Kotiäidit töihin!

Harlan Fontaine

Mielestäni kotiäitien tulisi käydä töissä siinä missä miehetkin. Lapset pärjäävät hyvin päiväkodissa, lapsena kummatkin vanhempani kävivät töissä ja minä ja vaimoni kahden lapsen huoltajina olemme kumpikin töissä. Lapselle tekee vain hyvää tavata uusia tuttavuuksia ja tutustua perheen ulkopuoliseen elämään jo nuorella iällä. Lapseni saavat aivan yhtä paljon rakkautta ja huolenpitoa vaikka käymmekin töissä. Siispä kaikki kotiäidit ja isät töihin mikäli sellaista löytyy näinä vaikeina aikoina.

8

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Harlan Fontaine

      Vähintään 18 vuoden tauko uralla nimittäin tekee pahaa jälkeä etenkin parisuhteen päätyttyä...

    • sivusta seurannut

      Eihän naisten tarvii töitä tehdä sen jälkeen kun ne on lapsen saanut, nehän saa 230 egee kuussa PUHTAANA KÄTEEN.Sen jälkeen mies elättää perheen, ja jos ei elätä, niin sitten se on entinen mies. Sitten kun on kolmesta mukulasta ollut sen 9 vuotta pois työelämästä, voi jo vedota siihen, ettei kukaan ota töihin kun ei oo työkokemusta. Eihän nää nykyajan nuoret muuta haluakkaan kuin ison perheen, kun sossutuet on niin hyviä, eli ellei mies elätä, niin sitten elättää sossu.

      • kyllä on

        katkeraa porukkaa suomi täynnä.Yhdestä kodinhoitotuesta jaksetaan jauhaa loputtomiin.Mitä sillä väliä mihin muuhun "hyödylliseen" rahaa laitetaan..


      • kotiäitikö?

        Kohta seitsemän lapsen äitinä totean, että rahallisesti ja henkisesti on paljon helpompaa viedä lapset hoitoon ja startata aamuisin töihin. Mutta kohta taas äitiysloma odottaa ja mielettömät tuet ja etuudet :D On se taas yhtä juhlaa hoitaa lapsia kotona ja rahaa tulee ku roskaa... Jos näin pieni sarkasmi sallitaan täällä :)


    • ,.-,.-,.-,.-

      Eivät kotiäidit voi olla töissä, koska silloin he eivät olisi kotiäitejä, vaan työssäkäyviä. Lapselle tekee hyvää nähdä kodin ulkopuolista elämää, mutta lapselle ei tee hyvää "asua" kodin ulkopuolella. Ensimmäinen on järjestettävissä ihan kotona olevien vanhempienkin toimesta, jälkimmäinen taas toteutuu pitkiä päiviä hoidossa olevien kanssa.

      Voi olla, että rakkauden määrä ei varsinaisesti vähene, vaikka lapselle ei olisikaan paljoa aikaa, mutta sen osoittamisen määrä ilman muuta vähenee. Rakkautta ei voi osoittaa silloin kun on poissa lapsen luota. Lapsen kannalta taas rakkaudella ei ole mitään merkitystä, jos sitä ei osoiteta.

      Mutta toki joskus on pakko molempien vanhempien käydä töissä, vaikkei se hyvä asia olekaan pienten lasten vanhempien kohdalla.

      • Jepss

        Juurikin näin.


    • Onnellinen.----

      Lapseni tapasivat "uusia tuttavuuksia" ja tutustuivat perheen ulkopuoliseen elämään vaikka olinkin kotiäitinä monta vuotta. Ero tietenkin siihen, että olisin käynyt töissä, näkyi lähinnä kiireettömyytenä aamuisin ja siinä, että pystyimme elämään oman aikataulujen mukaiseta elämää, perhe.elämää eikä lasten tarvinnut sopeutua laitosmaiseen päivärytmiin. Rahaa ei tosin paljon ollut mutta kaikkea muuta sisältöä sitäkin enemmän.

      Nyt elän uranaisen elämää ja lapset ovat turvallisesti maailmalla itseään toteuttamassa. Kotiäitiys ei tiputtanut minua työelämän ulkopuolelle vaan antoi hyvät eväät uraputkeen sekä vahvisti arvomaailmaani mielestäni oikeaan suuntaan. TYöni on mielenkiintoista ja antoisaa, ei tosin mitään siihen sisältöön ja merkitykseen verrattuna, mitä koin kotiäitivuosinani.

    • kolinapolina

      Missä hitossa niitä työpaikkoja on, kun ei molistakaan löydy?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      219
      17106
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      169
      12174
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      41
      5960
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4842
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      13
      4746
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      19
      3937
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3565
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      133
      2997
    9. 248
      1382
    10. Mitä toivot joululahjaksi ja

      mitä antaisit kaivatullesi? 😃
      Ikävä
      85
      1011
    Aihe