Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoittaa rahaa juomiseen.
Rappiostriimaaja on Kuhlmanin työ. Hän menetti Kelan tuet, mutta striimi vippaa valkovenäläistä pöytään. Mitä ajatuksia herättää työ, jossa ryyppäämisellä tienataan elanto?
Lue juttu:
https://www.suomi24.fi/viihde/voiko-ryyppaamisella-tienata-elantonsa-kela-tuet-meni-rappiostriimaaja-lassi-kuhlman-kuittaa?s24
Rappiostriimaaja on Kuhlmanin työ. Hän menetti Kelan tuet, mutta striimi vippaa valkovenäläistä pöytään. Mitä ajatuksia herättää työ, jossa ryyppäämisellä tienataan elanto?
Lue juttu:
https://www.suomi24.fi/viihde/voiko-ryyppaamisella-tienata-elantonsa-kela-tuet-meni-rappiostriimaaja-lassi-kuhlman-kuittaa?s24
Vastaukset 105
Vanhimmat
Kyllä sillä lyhyen loppuelämän rahoittaa. Viinasta saa sentään energiaa.
Niin kauan kun elää.
nykyisten hoivapalveluiden tason huomioon ottaen on järkevää kuolla aiemmin kuin elää terveellisesti ja kitua sidottuna jossain hoivakodissa loputtomiin, kun sydän on vahva ja elimistö jaksaa
Mitä ennen hävettiin, nykyään eletään sillä.
Sun kaltaises reppanat ei tee yhtään mitään kellekään. Kunhan huutelevat ruudun takaa voimafantasioissaan!
Miten liittyy tähän palataan
Hän vastaa edelliselle. Sillä lailla "liittyy".
Äänestän vasemmistoa enkä ole huumemyönteinen. Kannabista eikä muitakaan huumeita pitäisi missään nimessä laillistaa, mielestäni myös alkoholi pitäisi olla laitonta. Minkään päihteen käyttöön ei tulisi lainsäädännöllä kannustaa. Kannatan kyllä sitä, että rangaistuksen pelko ei saa olla esteenä päihdehoitoon hakeutumiselle, ja että päihdepolitiikka olisi muutenkin inhimillisempää ja haittojen vähentämiseen pyrkivää. Huumeiden käytön taustalla on tyyliin 99%:lla vakava traumatausta, ja yleensä henkilö ei ole saanut asianmukaista hoitoa traumoihinsa. Mielenterveyspalvelut kuntoon, niin ehkäistäisiin valtaosa päihdeongelmista.
PS. Kommenttisi on ilmoitettu tappokehoituksen takia.
Jos on trokari niin kai siitä vähän tienaa
Miten tää liittyy tähän?
ei mitenkään
Umpirehellistä toimintaa.
Kerääjä vaikuttaa tokkuraiselta videoissaan, joten kerjäysvarat menevät juuri kohdalleen.
Ehkä kuitenkin pari euroo päivittäin tupakkiinkin.
Kauppaneuvotteluissa pitää ottaa neuvoa antavat muuten asiakas voi suuttua.
Miten jotkut antaa rahaa tuollasille?
Hmm.Jotta johonkin tunnolisuus hukkuu ja inhimmillisyys haihtuu.
Entäs sitten piäreskely? Voisko sillä tienata?
Todellakin voi. Yuutuupi täynnä videoita jossa muka vahingossa paukutellaan taskussa puristeltavan pieruvekottimen avulla. Arvostettuja artisteja ovat. Tai sitten eivät, mutta seuraajia niin pajon, että jotkut tällä todellakin elättävät itsensä ja perheensä.
Jotkut joo mutta. .....Ei annakkaan, kanava donaa katsojamääriin perustuen.
Just näin, oikeita dokaajiakin löytyy ilmatteks.
Maksakirroosia ei voi parantaa.
Maidosta ei voi saada maksakirroosia.
Toi on 18v eikä ole dokannu koskaan, eikä' pannu
Maksoja vaihdellaan ehompaan.
Jotkut ovat ottaneet sianmaksan, joka kestää miltei rajattomasti ryyppäämistä!
Geenit sialla ja ihmisellä ovat huomattavan samankaltaisia, liki 90 %
Voiko siitä saada sellaisen maitokirroosin?
Niih,kyllä nesteytys varmaan tuolloin hännänkin kipuralle vetää...
