Kansainvälinen tutkimus uskonnottomien syrjinnästä kertoo karua totuutta uskonnottomien syrjinnästä Suomessa.
YK:n ihmisoikeuksien julistuksen 18 artiklan mukaan jokaisella ihmisellä on ajatuksen, omantunnon ja uskonnon vapaus, mutta Suomessa se on vielä kaukana, kiitos valtiokirkon.
http://www.kotimaa24.fi/artikkeli/raportti-selvitti-ateistien-ajatuksenvapautta/
"Syrjinnän usein aiheuttaa valtion suosiman aatteen tai uskonnon suosiminen. Jos valtiossa suositaan tiettyä uskontoa, seuraa muille epätasa-arvoinen asema. Tämä ei ole ihmisoikeuksien julistuksen mukaista, raportti huomioi."
Nigeriakin ajaa Suomen ohi
3
95
Vastaukset
Hei.
Suomi sijoittuu tuossa tutkimuksessa monien Euroopan maiden tavoin puoleen väliin. Eli asiat ovat ihan hyvin. Muistettava, että Suomi on kristillinen maa, ei sitä voine kiistää. Millainen olisi täysin arvovapaa maa? Ei taida olla arvovapaata kotiakaan... Millaisia ihmisiä siellä; arvovapaassa kodissa tai maassa kasvaa? Onko se hyväksi pitkän päälle?
Kaikella ystävyydellä,
Pirkko-pappi- foksmalder
Eli jos yhdellekään uskonnolla tai aatteella ei ole ERITYISasemaa, niin maa on arvovapaa mielestäsi?
- hyvä aloitus
Totta kai se on susta pappi hyvä, mutta me jotka joudumme teidän uskontonne jalkoihin -meille se ei ole hyvä.
Esm.koulussa ei saisi olla tunnustuksellista opetusta eikä krist.aamunavauksia ollenkaan.
Monesti pakon edessä joudun tilanteisiin jossa esm.ateistin hautajaisissa pakotetaan harjjoittamaan kristinuskoa.
Kärsin siitä.
Uskovaiset on tyhmiä, miksi mun on pakko sitä tyhmyyttä kuunnella? Sinäkään pappi et koskaan oppinut kyseenalaistamaan.
Olet tavallaan lapsen asteella älyllisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?3493922Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4763211- 712180
Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3401640Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-1961535Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.1781367- 1051243
Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal751232Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks121147K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali81095