http://www.labradoodle.fi/index.php?id=rotuesittely
Australian labradoodle -koiraroturisteytyksestä löytyy netistä paljon tietoa. Itselläni on koira-allergia, ei kovin paha, mutta olemassaoleva, sekä allerginen lievä astma. Kolme koiraa on ollut, ja laskin että olen 25 v elämästäni koiran kanssa yhteisessä taloudessa asunut. Olen nyt 43-vuotias. Olen näistä koirista jonkin verran oireita saanut (atooppisen ihottuman paheneminen, allergista nuhaa/silmäoireita, astmaoireita - joskin tuolloin astma oli vielä diagnosoimaton ja lääkitsemätön). Nykyään astma on erittäin hyvässä tasapainossa; tarvitsen lääkärin määräämästä lääkityksestä vain puoli annosta, avaavaa ehkä kerran vuodessa ahdistavaan oloon.
Nyt on harkinnassa labradoodle. Saan ko. koira"rodusta" postitse näytteet; kangas, jossa koirat ovat nukkuneet, koiran sylkeä vanulapulla sekä koiran karvaa. Tarkoitus olisi näillä altistaa ja kokeilla, tuleeko oireita. Jos ei, menen paikan päälle ja vietän jonkun tunnin näiden koirien kanssa.
Jos olen näiden kokeilujen jälkeen oireeton, voisiko ajatella, että tämä koira meille sopisi?
Hypoallergeeninen koira
Nana04
1
479
Vastaukset
- teija.dunder
Välitön allerginen reagointi selviää näillä keinoilla. Joskus allergisille oireita tulee enemmän muutamien viikkojen aikana esille eläimen hankkimisen jälkeen. Sinulla vaikuttaa olevan sietoa koirille aiempien kokemusten perusteella ja allergia sekä astma hyvässä hoidossa. Näin ollen on hyvin todennäköistä, että koira sopii teille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362161Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642002Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363871663Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031631Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821082Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 73895
- 27889