Åsa Larsson: Uhrilahja

peksu.makela

Kiirunalais-tukholmalaisen juristi Åsan viides dekkari jatkaa perimmäisen Ruotsin karuissa maisemissa. Aiemmista kirjoista tuttu Rebecka Martinsson jatkaa syyttäjänhommissa Kiirunassa, kun ura huippujuristina katkesi ekakirjan kertomiin ongelmiin.

Tämän tarinan lähtötilanne on selkeä: Karhu on käynyt pihakoiran kimppuun ja joutaa jahdattavaksi. Inhorealistisessa kohtauksessa nallen masusta löytyy muutakin kuin koiranpaloja; ihmisen sormi. Muut jämät pari kuukautta sitten kadonneesta vanhuksesta löytyvät aikanaan. Selkeä tapaus on menossa arkistoon kun vanhusvainaan tytär löydetään tylysti hengiltä pisteltynä. Vanhat maataloustyökalut on uskomattoman monikäyttöisiä. Tämäkin kuolema mahtuisi vielä sattuman piikkiin, kun sopiva tappajakin löytyy melkein heti. Vaan jotain mätää maailmassa on, tuumaa Rebecka kun selviää ennenaikaisen kuoleman kohdanneen samassa perheessä neljää sukupolvea.

Tietysti mukana on kunnon työpaikkajuonittelua. Kilpaileva syyttäjä saa jutun tutkittavakseen kun väittää Rebeckaa jääviksi samankyläläisyyden perusteella uhrin kanssa. Mainion hahmon Åsa tästä herra von Post-syyttäjästä tekee. Narsismi, mediahakuisuus ja vastuun pakoilu kohoavat tärkeimmiksi ominaisuuksiksi. Taitaa kirjoittaja tuntea juristikollegansa. Ihmiskuvauksen Åsa kyllä osaa. Tyypit on luontevia lapsia pullautteleva A-M Mella ja paikallinen reinikainen, maalaisviisas Stålnacke tuntuvat vanhoilta tutuilta omine ongelmineen.

Nykyajan rinnalla Åsa kuljettaa toista tarinaa. Sadan vuoden takainen kuvaus kaivosyhdyskunnan synnystä ja arkitodellisuudesta on uskottavaa ja tarkkaa. Siellä ne pyörivät aikansa julkkikset, maalari Zorn ja kuvantekijä Larsson yhdessä prinssi Eugenin kanssa kaivoksen isännöitsijän seurapiirijuhlissa. Emäntäpiika ja uusi opettajatar ovat vain hetken hupia kaivosherralle. Ensin tuntuu jottei tämä historiallinen osuus kuulu juoneen mitenkään, mutta lukijan vaiva kyllä palkitaan lopulta.

Hienosti Åsa kuvaa pohjoista luontoa kaikkine tylyyksineen ja ilmiöineen. Samoin ihmisten suhde koiriinsa ja koirien käyttäytyminen ja käyttö saavat ansaitsemansa arvostuksen. Ainoa, mikä häiritsee on pyhimysmäinen työtoveri ja ritari Krister, josta ei mitään kielteistä piirrettä löydy. Mitä nyt päästää koirat salavuoteusvuoteeseen.

Rohkenen suositella aikaisempia Larssoneita lukeneille ja toissijaisesti aloittamaan tästä. Ainakin ensimmäisen, Aurinkomyrskyn, lukeminen auttaa sijoittamaan henkilöt paikoilleen vaikkei se aivan välttämätöntä olekaan.

0

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

        Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
        Maailman menoa
        326
        1444
      2. Mitä kirjainta kaipaat?

        🤣🤣🤣🤣🤣
        Ikävä
        111
        1165
      3. Onko ikäerolla väliä?

        Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
        Ikävä
        115
        1055
      4. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

        Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
        Suomalaiset julkkikset
        22
        817
      5. Uusioperhe vai salasuhde?

        Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
        Ikävä
        111
        812
      6. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

        Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
        Ikävä
        107
        768
      7. Mulla on ikävä sua!

        Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
        Ikävä
        18
        440
      8. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

        Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
        Ikävä
        36
        413
      9. Uskomatonta että

        Olet niin rakastunut minuun.
        Ikävä
        56
        402
      10. Otan vielä sut

        Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
        Ikävä
        32
        398
      Aihe