Kaksi matlkkaa
No näköjään voi😁 kokeillaan itse jos kunto ja pää kestää 🤪
Olen aina luullut, siinä menee vain rahaa.
Tyypillä menee senttilitrat ja desilitrat sekaisin, puhui tuplista ja tekee 2 cl teini-paukkuja.
2cl vodkashotit ovat oivallisia juoda tiuhaan tahtiin ja sitten ollaankin huomaamatta kukkuu. Kyllähän sen kossun voi ykköselläkin vetää, mutta se on täysin nuppivikaista touhua.
50-60-70 luvulla moni tienasi ns.ryyppäämällä ?? No muusikoilla ja solisteilla oli tapana näin,mut EI AIVAN KAIKILLA TIETENKÄÄ! Oli jopa tapana ,vaikkei jouku uskoisi,niin järkkärit jms. narautti pullon auki,et otapas tuosta ennenkuin meet lavalle,tää on totta, myöhemmin tää tapa poistunut. Elämä on kummallista ?
Juokee maitua pojjaat nin kasvatte isooks niinkos Rannanjärven Antti.
On kai se(kin) jonkin sortin tienesti, kun ryyppää oman terveytensä kustannuksella ja menettää kaikista kalleimpansa; t e r v e y t e n s ä . Mitä se kertoo ihmisestä?
Mitäs se sinusta kertoo, että kuolet?
No ei mitään, ainoastaan se on tuttua, että kuolet!
GRAATIS!
Mutku ma olen jo sen ikäinen, että voinkin kuolla, jos niikseen tulee. Olen kyllä harvinaisen terve tyyppi. Juoppo ei pääse näitä kymmeniä lähellekään. Snaijannetko?
Jokanen tyylillään,pitääkö joka asiaa anylysoida ja tuomita??
Ihan sairastahan tuo on,kaveri tarvitsee hoitoa että pääsee kuiville mutta näitä idiootteja riittää jotka maksaa seuraamalla toisen juomista🙄
Striimauskielto näihin juottoloihin olisi hyvä alku. Sitten voidaankin kieltää koko toiminta haitallisena, koska tollasta porukkaa on tosi haitallista/vaarallista jotka ei niissä baareissa pyöri. Päihteilkööt keskenään, muttei tarvi livettää sitä roskaa kaikenkansan nähtäville.
Eka kommentoija, joka ees vähä tajuaa jotain.
Kaiva se sukkisten sauma pois pyllystäs, ja ota hiukan ilmakylpyä. Voisit sillee kehittyä älyllisesti.
Niin ? ikäväähän se, mut -elämä on oma,vaikka rämä-lauloi Ismo Alanko ?? Tiiä sitten.
Voi jiisus mikä amatööri, vasikka juo pelkkää maitoa, ja puhuu enemmän kuin ryyppää.
Älkää vaan sille rahojanne anna.
Kyllä amatööri, amatöörin tunnistaa.
Miksi sulla on pilkku siinä?
Että voisit kysyä sitä.
Mikä pilkku,tuohan on korpikuusen kyyneliä.Haistapa.
Silmistä näkee ettei ole lähelläkään känniä.
huijari mikä huijari.
No ei tuo ainakaan sillä tienaa kun eihän se edes dokaa :D HEH. Ratsastaa vaan rappiotubettajien perässä jotka oikeasti dokaa, lassi ei dokaa ollenkaan.. mikä paitti joko juttu..
Vai pitäis vielä ryyppyjen välillä vettä juoda, maidossa on 90% vettä, vodkassa 60%, lonkussa 96%
Lahjoittakaa sille Tuttelia pakkaus, ja tuttipullo.
Satasesta vetoa, että jätkä sammuu ennen kuin puolet on juotu.
Pentu alkaa olla ihan maidossa, olisko ollut vanhaa käynyttä maitoa.
Kossuputelin etiketissä on 11 latoa
perunadog tienas 60 k€ 2 viikossa.
köyhät kyykkyyn
...itseasiassa voi.
Jos mopolla halki Japanin kanavalla rahoittaa elämisensä ja auton hankinnan, niin miksei ryyppyvideoilla. Yleisö vaan täytyy löytää.
Näyttää olevan rahakasta katselukuntaa maailmalla kun suurin $kiitos minkä olen Japanin-videolle nähnyt on $499.99 ja sekin lienee tuben rajoittama summa. Mutta kaksikymppisiä ja viisikymppisiä satelee.
