Ilman sopimusta

ottaa aivoon

Meillä oli määräaikainen vuokrasopimus joka umpeutui talvella. Jatkoimme asumista ja vuokrat maksoimme eikä kumpikaan osapuoli muistanut sopimuksen umpeutumista tai vuokraisäntä ei ainakaan maininnut asiasta vaikka usein näimme. Nyt vuokraisäntä antoi viikon aikaa lähteä... Olemme asuneet asunnossa melkein vuoden. Eikö kuukausi olisi kohtuullisempi aika vai mitä tähän sanoo laki? Olen yrittänyt etsiä vastauksia, mutta en löydä.

5

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vuokr ant

      Riippuu vuokrasopimuksesta. Onko siinä ollut pykälä sopimuksen jatkumisesta kiinteän ajan jälkeen.
      Teidän virallinen irtisanomisaika on 6 kk vuokranantajan puolelta ja jos itse irtisanotte, sitten 1 kk.
      Jos hän haluaa teidät nopeasti ulos, hänen tulisi teidät häätää, joka tapahtuu lakituvan kautta.

      • ottaa aivoon

        Kiitos paljon asiallisesta vastauksesta :)


    • as89d7f9adsfsda

      >>>Jos hän haluaa teidät nopeasti ulos, hänen tulisi teidät häätää, joka tapahtuu lakituvan kautta.

      Enpä usko että kovin pitkä prosessi tulee koska alunperinkin sopimus oli MÄÄRÄAIKAINEN. Se tarkoittaa sitä että se alkaa tiettynä päivänä ja LOPPUU tiettynä päivänä. Joten teidän olisi pitänyt jo lähteä pois ja olette käytännössä talonvaltaajia. Tosin vuokraisäntäkin on tehnyt virheen kun ei ole ajoissa puuttunut teidän lähtöönne.

      Suosittelen että alatte nyt NOPEASTI etsimään uutta asuntoa, koska juridisesti olette heikoilla.

      • asuminen on jatkunut

        Jos asuminen on jatkunut kuitenkin määräajan jälkeen, niin eiköhän se katsota nyt toistaiseksi voimassa olevaksi. Ja ainahan sitä voi väittää että sovittiin suullisesti että jatketaan toistaiseksi. Oikeudessa kaikki puhuisi sen puolesta että sopimuksen on sovittu jatkuneen ja epäselvyydet katsotaan vuokralaisen eduksi.

        Uutta asuntoa toki kannattaa katsella heti.


    • asunnonvälittäjä

      Mikäli vuokranantaja ottaa tietoisesti vastaan vuokran ja hyväksyy tämän on kyseessä toistaiseksi voimassa oleva sopimus. Jolloin vuokranantajalla on normaalit irtisanomisajat ( 3 kk tai 6 kk).
      Selitys: vuokrasopimus voi syntyä myös ns. sanattomalla sopimukselle. Eli toinen jää asumaan asuntoon ja maksaa vuokran, toinen ottaa vuokran tietoisesti vastaan ja hyväksyy tämän.
      Eli jos tilanne on aloittajan kertoman mukainen niin mahdollisessa oikeudenkäynnissä heikoilla on kyllä vuokranantaja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1788
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      120
      1204
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1070
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      946
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      866
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      81
      817
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      816
    8. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      46
      810
    10. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      773
    Aihe