vailla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      165
      2575
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      78
      2398
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      70
      2043
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      134
      1876
    5. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      109
      1828
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      105
      1576
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1554
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      41
      1432
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      81
      1214
    10. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1211
    Aihe