On jokaiselle ajattelevalle ihmiselle selvää, että kirkosta eroavat ressukat vihaavat lapsi- ja nuorisotyötä, yksinäisiä vanhuksia, kauheuksia kokeneita ihmisiä, kauniita hautausmaita ja historiallisia rakennuksia. Erityisesti nämä vuoden viimeisinä päivinä eroavat oman edun tavoittelijat ovat naurettavia. Heiltä pitäisi evätä mahdollisuus hautapaikkaan, kriisiapuun, lasten kerhotoimintaan ja kaikkeen siihen muuhun täysin ilmaiseen hyvään, mistä kirkko on yksinään vastuussa pienine rahoineen. Kasvattakaa selkäranka te mammonaa palvovat paatuneet!
Kirkosta eroavat ovat säälittäviä
4
113
Vastaukset
- zyrt
Hautaustoimen maksavat valtio ja perikunnat hautauksen osalta. Rakennuksensa kirkko omistaa, joten maksakaa te kirkon jäsenet niiden ylläpito.
Olen sitä mieltä että kirkko ja valtio on erotettava ja hautaustoimi kunnalliseksi, mikä tarkoittaa tietenkin sitä, että kirkolta otetaan yhteisövero-osuus pois. - sdefs
Älä turhaan sääliäsi minuun tuhlaa, en sääliäsi kaipaa.
- sdfsd
Kirko kätyri on viimeinen saarnaamaan kenellekään mammonan palvonnasta. Kirkolle olis syytä ahneudesta saarnata ja satikutia antaa, mutta eihän kirkonkätytri kirkossa mitään vikaa näe. Kauneus on katsojan silmissä.
- näin se vain on
Ei uskostaan pidä maksaa veroja!
Toisekseen kirkon tekemä sosiaalinen työ on loppujen lopuksi aika minimaalista verrattuna työhön, mitä kunnat tekevät, ja sitäpaitsi kunnat tekevät samat työt paljon suuremmalla rahamäärällä ja ammattitaitoisten ihmisten toimesta.
Kunnan työntekijät eivät tuo uskontokantaansa esiin, vaan toteuttavat työtä tehdessään Suomen Uskonnonvapauslakia.
Ei kirkkokaan kerhoja tai muuta toimintaa ilmaiseksi pyöritä, vaan siihen juuri käytetään yhteisöveroja sekä kirkollisveroja. Kirkon työntekijät saavat samalla tavalla palkkaa kuin kuka tahansa muu työntekijä. Heillä on myös omat ammattiliittonsa.
Kirkon pitäisi keskittyä vain siihen työhön nykyään, mihin se on alun pitäen tarkoitettu elikkä hengelliseen työhön.
Jos ihminen eroaa kirkosta työttömyyden, pienen eläkkeen tai sairauden takia, ja jonka rahavarat eivät riitä muutoin elämiseen, ruokaan, vuokraan tai lääkkeisiin, niin ei se mitenkään voi olla säälittävää.
Älä tuomitse, sillä ihminen ei kaipaa tuomitsijoita hätänsä keskellä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061