Frontside Olliet romukoppaan!

Jaakko Kyllönen

Lasten ja nuorten kasvatukseen on tarttunut vaikutteita monikulttuurisesta musiikista, joista teinien hitiksi tullut ”Frontside Ollie” on varoittava esimerkki. Monikohan Matti mahtaa tietää, mitä kyseisen laulun sanat tarkoittavat? Vai tarkoittavatko sittenkään yhtään mitään. Yhtä jou-jou-skeittailua amerikkalaisine ihanteineen.

Lastenlauluja on pilattu rytmikkäällä afrikkalaisella taustajumputuksella, joka tutkitusti vähentää lasten älykkyysosamäärää. Mihin on heitetty lastenlaulukirjat, jotka sisälsivät kosolti perinteisiä klassisia kansanlauluja? Klassinen musiikki taasen kasvattaa ihmisen älykkyysosamäärää. On valitettavaa, että jo monissa kouluissa oppilaiden sallitaan kuunnella musiikkia oppitunnin aikana, mikä ei voi olla vaikuttamatta keskittymiskykyyn ja oppimiseen.

Suurella rahalla rakennettu Helsingin Musiikkitalo tehtiin musiikin ystävien ja muusikoiden tarpeisiin. Mutta missä on isänmaalliset kansanlaulut? Musiikkitalon ohjelmiston täyttää valitettavasti monikulttuurinen musiikki.
On meillä ikiaikainen kotimainen tähti, joka vetää yleisöä. Matti Nykänen saa lavan tärisemään ja tunteja ennen esitystään. Siinä Seiskat ja pojat ilman paitaa jo tuulettelivat, kun Helsingin Kampissa Mattia odoteltiin. Oli ehtinyt Matti jo eksyä eukostaan, mutta sanoi olevansa illalla kihloissa. Tällaista arvomaailmaa on kotimainen alko(holiwood) valitettavasti pullollaan.

Filosofi Herderin mukaan kansanlaulut ovat elinvoimaisen kansakunnan hengenmahtia, jossa sen sielu ilmenee vapaimmillaan. Kansanlauluissa soi kansakunnan historia, esi-isiemme muisto. Heittäkäämme Frontside Olliet täydellisesti romukoppaan ja nostakaamme perinteiset kansanlaulut arvoonsa.

Jaakko Kyllönen

kirjoittaja on aatteellisisänmaallinen FM

0

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

        "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
        Maailman menoa
        240
        45291
      2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

        KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
        Maailman menoa
        30
        11223
      3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

        Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
        Maailman menoa
        179
        10827
      4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

        Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
        Maailman menoa
        36
        9691
      5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

        IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
        Maailman menoa
        85
        8508
      6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

        https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
        Maailman menoa
        223
        6501
      7. Pirjo sanoi Esalle

        Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
        Maailman menoa
        0
        3190
      8. Jos mä joisin

        Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
        Ikävä
        28
        2202
      9. Tänään torille

        Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
        Hyrynsalmi
        32
        1525
      10. Koulu-uhkaus.

        Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
        Hyrynsalmi
        26
        1490
      Aihe