On tullut mieleen, että ovatko nämä sinkkuristeilyt tarkoitettu lähinnä etelä-suomalaisille? Tai siis, saahan sinne lähteä vaikka Inarista, mutta risteilyjen lähtöpaikkojen maantieteellisiä sijainteja ajatellen, ei taida pohjois-suomalaisilla olla juuri mitään järkeä lähteä. Ehkä kuullostan negatiiviselta, mutta ensinnäkin pohjois-suomalaisen pitäisi ensin ostaa juna tai bussiliput Helsinkiin tai Turkuun, joka nostaisi reippaasti koko matkan hintaa. Omalla autolla meneminenkään ei juuri sen halvemmaksi tulisi. Aikaa on myös varattava, ja sopiva ajankohta tarkoin sumplia. Näille sinkkuristeilyille menijät ovat varmaan myös etelä-suomalaisia suurimmaksi osaksi, joten pohjois-suomalaisella voi olla aika huonot mestat löytää oman alueensa seuraa, jos lähes kaikki ovat etelä-suomalaisia. Ellei sitten ole kaukosuhdetta etsimässä, mutta tuskin ne etelä-suomalaisetkaan kovin kaukaa seuraa ole etsimässä.
Olen siis nyt 30v sinkkumies Oulun seudulta, ja olen ajatellut että voisi olla ihan kiva lähteä kyseiselle risteilylle, mutta juuri nuo seikat jotka mainitsin, ovat saaneet melkeinpä luopumaan haaveista. Mitsä mieltä siis olette? Käykö sinkkuristeilyillä pohjois-suomalaisiakin, vai ovatko ne lähinnä etelä-suomalaisten mestoja?
Onko järkeä lähteä Pohjois-Suomesta?
8
697
Vastaukset
- europa
Tätä kysymystä mietin minäkin. Onko esim. täällä palstalla edes naisia lähdössä risteilylle jyväskylä - vaasa akselin pohjoispuolelta ?
Suunnittelen omaa risteilymatkaani vasta ensi kesäksi.
T. Mies 24 Kuopio - sinkkunainen oulusta
minä hyppäisin mielelläni mukaan jos Oulun korkeudelta saataisiin vaikka isompi porukka mukaan.
- europa
joo, voisin minäkin hypätä kyytiin.
- luonteria
europa kirjoitti:
joo, voisin minäkin hypätä kyytiin.
ja siel paremmat marjamaat ja luonto muutenkin.laiva syytää sontaa valtavasti!säästetään luonto edes!
- näin on
joo ois kiva lähteä täältä pohjoista lapistakin tuonne sinkkuristeilylle ois yhteiskuljetus vaikka oulun alueelta sinne ouluun pääsis jotenkin.
- Jokkku
Onko nämä sinkkuristeilyt tarkoitettu ollenkaan työssäkäyville sinkuille vai miten sitä torstaina voi lähteä risteilemään täältä Jyväskylää pohjoisempaa? Katoin vaan että useimmat lähdöt oli ainakin nyt syksyllä torstaisin..
- Eteläinen
Njaa'a. Ei kai noita ole sen tarkemmin tarkoitettu kenellekään erityisesti, paitsi tietenkin sinkuille. Onhan se hankalaa lähteä jos on kaikki viikot töissä, mutta näyttää noille silti lähtijöitä riittävän.
Syy tuolle torstailähdölle taitaa olla se, että viikonloppulähdöille on muutenkin riittävästi porukkaa.
Alkuperäiseen kysymykseen, eli kannatytaako lähteä pohjoisemmasta. Kannattaa, jos haluaa lähteä. Jos kuulostaa liian vaivalloiselta tai kalliilta, niin ei varmaan kannata. Vähän samanlainen kysymys kuin että kannattaako etelästä lähteä pohjoiseen laskettelemaan, vai onko se tarkoitettu vain pohjoisen asukeille. Se vaan sattuu olemaan niin että etelästä löytyy ne Ruotsin ja Tallinnanlaivat ja pohjoisessa on keskimäärin paljon paremmat rinteet.
Kätevin tapa olisi tietysti kerätä kokoon kunnon porukka, järkätä linjurikyydit (tai juna ryhmäalennuksella) molempiin suuntiin ja lähteä porukalla. Se vaatii tietysti sen että joku ottaa asiakseen porukan keräämisen ja muut järkkäilyt. Itse olen kyllä sen verran mukavuudenhaluinen että en haluaisi istua seuraavana päivänä tuntikaupalla linja-autossa kankkusessa :)
se on tietysti ihan selvä juttu että risteilyillä on paljon enemmän väkeä etelästä. Onhan täältä paljon helpompi lähteä laivalle. Asun itse Helsingissä ja halutessaan voi käydä laivalla vaikka joka kuukausi jos siltä tuntuu ja satamasta on tunnin sisällä kotona.
- Sinnkuboy
Eihän sinkkuristeilylle kannata lähteä pohjoisesta eikö ois parempi järjestää sinkku tapaaminen vaikka Rukalle, Leville jne
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1101621- 1671571
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1671472Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise231278Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys901164Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c70951Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su146943- 89819
Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr184772Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud207749