Kielto ltalehden fb-sivuille?!?

Kummastelija

Kirjoittelin kommenttia tuohon missä uutisoitiin että Korson yliajajaa etsitään. Kommentti meni jotenkin näin: Pitihän se arvata että mannehan se on. Tuosta kommentista rävähti tykkäämis- ja kommentointikielto iltalehden fb-sivuille.
Omasta mielestä tuo ei täytä nykyisin käytettyä "vihapuheen" kriteereitä eikä myöskään ole kovin rasistinen kommentti.

Nykyisin kun "vihapuhe" sanaa käytetään joka lausessa jossa kritisoi hiukankin mamuja, niin olisi hyvä tietää mitä se tarkalleen ottaen on. Esim. jos joku (mamu tai suomalainen) sanoo minua (normi suomalainen) v*tun homoks, nii voinko nostaa syytteen vihapuheesta? Jos tuon sanoisi maahanmuuttajalle, tuo olisi jo törkeää vihapuhetta.

Toivottavasti saisin täältä selvyyttää siihen, mitä tarkalleen ottaen on vihapuhe. Kommentteja myös sananvapauden rajoittamiseen. Jos sitä vapautta edes on enään suomessa....

7

112

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ja entäs se

      Kun joku sanoo toiselle, että "minä vihaan sinua".

      ja kaipa pitäisi sanoa asia, niin kuin robotti sanoisi, täysin monotonisella äänellä, jossa ei oo vihaa eikä muutakaan tunnetta.

      Mitähän hyyssärit sanoisi, jos kadulla mönkisi puhuva robotti, joka aina muslimin tavatessaan sanoisi, että "muhametti käski sanoa, että teidän on maksettava ne sossun huijaukset, viimeistä senttiä myöten takaisin, muuten ette saa ainuttakaan neitsyttä paratiisissa " .

      Tuliskohan siitä hyvä jymyjuttu ympäri mualimoo :)

    • bast_

      IL on kuitenkin suomen vapain foorumi isoista taloista.

      • Kummastelija

        Tämän perusteella vaikea uskoa. Ehkä tuo mun lause on sitten sitä nykysuomen uutta trendisanaa eli vihapuhetta.


      • bast_
        Kummastelija kirjoitti:

        Tämän perusteella vaikea uskoa. Ehkä tuo mun lause on sitten sitä nykysuomen uutta trendisanaa eli vihapuhetta.

        Ainakin portti.il on vapain kaikista. Tämäkin s24 on aika tiukka jos on realistista keskustelua näistä raketti-insinööreistä.


      • Kummastelija
        bast_ kirjoitti:

        Ainakin portti.il on vapain kaikista. Tämäkin s24 on aika tiukka jos on realistista keskustelua näistä raketti-insinööreistä.

        No juu, portti.il voi ollakin muttei fb-sivulta. En sitten tiedä onko fb:n syy vai Iltalehden.


    • Millä perusteella esitit kommentin kun poliisikaan ei tiedä yliajoon syyllistyneestä mitään? Syyllisen leimaaminen jonkin ryhmän mukaan on mautonta erityisesti silloin, kun henkilöstä ei ole tietoa.

      • Kummastelija

        Lehdessähän on ollut juttua että yliajaja oli manne ja nythän hän on otettu jo kiinni.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      31
      3707
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      132
      1527
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1391
    4. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      193
      1091
    5. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      71
      1078
    6. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      1051
    7. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      987
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      971
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      67
      940
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      78
      905
    Aihe