Hei,
Joulupuuro on monissa perheissä perinteisesti aattoaamun herkku.
RIISIPUURO
4 annosta
2 dl vettä
nokare voita
1 l täysmaitoa
2 dl puuroriisiä
3/4 tl suolaa
Lisäksi:
1 kuorittu mantelia
Tarjoiluun:
sokeria
kanelia
maitoa
1. Mittaa vesi ja voi pinnoitettuun paksupohjaiseen kattilaan ja anna kiehahtaa. Lisää maito ja kuumenna se kiehuvaksi. Maito kuohuu helposti, joten muista vahtia sen kiehahtamista.
2. Lisää riisit kattilaan. Kuumenna kiehuvaksi ja keitä koko ajan sekoittaen 5–10 minuuttia. Pienennä lämpöä ja hauduta puuroa kannen alla välillä pohjaa myöten sekoittaen noin tunnin ajan.
3. Mausta vasta valmis puuro suolalla.
4. Sujauta puuroon ennen tarjoilua onnea tuottava manteli ja tarjoa puuro lämpimänä sokerin, kanelin ja maidon kera. Voit tarjota puuron myös voisilmän kanssa.
Terveisin,
Koti ja keittiö -lehti
Joulupuuro
kotijakeittio
0
556
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.244505Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma993108Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni2062954Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.542570- 791315
Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk651076Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie26980- 105929
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA48812Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril115810