Safiren puhdistus

Epätiet. Espoosta

Vanha mies joka kertoo korjanneensa parempina päivinään paljon Vallaksia, neuvoi nokeentuvan Safiren puhdistamiseksi valmistamaan seoksen jossa on 30 % spriitä ja loput valopetrolia, sitten tunniksi täydellä teholla lämmitin päälle. Ammattilaiset käyttää kuulemma jopa 50 % seoksia. Kun en ole ennen tämmöistä kuullut niin ajattelin kysyä että näinköhän tuo lienee turvallista? Ja toimiiko se?

8

2144

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfgy78

      Ei missään nimessä spriitä. Sprii aiheuttaa valopetroolissa olevan parafinin kiteytymisen ja sitem tukkii lämmittimen pumpun.Oikea puhdistusaine on isopropanoli.

    • Sitäpaitsi sprii (etanoli) on hapettava aine, vrt. E85 bensiinin käyttörajoitukset vanhoissa autoissa. Isopropanoli on ihan eri aine kuin etanoli.

    • Olette hakoteillä koko sakki. Ammattimies ottaa polttimen auki. Poistaa vanhan pohjakankaan ja harjaa karstat pois teräsharjalla, laittaa uuden pohjakankaan ja kasaa lämmittimen, tarkistaa syötöt ja paloarvot ja mikä tärkeintä kirjoittaa asiasta hirvittävän kauhistuttavan laskun.

      Puoskarit sensijaan kokeilevat kaikkia erilaisia poppakonsteja, joitten toiminta on sitten mitä sattuu.

      Suosituimmat.

      Isopropanoli, tenu, sprii sinoli - you name it- Varsinainen taikaliemi, lähentelee Jeesuksen veden muuttamista viiniksi. Taikoo vanhat vanhat vetiset petroolit uudenveroisiksi. Avaa jumittuneet pumput ja puhdistaa polttimet

      Vähän vilkaisu. Tuotetta vilkaistaan vähän ja toivotaan sen lähtevän vilkaisemalla toimimaan. Tehoaa yhtä varmasti kuin valon suuntaaminen korjattavaan kohteeseen 30 minuutin ajaksi.

      Puhaltelu "Jos se vähän paineilmalla puhaltelemalla lähtisi toimimaan." Juu takuuvarmasti. Jos Mooseksen aikaa olisi ollut paineilma, olisi sillä varmaan puhallettu meri halki pyhään maahan. Melkein yhtätehokas kuin isopropanoli.

      "Se rele ei naksu, se vika on varmaan siinä releessä" Ei - se on polttoainepumppu, joka naksuu.

      "Se polttoainepumppu ei pyöri kun siihen laittaa sähkön. Sitten se kuumeni ja alko haiseen, se on varmaan rikki" Se polttoainepumppu ei edelleenkään pyöri, se naksuu. Kun johdot vetää kiinni sähköön sen voi polttaa.

      Polttoainepumpun avaaminen - puhaltelu (ks ylempää) ja kasaus. Sillähän se alkaa pumppaan. No yhtä suurella todennäköisyydellä loppuun ajettu kuollut pumppu herää henkiin kuin löydät metsästä linnan, jossa on prinsessa ruusunen, joka herää suutelemalla.

      Hei, nyt mä meen nukkumaan. Poltelkaa sillä välin kaikessa rauhassa vaikka päreenne, tai avatkaa uusi keskustelu sammutinhuollon tarpeettomuudesta.

      • miten tuo onkaan

        Vaan eikös Wallas suosittele isopropanolia petroolin sekaan?


      • Wallas

        Morjens Vanhami.

        Muuten asiaa mutta ihmettelen vaan miksi lämmitinhuoltajana kerrot, että kirjoitat tuollaisesta helposta hommasta hirvittävän kauhistuttavan laskun? Jotenkin tuo vaikuttaa väsähtäneen yrittäjän kirjoitukselta parin kaljan jälkeen...


      • Safirellaa
        miten tuo onkaan kirjoitti:

        Vaan eikös Wallas suosittele isopropanolia petroolin sekaan?

        Sitä isopropanolia suositellaan siksi, ettei talven aikana valopetroolissa oleva parafiini hökkelöidy pumppuun ja määrä on vain 5%


      • Wallas kirjoitti:

        Morjens Vanhami.

        Muuten asiaa mutta ihmettelen vaan miksi lämmitinhuoltajana kerrot, että kirjoitat tuollaisesta helposta hommasta hirvittävän kauhistuttavan laskun? Jotenkin tuo vaikuttaa väsähtäneen yrittäjän kirjoitukselta parin kaljan jälkeen...

        Oletko koskaan kuullut sellaisesta huumorin lajista kuin "sarkasmi". Kehoitan tutustumaan .

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Sarkasmi


        Yritin hieman kärjistäen tuoda esille noita rantaparlamenteissä "varmoina" kulkevia legendoja, miten asiat hoidetaan. Lämmittimien perushuollot ei ole mitään taikuutta eikä salatiedettä, ja niemnomaan niitä ei saa kuntoon jollain vippaskonsteilla, vaan yksinkertaisilla ja loogisilla operaatioilla. Puhdistus - kuluneiden osien vaihto säätö ja tuore polttoaine on noin karkeasti ne parhaat lääkkeet. Toki hommassa on pitkä rimpsu niksejä.


    • Ai niin ja tuon homman eli siis polttimen puhdustuksen voi tehdä myös ihan itse, mutta se kyllä edellyttää lämmittimen irrottamista ja avaamista. Oikotietä onneen ei ole.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä miehet ovat 40-50v naisista?

      Rehellisesti. Mitä ajattelet kun naiselle tulee ikäää
      Ikävä
      238
      1824
    2. Palstamiittinkiä taas ajattelen

      Niin.. oli tuossa elokuussa Randen kanssa juttua palstamiitistä ensi kesälle. Ajatuksena oli miitti Jyväskylässä, joka
      Sinkut
      202
      896
    3. Niin se mies

      Mikä sen miehen etunimi muuten on ketä kaipailet
      Ikävä
      53
      883
    4. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      62
      865
    5. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      37
      794
    6. Työttömille tulossa pakollinen ilmaistyö sanoo kokoomusministeri

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/078a91b0-4bdf-4a7b-9c3b-f3cf2bdd3dae Kokoomus, persut ja kepu laittavat työttömät
      Maailman menoa
      408
      770
    7. Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."

      Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      645
    8. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      20
      596
    9. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      32
      586
    10. Voi, voi herttinen nainen

      Kun olet ollut niin..... Tyly ja kylmä. Eikö
      Ikävä
      20
      586
    Aihe