Kuka keksi sakramentit

piispatko ?

Ei niistä ainakaan raamatussa muistaakseni mitään puhuta.

8

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirkolliskokoukset ne on päättänyt. Raamatusta ovat poimineet mieleisensä tarinat ja väittävät Jeesuksen asettaneen sellaisia asioita. Eihän sellainen väite pidä paikkaansa. Kirkon määräämät sakramentit ovat tuoneet kirkolle enemmän valtaa kuin se on tuonut Jumalalle ymmärrystä.

    • ootteko huomannu

      Liberaalitkaan ei kummasti sanallakaan koskaan epäile, että noissa sakramenteissa olisi jotain pielessä. Vaikka koko muu raamattu ja uskontunnustukset on jo roskiin paloteltu.
      Sakramentit kun pitää papt leivän syrjässä kiinni.
      Ja tämä on totuus.

      • Ei tulessakaan

        Minkä uskonnon haluat tilalle?
        Joku uskonto aina tulee, niissäkin maissa, missä uskonto oli kielletty, palvottiin maan johtajia ehdottomina auktoriteetteina. Ja palvotaan eräissä maissa yhä.
        Tämäkin on totuus.

        Kun heität nykyuskonnon roskiin, niin luuletko selviäväsi ilman?
        Kaikki ehdottomuus on uskonnon sukua.


    • Meingott

      Sakramentti-sana on lainaa, oliko se latinasta, mutta sisältönsä puolesta ne ovat peräisin Raamatusta. Ne ovat Jeesuksen asettamia kristillistä hartautta ja niillä on Raamatun opetuksen mukaan valtava sisältö. Ne ovat sanansa mukaisesti mysteerejä, salaisuuksia, jotka sisältävät enemmän kuin mitä päälle näyttävät. Ne kätkevät sisälleen aarteen, jonka ymmärtäminen vaati paljon opiskelua ja siltikin jättää puolittain ulkopuolelle. Kuka muukaan on mysteeri, salaisuus, kuin Jumala? Viimein sakramenteissa on kyse Jumalan kohtaamisesta ja Jumalan näkemisestä.

    • googleJAwiki auttaa

      sakramentit eivät ole Jumalan ja Jeesuksen asettamia niinkuin ei myöskää rippi ja salarippi ritaalit.

      sakramenteja on luterilauudessa kaksi ja joissakin on muistaakseni jopa kuusi ja kaikki ovat Jumalallisuudesta Jumalan ja Jeesuksen Nimissä pois eksytyksiä.

      Yleensä tuontyyppisit ovat herrojen keksimiä ja valitettavasti jopa rikollisia suojaavia.

    • *Faith*

      "Ei niistä ainakaan raamatussa muistaakseni mitään puhuta."

      Ja tasan puhutaan! Jos et satu tietämään, niin sakramentteja ovat kaste ja ehtoollinen.

    • Diak. vapaaehtoinen

      Sana ja sakramentit ovat ns. armonvälineitä. Niiden välityksellä julistetaan evankeliumia ja ne ovat Jeesuksen itsensä asettamia. Itse lisäisin armonvälineisiin vielä tärkeimmän, eli rakkauden lähimmäisiin.

    • Poistakaa avaukset

      KASTE

      Jeesuksen asettama: Satoja todistuksia Raamatussa.

      Herran Pyhä Ehtoollinen. Jeesuksen asettama. Löytyy Raamatusta.

      Sinulle on Pyhät Sakramentit todistavat paikat näytetty muillakin uskovien sivuilla Raamatusta ainakin sataan kertaan.

      ON selvää että henkilö joka ei ole koskaan Raamattua avannut, ei voi tietää mitä Raamatussa lukee.

      Miksi sinä häiriköit useilla eri palstoilla?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      337
      32680
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      63
      2573
    3. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      84
      2075
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      207
      1787
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      171
      1692
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      58
      1534
    7. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      99
      1274
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1078
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      103
      1031
    10. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      32
      1020
    Aihe