Yhden livestreamin kommenttiketjusta rullasin kaikki dollarilahjoitukset näkyviin ja laskin yhteen rapiat päälle $2500. Kyseessä oli vain mopolla halki Japanin.
Joten brändää sen ryyppäämisensä ulkomaista yleisöä koukuttavaan biletysmuotoon ja chiching!
Aivan varmasti voi. Tässä maassahan on niin, että sitä enemmän tienaa mitä vähemmän tekee mitään todellista työtä.
Paljon näyteltyä juttua nuo rappiostreemit , votkuli vain vettä , vain teineihin taitaa mennä täydestä......
Eikä ole, voi joillakin olla mut ei varmasti ole tunnetuilla sekakäyttäjillä. :DD
Tottakai ne myös vähän esittää, mutta kyllä ne niissä liveissään ihan sekasin silminnähden ovat.
Heinäkuu 10 uotta kuivilla ja sama peli jatkuu...
pollu joi 42 päivää putkeen niin 100 000€ sai roahoja plus subit päälle
Mitä iloa rahasta on, kun tuolla lailla ryyppääjän elämä ei ole kovin pitkä?
On se kyllä riemuidiootti, muistakaamme, että nämä rappioporukat ei käy ihan täysillä ja osa on oikeasti älyllisesti vammasiakin.
Yleensä ryyppäämisellä on menettänyt elantonsa...
Ei yhtään hoiperrellut, vaikutti siltä, että joi pelkkää maitoa, ei ollut uskottava juttu.
Juuri sitä roskasisältöä johon tulisi puuttua rankalla kädellä, täysin kieltää oikeestaan.
Nää on sellasta porukkaa, jotka mainostaa ja vetelee tiesmitä pilleriä ja viinaa lähetyksissään ja huumeitakin varmaan.
Hemmetin hyvää esimerkkiä lapsille ja nuorille.
Moni oppii ryyppään ihan itse tai sitten laulaan virsiä.
Juottuoppi juutuuppiin, juo tuoppi
Ensin ryypätään 30-40 vuotta ja sitten aletaan laulamaan virsiä ja paasaamaan viinan kiroista.
Idiotismi kukkii
Viina on miestä väkevämpää, kyllä se saa miehen kuin miehen orjakseen.
Turmiolan Tommi ja tuhansien murheellisten laulujen maa. Muka ________ten maassa.
Joutaisi jo tämä nykyinen pelleyhteiskunta romahtaa. Ei tässä touhussa ole enää mitään helvetin järkeä
Ei mutta vassarit osaavat tuhota elantonsa (tukensa) ryyppäämällä. Siitä on satoja tuhansia esimerkkejä.
Voisiko dokaamalla kertyneet verot ohjata omalla tilille - tulevaisuutta varten. Ns. korvamerkitä?
Oletteko kirjoitelleet tälle foorumille alkoholin vaikutuksen alaisina?
Ei mutta kännissä ollaan.
Eikö rahankeräys ole laitonta Suomessa? On joku sellainen laki nimeltä rahankeräyslaki, joten onko se laillista edes lahjoittaa rahaa rappiostriimaajan juomiseen?
Kyseessä on ansiotulo josta esiintyjän tulee tehdä ilmoitus verottajalle. YouTube tms striimausalusta tilittää tulot omien käytäntöjen ja ehtojen mukaan. Moni vaan unohtaa ilmoitella Suomeen asti saaneensa näitä tuloja.
Verottaja käräytti viime vuonna Suomen tubettajia ja muita kuten OnlyFans-esiintyjiä. Ja joillekin taisi tulla kymppitonnien mätkyjä.
possu nytkin taimmaassa,80 k€ 2 viikkoon sai subeja
Kyllä voi, ainakin toisten ryyppäämisellä, tulee iso joukko ihisiä toimeen.
Kai tuohon kuuluisi viranomaisten puuttua jos tiedossa on että henkilö vahingoittaa itseään.
Mikähän viranomainen se olisi?
Huomaa että Suomi on oikeusvaltio. Oikeus tehdä vahinkoa kaikille tasapuolisesti. Myös itselle.
Mitä möliset? Vahingon aiheuttaminen toiselle on rikos, josta seuraa sanktio.
Kyllä. Alkoholia myyvät saa elantonsa, kun asiakkaat ryyppää.
Hmm.Jos otat niin annat työtä monelle.
