Japaninhumalan siemenpussissa sanotaan, että voi istuttaa myös suoraan avumaalle toukokuussa. Laitin vasta äsken siemenet ruukkuihin parvekkeelle. Liotin siemeniä n. vuorokauden ensin. Voiko tästä yrityksestä tulla mitään, ovat kuulemma huonoja itämään muutenkin? Laitin peräti 5 siementä / ruukku (penehköjä, litraan? ruukkuja), koska ajattelin, etteivät ne kuitenkaan lähde kaikki itämään, ja voi kai niitä sitten siirtää pois isompaan astiaan, jos tulee useampi? Millä tavaralla niitä pitäis lannottaa, samalla tavalla kuin yrttejä, että tulee paljon lehtiä?
Millaista multaa japaninhumala oikeasti tarvitsisi, en löytänyt ohjetta. Itse laitin "kesäkukkamultaa" vaikka eihän tuo nyt mikään kukkiva kasvi ole...? Olen aika antiviherpeukalo, mutta tykkäisin köynnöksistä aneemisella epäviehättävällä betoniparvekkeellani.
Ajattelin laittaa isompaan ruukkuun (5-10 litraa?) köynnöskrassin. Kuinkahan monta siementä siihen voisi laittaa? Ja millaista multaa?
japaninhumala & köynnöskrassi
jf31
0
266
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110974
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452453- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131721Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421574Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301251Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351186Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892