Verilaki

Mistä tämä verilaki on peräisin? Mistä jehovat ovat saaneet ideansa tähän eriskummallisen fobiaan? Useasti, vaikka kuinka järjettömältä nykypäivänä joku asia kuulostaisikin, on se joskus muinoin omannut jonkinlaisen loogisen merkityksen? Onko verensiirtokielto mahdollisesti perua ajalta jolloin ei tunnettu veriryhmiä jolloin noin 50% todennäköisyydellä tapahtui eitoivottu reaktio. Eli yli 100 vuotta sitetn merkityksensä menettänyt sääntö?

11

221

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hevonhierakka

      Tuossa v. 1940 lahkon Herätkää-lehden edeltäjä Consolation vielä kehui verensiirtoa. Tuolloin oli veripankki jo perustettu ja New Yorkilaisrouva pelastettu.

      Sitten lahkon kirjoitukset paljastavat että biologia meni sekaisin. Raamatussa puhutaan veren syömisestä, siirto on elinsiirto.

      Jotapaitsi Moos 3 luvussa sallitaan veri hengenpitimiksi, eli raadan syönti verineen päivineen, kukaanhan ei raatoa muuten söisi. Verisäännön vanhin muoto kai olikin se rituaaliteurastusvaatimus, veri oli juoksutettava maahan

      UT taas poistaa verisäännöt kokonaan: "Ei mikään saastuta ihmistä mikä menee suusta sisään, sillä se ulostetaan. Se voi saastuttaa mikä tulee suusta ulos"

    • Näin on tehtävä!

      Jehovat ,teille on aivan sama onko verensiirtoa tai ei tai mitään teidän käskyä,mitä ei saa tehdä,kun teillä on Taivaanportit kiinni teitte mitä vaan aina,jos ette käänny vapahtajan puoleen!
      Jehovat on Jumalan kauhukuvia,pelkkijä Sontatunkioita,mistä tuoksu nousee Jumalan Valtaistuimelle saakka.
      Jeesus Kristus odottaa teitäkin omaan joukkoonsa,että kerran Taivaassa tekin voisitte olla pelastettujen kanssa!
      Ari

    • Tyhmyydestä se on

      Eiköhän se ole peräisin siitä, että VT-seura teki joskus tyhmääkin tyhmemmän tulkinnan, että verensiirto on sama asia kuin suonensisäinen ruokinta, jolloin tuo syömiskielto koskisi sitäkin. Tässä tulkinnassa on vaan se ongelma, että suonensisäisessä ruokinnassa käytetään ravintoliuosta, joka imeytyy veren seasta elimistöön, kun taas siirretty veri toimii aivan samalla tavalla aineiden kuljettajana kuin ihmisen oma veri, eikä siis mitenkään "ravitse" elimistöä. Veri on nestemäistä kudosta, joten kyseessä on oikeastaan elinsiirto. Hassua tässä on se, että muunlaiset elinsiirrot Jehovan todistajat sallivat.

    • Kukabah

      Minä voisin ymmärtää, että verensiirto rinnasteetaan veren syömiseen ja senkin, että Uuden testamentin puolella on tosiaankin uudistettu veren syömiskielto.
      Mutta verensiirron kieltäminen on tosi hölmö sääntö ja vielä hölmömpää on se, kun JT eivät anna asian olla omantunnon kysymyksenä, vaan katumaton verensiirron ottaja erotetaan seurakunnasta.

      Jehovan todistajien touhu muistuttaa fariseusten menettelyä, missä pikkuasia saa suhteettoman suuren merkityksen ja armo ja muut väistyvät taka-alalle.

      En voi vetää asiasta muuta johtopäätöstä kuin sen, että Raamattu ei vain sovi sellaiseksi laki- ja luonnontieteen kirjaksi, millaisena fundamentalistit sitä pitävät.

      • >>Jehovan todistajien touhu muistuttaa fariseusten menettelyä, missä pikkuasia saa suhteettoman suuren merkityksen>>

        Totta. Myös nasaretilaisen tappovälineen tarkka muoto sekä vaikka synttärit ja nimpparit ovat hyviä esimerkkejä farisealaisuudesta. Jt:t noudattavat tunnontarkasti näitä, mutta eivät välitä mitään siitä, ettei heidän kaikki perusopetuksensa perustu ollenkaan raamattuun. Tai siitä että heidän uskonnollinen järjestönsä esittää heille muunneltua totuutta ja rikkoo lakia.


      • udelija
        demon_of_dawn kirjoitti:

        >>Jehovan todistajien touhu muistuttaa fariseusten menettelyä, missä pikkuasia saa suhteettoman suuren merkityksen>>

        Totta. Myös nasaretilaisen tappovälineen tarkka muoto sekä vaikka synttärit ja nimpparit ovat hyviä esimerkkejä farisealaisuudesta. Jt:t noudattavat tunnontarkasti näitä, mutta eivät välitä mitään siitä, ettei heidän kaikki perusopetuksensa perustu ollenkaan raamattuun. Tai siitä että heidän uskonnollinen järjestönsä esittää heille muunneltua totuutta ja rikkoo lakia.