Kyllä. Kun vetäiset pullon kossua ja olet kylän kovin jätkä, otat pyörätelineen ja heität sen kultasepänliikkeen ikkunasta sisälle ja otat kullat. Hetken sitä rikkautta kestää, ennen kuin heräät putkan lattialta. No rikkautta se on, kun kotini on linna , ruokaa ja katto päänpäällä.
pornokoira tienannut vuodessa 300 k€ pelkästään tissuttelemalla😄
menkää köyhät vain aamu 5 rappaamaan autonlaseja,elämä on valintoja köyhät.
Eipä kiinnosta hevonhelvettiä.
Kaveri kuoli viiskymppisenä, joi maksansa sököksi. Tiesi miten käy, silti joi sen viimeisen kerran. Täysin turha kuolema ja menetys.
Alkoholistit ja huumenarkomaanit pitäisi laittaa holhouksen alaisiksi ja pakkohoitoon. Jokunen kuukausi pakkohoitolassa ja jos uusii niin aika aina tuplataan.
Mikä on turha kuolema? Jos ei halua elää, niin et sinä ja kukaan muukaan sitä hallitse tai määrittele. Ihme jeesustelua.
Terveellä 50 voi olla vielä puolet elämästä jäljellä. Sillä lailla "turha". Mutta juomari on kyllä onnellisempi jossain tuolla puolen, jotta surra ei kantsi.
Monet ovat kuolleet, juotuaan liikaa vettä.
Liiallinen maidon kittaaminenkin on vaarallista, maidon kalsiumi estää raudan imeytymisen elimistöön.
Raudanpuutos laskee veriarvoja, joka taas aiheuttaa animeaa, voimat menee ja väsyttää, happi ei kulje elimistössä.
Videon pojankloppi väsähtikin todennäköisesti tästä syystä.
Tavallinen viikonloppuryyppääjä tarvitsee humaltuakseen koko pullon wiskiä ja vähintään yhden korin kaljaa.
Maito vaan väsyttää, guzettaa eikä yhtään laulata.
Älytöntä touhua. Pöljimmät sitten alkaa ihannoida, ottavat mallia ja ajautuvat tuhon tielle. Helposti käy koukuttuminen johonkin, mutta siitä eroon pääseminen onkin sitten aikamoinen temppu.
Amen, pastori.
pornokoura tienaa 80 k€ viikossa,siinä mallia köyhille
Työllistävä vaikutus sillä on.
Työllistää...
Poliisia
Viranomaisia
Sairaanhoitoa
Kauppoja
Panimoita
Hautuu urakoitsijoitakin...
kahtokka pornokoiran vodit näöt tammikuun tulot,köyhät kyykkyyn
Kyllä ihmiset menettää paljon rahaa tälläiseen touhuun ja mitään ei saa vastineeksi ei ole muuta keinoa että tuotteiden hinnat nostetaan pilviin niin ei oo enää varaa enää vipata ylimääräistä rahaa lassille miettikääs nyt ihmiset miten toimitte
possukouri saa joka päivä lähes 1000€ ihmisten subeista eli lahjoituksista.
Näyttele kännistä.
Herranjumala miten sairasta, millaisessa yhteiskunnassa me eletään. Kukaan normaali ihminen ei katso tuollaista striimiä, saati kannusta alkoholistia juomaan ja anna siihen vielä rahaa. Henkilöllä lastenkotitausta, ja vaikea päihdeongelma. Hän tarvitsee apua, ei somekatsojien sponssaamia juomia ja naureskelua. Kelakin katkaissut tuet, mutta jos katsojat antaa rahaa nimenomaan ryyppäämiseen, niin millä sitten maksaa laskut, ostaa ruuat jne? Voisiko joku sponssata hänelle mieluummin päihdekuntoutuksen, kuin rahoittaa riippuvuuden jatkumista ja tietä ennenaikaiseen hautaan? Sairasta, että sairaalle ihmiselle nauretaan tällä tavalla. Ihmiset on menneet aivan hiton sekaisin sosiaalisen median myötä. Kertoo paljon yhteiskuntamme tilasta, ja hyvinvointiyhteiskunnan luhistumisesta. Hyvinvointiyhteiskunnassa vaikeasta taustasta tulevia nuoria tuettaisiin ja autettaisiin pääsemään kiinni normaaliin elämään.
Höh, viinimaissa viininmaistaja on hyvin arvostettu ammatti:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Sommelier