Kun äiti pakottaa veljekset olemaan kavereita

Kylmät kädet

Meikäläisen äiti on jo vuosia pakottanut veljeni järjestämään saunailtoja minulle. Aluksi olin yhtä vasta hakoinen, kuin veljenikin, mutta vuosien saatossa saunailtojen jatkuessa kiinnyin häneen.

Tunne ei ole molemmanpuoleista, joten äitini teki ikään kuin karhunpalveluksen minulle. Rakastan veljeäni, mutta hän ei rakasta minua eikä tämä asetelma muuttunut pätkääkään pakotetuissa saunailloissa.

Äitien ei tulisi puuttua veljeksien välisiin suhteisiin. Se aiheuttaa vain pelkkää kärsimystä. Olin täysin tyytyväinen viileisiin, etäisiin suhteisiimme, kunnes kiinnyin veljeeni pakotetun kanssakäymisen takia.

Nyt tunnen tuskaa. Kaikki oli ihan hyvin ennen tätä.

5

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • K k

      Jos veljeksillä ei synkkaa, niin niillä ei synkkaa. Äitini teki elämästäni paljon vaikeampaa, mitä se oli, vaikka tarkoitus toki oli aivan varmasti hyvä.

    • Kylmät kädet

      Jos olen jatkuvasti jonkun ihmisen kanssa tekemisissä, pakotetusti tai ei, kiinnyn häneen.

      • Äiti.------

        Minkä ikäisiä olette? Jos olette aikuisia miehiä, kannattaisi miettiä, miksi toimitte vastoin omaa tahtoanne, ainakin sinä, ja annatte äidin määrätä. On oma valintanne miten toimitte ja jos päätät toimia äitisi ohjeiden mukaan ei se poista vastuutasi omista päätöksistäsi.

        Äitiä on turha syyttää omista tekemisistä.


      • Kylmät kädet
        Äiti.------ kirjoitti:

        Minkä ikäisiä olette? Jos olette aikuisia miehiä, kannattaisi miettiä, miksi toimitte vastoin omaa tahtoanne, ainakin sinä, ja annatte äidin määrätä. On oma valintanne miten toimitte ja jos päätät toimia äitisi ohjeiden mukaan ei se poista vastuutasi omista päätöksistäsi.

        Äitiä on turha syyttää omista tekemisistä.

        En kehtaa sanoa äidilleni, että älä puutu elämääni, vaikka hän hylkäsikin minut vuonna 1993.

        Olen aivan liian kiltti.


    • selkärangaton veli

      Oma vika vitun homo... Jos veljes ei tykkää susta anna olla äläkä tottele. Mitäs tottelit äitiäs.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      226
      17150
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      169
      12184
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      41
      5970
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4852
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      14
      4775
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      19
      3957
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3575
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      135
      3004
    9. 258
      1405
    10. Mitä toivot joululahjaksi ja

      mitä antaisit kaivatullesi? 😃
      Ikävä
      85
      1021
    Aihe