Paljon sitä miettineenä tuleeko anturan ja maan väliin mitään kosteuskatkoa?, kun eikös se betoni johda kosteutta? ja mitens jos rakennetaan ns.betoni betonitolpilla, jossa on tassut/antura paalun päässä, jolle kaivetaan kuopat mihin ne laitetaan?
tai entäpä paalutuksessa betonilla ja kuinka teräspaalu kestää ajansaatossa maakosteutta?
Tälläisiä asioita mielessä...
Antura/kivijalka maatavasten?
7
628
Vastaukset
- Toimeen vaan
Kosteudennousu katkaistaan kapillaarikatkolla ja siitä huolehtii rakennesuunnittelija, kuten muistakin asioista.
Rakennusvalvonta ja vastaava mestari sitten valvovat, että työ tehdään suunnitelmien mukaisesti.
Suomessa rakentaminen on täysin turvallista, teräspaalukin kestää oikein asennettuna vähintään sata vuotta.
Suosittelen talon rakentamista betonista, edullista ja pitkäikäistä. - Yks-ajattelija..
Ei siihen anturan ja alustan väliin yleensä mitään laiteta, jos siihen ei ole esim. routaeristettä suunnitelmissa. Anturalapun ja betonitolpan välissäkään ei yleensä mitään käytetä, mutta tolpan ja rakennuksen välissä tulee olla bitumikermi. Anturan ja harkkoperustuksen väliin taas laitetaan bitumikermi kosteuskatkoksi.
- kykkkkkkkkk
Niin oliko Se niin, että Se koko antura vuorataan niillä bitumilevyllä?
mutta onkos Se antura ikuinen jos maa on kostea? - Yks-ajattelija..
kykkkkkkkkk kirjoitti:
Niin oliko Se niin, että Se koko antura vuorataan niillä bitumilevyllä?
mutta onkos Se antura ikuinen jos maa on kostea?On se antura käytännössä ikuinen, kunhan tilaa "ikuista " betonia ja huolehtii , että raudat ovat kunnolla betonissa. Betoni kestää kosteutta, valetaanhan siltatolppiakin betonista jokien ja järvien ylityksissä. Ei sitä koko anturaa vuorata bitumilla.
- vaikka sepeli
perusmaan ja anturan väliin esim. 200mm kapillaarisepeliä, joissakin suunnitelmissa anturan alle lisäksi vinkkua, mutta nämä siis riippuen perustustavasta ja suunnitelista, esim kalliolle tehtäessä sinne väliin ei tule mitään käsittääkseni
- mitään mistään
pienrakennusten suunnitteluikä on 50v. Ja mikä on ikuista
- Rakennesuunnittelija 48
Kuten edelläkin on jo mainittu huolehtii rakennesuunnittelija, kapillaarikatkosta, kosteus- ja lämmöneristyksestä. Nykyisin vielä korostetaan rakenteen mahdollisuutta kastuessaan kuivua mahdollisimman nopeasti.
Betoni voi myös homehtua pinnaltaan, joten sillekin on eduksi pysyä mahdollisimman kuivana. Betonilaatan allahan on aina mikrobikasvustoa , joten laatan reuna-alueet tulee olla mahdollisimman tiiviitä, jotta ilmanvaihto ei levitä niitä huonetilaan.
Kostea betoni käy helposti ongelmaksi ja kostea puu vieläkin nopeammin, kasvustoa voi syntyä jo muutamassa päivässä. Rakennesuunnittelija on rakentajan palkkaama ammattilainen, itse ei kannata lähteä suunnittelemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1702034
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo371445Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1321144Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56882- 55836
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol250794Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20782Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S16722Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58703Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis195617