Mikä ennen kääntämätön suomalainen dekkari...

kannattaisi kääntää ulkomaiden kielille?

Nyt ei kannata laittaa mitään Ilkka Remestä tai Leena Lehtolaista. Ne on jo koettu eikä ole ulkomailla ollut menestystä.
7206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Pekka Hiltusen kaksi dekkaria

Äänestä

Ei sellaista olekkaan. Paljon on suomennettu ulkomaisiakin lukukelvottomia.

Äänestä

Pekka Hiltusen dekkarit eivät vedä.

Äänestä

Tietenkin sellainen, jossa on paljon verta, ruumiita ja sairaita yksityiskohtia.

Toisin sanoen jotain tyhjänpaiväista sontaa.

Äänestä

Juuri tuollaista kgkglggg:n mainitsemaa sontaa mielestäni käännetään ja tuodaan esille.
Eikö Suomesta löydy nykyään hyviä dekkareita?

Äänestä

Ei. Tee kulttuuriteko ja luovu hankkeesta !!

Äänestä

Ehdottomasti Kaarnakarin Operaatio-sarjan kirjat. Aivan kansainvälistä tasoa. Minkähän takia niitä ei muuten ole käännetty. Jossain joku taas nukkuu!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


cc top kirjoitti:

kannattaisi kääntää ulkomaiden kielille?

Nyt ei kannata laittaa mitään Ilkka Remestä tai Leena Lehtolaista. Ne on jo koettu eikä ole ulkomailla ollut menestystä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu