Otava on julkaissut laajan teoksen otsikolla
Suomen kirjailijat. Ihmetellä täytyy
sitä periaatetta, että vähänkin kristillistä
asiaa kirjoittavat kirjailijat ovat professori
Aapeli Saarisalosta alkaen tuosta suuresta matrikkelista ulkona! On Saarisalo aiemmin esiintynyt pienemmissäkin maan kirjailijat teoksissa.
Uudesta teoksesta puuttuu lähes kaikki 200 minun mielikirjailijaani! Heitä luettelen sivullani Suomen kirjalijat Top 200:
http://wwnet.fi/users/veijone/Suomen_kirjailijat.htm
Suomen kirjailijat Top 200
13
19768
Vastaukset
- Sologdin
Uljas, rohkea ja suuri urakka! Nostan hattua! Numero ykkösestä olen lähinnä kuullut; ensimmäinen jonka tuotantoa voisin sanoa tuntevani on sijalla 30.
- Merijärveläinen
Onkstää sun listas joku helluntailaisten sisälähetystyön aktivistit vai huumoria? Huuhaamiehistä pistää silmään Leo Meller ja Paavo Hiltunen. Toisaalta valokuvaajana arvostettu Matti Poutvaarakin on listalla. Samoin suunnilleen kaikki piispat. Varsinaisia kaunokirjailijoita lie muutama, ja yleisneroista Yrjö Karilas. Itsesi nostaminen TOP100-porukkaan kertoo joka vahvasta itsetunnosta, omituisesta huumorintajusta tai pökiöydestä.
Onnea ja intoa listan päivitykseen, mutta en ainakaan minä siltä lukemista valitse.- Utelias
Kuka on Harri Veijonen? Olen aika hyvin perillä suomalaisesta kirjallisuudesta, mutta nyt täytyy sanoa, että luultavasti mielettömän kuuluisa, mutta en ole ikinä kuulutkaan...
- Anonyymi
Utelias kirjoitti:
Kuka on Harri Veijonen? Olen aika hyvin perillä suomalaisesta kirjallisuudesta, mutta nyt täytyy sanoa, että luultavasti mielettömän kuuluisa, mutta en ole ikinä kuulutkaan...
Veijo o kirjoittanut uuden uudentestamentin ja supistanut sivut 30:een, ei ole enää paljoa tietoa. Markkinoille mennyt jo yli ,400 nippua.
- Sussie
Aika heikosti ovat naiset edustettuina listallasi. Kirkon väki sen sijaan on saanut jalansijaa ihan mukavasti. Kiva ristiriita. Mistähän johtuu?
- veijone
Eipä ole naisilta kristillisiä tietopuolisia
teoksia ilmestynyt alkuunkaan siinä määrin
kuin miehiltä.
Listan tekijä kyllä lienee maassa ainoa mies,
joka on nettisivuillaan listannut teosluetteloja naisilta ja otsikkona hakemistosivulla on
Suomalaisia naiskirjailijoita. Martta Kaukomaa siinä listalla ykkösenä.
http://wwnet.fi/users/veijone/ind98c.htm
- maijuelisa
olenkohan minä lukihäröinen kun en löytänyt timo k. mukkaa mistään..hmh.
- Sepeteus
Aivan totta, mutta mistä löytyy sen Otavan kirjan esittely?
- Koopa Troopa
Aika hyvää settii hartsa. Tätä lisää. :)
- Välikoopa
En löytänyt mielestäni väinö linnaa tuosta listasta. Se on aika perseestä. Korjaappa tilanne hartsa :)
- Harri Veijonen
PELASTA KIRJA - KAMPANJAMME JATKUU
http://www.rahasto.kansalliskirjasto.fi/pelastakirja/kohdeluettelo.php
Kansalliskirjaston kirjojen pelastaminen hajoamiselta on hieno kampanja, mutta
se ei pelasta kirjoja tulelta.
Vetoan henkilöihin joilla on mahdollisuus
pelastaa kirja vihan ajalta maan alle tekemään se nyt!
Parempi pelastaa kymmenen hyvää kirjaa kuin yrittää siinä onnistumatta pelastaa tuhat. Meillä ei maan päälle palattuamme
välttämättä Suomessa ole kuin ne tuhat kirjaa,
jotka etevimmät yläilmoihin lähtijöistä pelastivat!
Tällaisia tarvitaan, kirjoitti henkilö ryhmissä kyseessä ollen listaukseni
Vuoden kristillinen kirja sadan vuoden ajalta
ja Suomen kirjailijat Top 200.
Niistäkin nyt tulostettavat versiot:
http://wwnet.fi/users/veijone/uusi/Suomen_kirjailijat_Top_200.htm
http://wwnet.fi/users/veijone/uusi/vuoden_kristillinen_kirja.htm
http://wwnet.fi/users/veijone/uusi/pohjolan_haat.htm
http://wwnet.fi/users/veijone/valerauhan_vahvistamisen_esikuvat.htm
http://wwnet.fi/users/veijone/paivalleen_ennaltatietaminen.htm
Itse tuon sanoiksi virkki Harri Veijonen:
http://wwnet.fi/users/veijone/LAPPEENRANNAN.doc - Harri Veijonen
SUOMEN KIRJAILIJAT AGRICOLASTA JUTEINIIN
Vuoden kristillinen kirja ennen vuotta 1905 http://wwnet.fi/users/veijone/vuoden_kristillinen_kirja_ennen_vuotta_1905.htm saa tutkimuskohteekseen Suomen merkittävimpiä kirjailijoita Mikael Agricolasta Jaakko Juteiniin. Heitä ovat: Mathias Westh, Herra Martti, Jaakko Suomalainen, Liungi Tuomaanpoika, Olavi Suomalainen, Hemminki Henrikinpoika, Eerikki Eerikinpoika Sorolainen, Kaarle Pictorius, Hartikka Speitz, Lauritsa Pietarinpoika, Joonas Raumannus, Abraham Collanius, Jaakko Raumannus, Tuomas Rajalenius, Eerikki Justander, Olaus Tammelius, Mattias Salamnius, Juhana Cajanus, Antero Aschelinus, Henrikki Florinus, Gabriel Tuderus, Eerikki Wallenius, Eerikki Matiaksenpoika Swahn, Pärttyli Vhael, Sakari Lithovius, Gabriel Joosepinpoika Calamnius, Juhana Henrikki Hoppius, Henrikki Lilius, Kyösti Bäck, Samuel Forseen, Daniel Juslenius, Juhana Wegelius, Abraham Achrenius, Antero Lizelius, Kaarle Freedrikki Mollerus, Juhana Frosterus, Simo Achrenius, Henrikki Achrenius, Kristo Herkepaeus, Eerikki Juhana Polon, Kaarle Kustaa Weman, Christfrid Ganander, Antero Björkquist, Eerikki Frosterus Eerikinpoika, Juhana Helsingberg, Juhana Frosterus Eerikinpoika, Jaakko Zidén, Frans Mikael Fransén, Jaakko Juteini.
MATHIAS WESTH MIKAEL AGRICOLAN AIKALAINEN
Fennica ei tunne nimeä Mathias Westh tekijänä enempää kuin asiasanana. Netistä löytyi yksi tieto: http://www.pori.fi/kirjasto/satakuntaliitto/a225.htm: "Suur-Eurajoelta kotoisin ollut kirkonmies Matias Westh merkitsi muistiin uudenajan ensimmäisinä vuosina näillä seuduin kansan keskiajan lopulla käyttämiä virsiä eli jo mainittuja leisejä. Nimi johtuu siitä, että säkeistöt päättyvät rukoukseen Kyrie eleis(on), Herra armahda. Tunnetaan ainakin joulu-, pääsiäis- ja helluntaileisejä."
Kansallinen elämäkerrasto (WSOY 1934) Antti J. Pietilän kertomana tietää: "Westh, Mathias Johanneksenpoika. Kappalainen, kaupunginpedagogi Raumalla, kuollut 1549. - Helsingin yliopiston kirjastossa oleva 144-sivuinen, pääosaltaan 1546 kirjoitettu peperikäsikirjoitus, n.s. W:in koodeksi, jonka viimeiselle sivulle aikoinaan on merkitty kai sen omistajan kädellä Mathiae Joannis Westh Codex. - Westhin koodeksi on julkaistu Suomen kielen muistomerkkien ensimmäisessä osassa." Suomen kielen muistomerkkejä 1, Suomalaisen Kirjallisuuden Seura 1893.
KATKELMA WESTHIN KÄSIKIRJASTA SEN AIKAISELLA SUOMENKIELELLÄ
Eräs lähteeni: Katkelma käsikirjan suomennoksesta. V 1546: "Cosca heluetti ja ijancaickinen cadhotus edhestuleu ahdhistama Ja peliettämen mielitaito,
Se paha hengi wainau ja kiusapi Inhimistä muren ja surun cansa, ios hene pitey olema edescatzottuna, puhiasna, ulgoswalittuna ja uscolisna. Niin ette sairas ruppian aiiatteleman otta, mara ettett sine ole ensingen niiste ... mene poies Sathan, se on kirioitettu, Eij sinun pidhä kiusama herras sinun Jumalatas."
http://wwnet.fi/users/veijone/ - TimoAh
Todellinen action-kirjailija on Reino Lehväslaiho. Tutustukaa http://lehvaslaiho.wordpress.com, pieniä otteita kirjallisuuden tiukimmista kohdista.
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst19213991Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i494758Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58654359Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat2193730PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1033527Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1063406Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.742034Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis161365Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1561080Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun2881058