        " ettei heidän kaikki perusopetuksensa perustu ollenkaan raamattuun.
        Tai siitä että heidän uskonnollinen järjestönsä esittää heille muunneltua totuutta ja rikkoo lakia"

        kertoistko, mikä jt:n perusopetus ei perustu Raamattuun?
        mitä lakia se järjestö rikkoo?


      • demon_of_dawn
        udelija kirjoitti:

        " ettei heidän kaikki perusopetuksensa perustu ollenkaan raamattuun.
        Tai siitä että heidän uskonnollinen järjestönsä esittää heille muunneltua totuutta ja rikkoo lakia"

        kertoistko, mikä jt:n perusopetus ei perustu Raamattuun?
        mitä lakia se järjestö rikkoo?

        >>kertoistko, mikä jt:n perusopetus ei perustu Raamattuun?>>

        Opetus vuodesta 1914.

        >>mitä lakia se järjestö rikkoo?>>

        Tietosuojalakia. Järjestöllä on myös pitkä historia pedofiilienn suojelijana.


    • Koettelee, hylkää

      Onko lahko tarkoittanut pisteeksi Iin päälle sen että joitakin veren ainesosia saa vastaanottaa mutta niitä ei saa kukaan luovuttaa ?

      Onko usko asetettava koetukselle

    • kartatte verta

      28. Sillä Pyhä Henki ja me olemme nähneet hyväksi, ettei teidän päällenne ole pantava enempää kuormaa kuin nämä välttämättömät:
      29. että kartatte epäjumalille uhrattua

      ja verta

      ja lihaa, josta ei veri ole laskettu, ja haureutta. Jos te näitä vältätte,
      niin teidän käy hyvin. Jääkää hyvästi!"
      http://www.evl.fi/raamattu/1933,38/Ap.t.15.html

      tuon sanovat jahvelaiset perusteeksi veren karttamiselen silloin,
      kun niillä ei vielä ollut UM-käännöstä ja
      kulkivat ovilla KR38 kourassa.

      mikä lie nyt sitten perustelu ?
      ja jotain VT:n Mooseksen kirjan kohtaa esittivät myös
      jota en nyt muista kyllä enää.

    • Orvokkivaasi

      Tuo on seurakunnalle annettu vastaus kysymykseen joka koski ympärileikkausta.

      Ilman sitä herännyttä kysymystä tuota vastaustakaan ei olisi annettu.

      Ja olisi kuitenkin 3 Moos lupa syödä verta (raadosta; hengenpitimiksi)
      Ja UT:n jae: Ei mikään saastuta mikä menee suusta sisään sillä se ulostetaan, se voi saastuttaa mikä tulee suusta ulso

    • Moikanaa

      Veri on VT:ssä elämän symboli. Siten elämällä itsellään on suurempi merkitys kuin sen symbolilla, ja siksi 3 Moos 17:15 sallii veren syömisenkin.

      Tahallista valehteleua on sanoa Jumalan vaativan karttamaan verta.
      VT:ssa on rituaaliteurastussääntö, veri laskettava maahan. Tätä jt:t rikkovat, sillä marketin lihatiskin tuotteet eivät ole rituaaliteurastetusta noudattaen valmistettu.

      UT:ssa on poistettu lopullisesti verisäännöt, ei mikään saastuta mikä menee suusta, sillä se ulostetaan, se voi saastuttaa mitä ihminen suustaan päästää.

      Verensiirto on elinsiirto, terveydenhoitotoimeen liittyvä asia.


      Vartiotorniseura on Consolation -lehdessä (muuttui myöh. herätkääksi) joulukuussa 1940 kertonut verensiirron pelastaneen Newyorkilaisrouvan elämän. Vasta joulukuussa 1943 verensiirto tuomittiin, Consolationissa, 1.12.1944 myös vartiotornissa. Vasta 1961 otettiin erotusmenettely verensiirtokieltoa rikkoneisiin, "jos nämä eivät ilmaisseet katumusta".

      Muutos toiseen suuntaan tuli 1982 kun lahko sanoi että on eroa verellä ja verellä, veri pystytään erittelemään ainesosiin.

      Tottakai verta voi karttaa avaamalla valtimonsa ja laittamalla sen WC:n pytylle.

      Mutta 3 Moos 17:15 ?
      Karttaminen on itse asiassa lievempi käsite kuin kielto.

      Vartiotorniseura ei ole kirjoittanut, mistä sen oma epäjohdonmukaisuus ja Raamattuun perustumattomat tulkinnat sekä muutokset johtuvat.

      Luuletko että olisi vaikea sanoa: Verta on kartettava ja sillä hyvä. Mutta mikä siinä olisi viisasta, kun vartiotorniseurakaan ei ole johdonmukaisesti sellaiseen pystynyt ?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      701
      3358
    2. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      72
      1073
    3. Raiskausyritys

      Eilen laajallakankaalla lenkkipolulla.
      Kajaani
      44
      1009
    4. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      70
      845
    5. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      79
      732
    6. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      94
      687
    7. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      50
      680
    8. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      605
    9. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      47
      584
    10. Taisin vihdoin saada sinut ulos luuristani stalkkeri

      Et selvästikään ole niin pätevä kuin luulet. Tai minä niin huono.
      Ikävä
      90
      554
    Aihe